REKLAMA

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: prawo określające maksymalne czynsze w Berlinie jest nieważne

2021-04-15 12:25, akt.2021-04-16 06:59
publikacja
2021-04-15 12:25
aktualizacja
2021-04-16 06:59
fot. XU CHEN / Pexels

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że ustalenie przez władze Berlina maksymalnych stawek czynszu w wynajmowanych mieszkaniach i zamrożenie ich na pięć lat jest niezgodne z konstytucją.

Limit opłat za wynajem w Berlinie wszedł w życie 23 listopada 2020 roku, wymuszając obniżenie czynszów dla ponad 300 tys. najemców i zamrażając je na tym poziomie na pięć lat.

W będącym jednym z 16 krajów związkowych RFN Berlinie rządzi koalicja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Zielonych i Lewicy.

W orzeczeniu TK uznał, że za podejmowanie takich decyzji odpowiedzialny jest rząd federalny, a nie władze landów. "Ze względu na blokującą je moc prawa federalnego, nie ma tutaj miejsca na prawodawstwo krajów związkowych" - napisano w orzeczeniu.

Firmy zajmujące się wynajmowaniem nieruchomości już wcześniej krytykowały zamrożenie czynszów jako niekonstytucyjne; według niektórych ekspertów to rozwiązanie pogarszało kryzys mieszkaniowy w Niemczech odstraszając inwestorów od rynku mieszkaniowego - pisze Reuters.

"Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest logiczna, a ograniczenie wysokości czynszów nie było rozwiązaniem problemów na berlińskim rynku mieszkaniowym" - skomentował prezes grupy mieszkaniowej Vonovia Rolf Buch.

"Teraz to zadanie rządu federalnego, by albo stworzyć efektywne prawo czynszowe zapewniające społeczne zróżnicowanie w miastach, albo przekazać te kompetencje władzom landów" - napisał na Twitterze odpowiedzialny w Berlinie za politykę mieszkaniową senator (odpowiednik ministra w rządzie landu) Sebastian Scheel.

Wielotysięczna manifestacja w Berlinie przeciwko orzeczeniu TK

Po tym, jak Federalny Trybunał Konstytucyjny uchylił w czwartek berliński limit czynszów, kilka tysięcy osób demonstrowało w stolicy Niemiec na rzecz ogólnokrajowego zamrożenia czynszów - informuje agencja dpa.

Uczestnicy protestu krytykowali decyzję TK i wezwali do podjęcia dalszych działań politycznych przeciwko "szaleństwu czynszowemu".

Według policji praktycznie wszyscy protestujący nosili maseczki, a także starali się zachować pewien dystans między sobą.

Czynsze w Berlinie były przez lata niższe niż w innych europejskich metropoliach, ale od 2008 roku wzrosły ponad dwukrotnie, co jest związane z migracją do tego miasta - przypomina Reuters. Do Berlina co roku sprowadza się ok. 40 tys. osób; ok. 85 proc. mieszkańców miasta żyje w wynajmowanych nieruchomościach.

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
greatmongo
Niemcy sa genialni w niektorych rzeczach, ale totalnie absurdalni w innych.

Malo mieszkan, ale zniechecanie do inwestycji level maks.
dzo_bajden
wystarczyła by podwyżka stóp procentowych
jasiek2017
I co to niby miało by dać ?
fortidude odpowiada jasiek2017
Na prawdę? :) np. to, że zamiast mieć 4-5% z nieruchomości rocznie wraz z ryzykiem najemcy, który nie będzie płacić wolałbym mieć 4-5% z lokaty.
jasiek2017 odpowiada fortidude
Ale zdajesz sobie sprawę, że droższy kredyt spowoduje, że jeszcze mniej osób dostanie ten kredyt i więcej osób będzie wynajmować ? Bogaci będą kupować kolejne M na najem a 80% społeczeństwa będzie lizać lizaka przez paierek.
greatmongo odpowiada jasiek2017
W Niemczech tak jest. Malo kto kupuje mieszkania, duzo duzo mniej niz u nas. Tam spoleczenstwo woli miec 20 tys euro w banku i wynajmowac niz miec zero w banku i kredyt na 30 tys i nie wynajmowac.

fortidude
Tam problem jest nie tylko tego, że inwestorzy nie chcą budować - bo czynsze zamrożone są dla mieszkań budowany przed rokiem bodajże 2015.

Problem jest taki, że młodzi ludzie w berlinie dzisiaj mają bardzo duży problem ze znalezieniem mieszkań.

Podaż praktycznie zniknęła, popyt zaczął strasznie rosnąć.

lampeduza
standard dla lewicowych rozwiązań: z pozoru jest super, zamrożono czynsze. Jednak efekt końcowy jest taki, że takie lewicowe rozwiązanie odstrasza od inwestowania w Berlin, więc coraz trudniej o mieszkanie. Kryzys deficytu mieszkań pogłębia się.
jasiek2017
No i super ! Nie bezie pseudo polityk i nieudacznik rządził prywatnym biznesem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki