Nie ma poparcia dla pomocy frankowcom

2019-02-19 08:26
publikacja
2019-02-19 08:26

Miażdżąca większość ankietowanych jest przeciwna ustawowemu udzielaniu pomocy kredytobiorcom we frankach szwajcarskich – wynika z najnowszego badania Kantar Public dla Instytutu Jagiellońskiego.

– Od trzech lat przeprowadzamy badania preferencji wyborczych kredytobiorców hipotecznych i odbioru społecznego proponowanych rozwiązań ustawowych – wyjaśnia Marcin Roszkowski, prezes Instytut Jagiellońskiego. – Tegoroczne, trzecie z kolei badania pokazują jasno, że większość Polaków jest przeciwna pomocy dla frankowców  (…) W roku wyborczym warto także zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje polityczne przyjmowanej właśnie prezydenckiej ustawy o wsparciu dla „frankowców” – uzupełnia.

Zdecydowana większość ankietpwanych przez Kantar Public jest przeciwna planowanej pomocy dla frankowców / fot. ajn / YAY Foto

O stosunek Polaków do planowanej ustawowej pomocy dla frankowców pytano na przełomie stycznia i lutego br. Aż 68 proc. badanych zadeklarowało, że jest przeciwne wsparciu tego rodzaju. Podobny odsetek krytykujących ustawowe zmiany odnotowano w grupie kredytobiorców ogółem. Opinia zmieniała się dopiero, gdy to samo pytanie stawiano osobom posiadającym tzw. kredyty frankowe. W tej grupie blisko połowa (48 proc.) popierała planowane zmiany, a przeciwko nim opowiadało się 39 proc. ankietowanych.

/ Instytut Jagielloński

Uzasadnieniem takiego rozkładu opinii jest m.in. poczucie niesprawiedliwości. 65 proc. ankietowanych uważa, że przyjście z pomocą kredytobiorcom frankowym byłoby niesprawiedliwe wobec Polaków ogółem. Co ciekawe, tego samego zdania jest ponad połowa (52 proc.) kredytobiorców we frankach. Takie poczucie znacznie bardziej doskwiera ankietowanym spłacający kredyty złotowe – aż trzy czwarte z nich sądzi, że pomoc frankowcom nie jest fair wobec innych obywateli.

Porównanie sytuacji osób spłacających kredyty we frankach i w złotych jeszcze mocniej utrwala poczucie nierównego traktowania obu grup. 65 proc. ankietowanych uważa ustawowe wsparcie dla frankowców za krzywdzące wobec kredytobiorców złotowych, tego samego zdania jest 53 proc. osób spłacających kredyt we frankach.

Z badania Kantar Public wynika, że uruchomienie pomocy dla frankowców może nieznacznie zwiększyć poparcie przeciwników obozu rządzącego. 23 proc. badanych twierdzi, że wprowadzenie zmian prawnych na korzyść frankowców zniechęciłoby ich do głosowania na obóz rządzący, 18 proc. miałoby przez to gorsze zdanie o prezydencie Andrzeju Dudzie.

Jakie będą dalsze losy tzw. ustawy frankowej, o tym w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”, w materiale pt. „Batalia o ustawę frankową”. – Nikt nie ma wątpliwości, że w roku wyborczym tak nośny temat, będący realizacją złożonych trzy lata temu przez Andrzeja Dudę obietnic, nie jest wyciągany po to, żeby drażnić suwerena – pisze autor artykułu.

MW

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jes
Czy również będą ankiety odnośnie 500+, matka + i inne plusy, krusy ???


Cała prawda o obietnicach Dudy i propaganda pisu w mediach wykształciła schemat: jak wziął kredyt we frankach to bogaty, pieniądze mają dać wszyscy a nie banki i tak się urabia opinię publiczną ciemnego ludu.

A prawda jest taka,
Czy również będą ankiety odnośnie 500+, matka + i inne plusy, krusy ???


Cała prawda o obietnicach Dudy i propaganda pisu w mediach wykształciła schemat: jak wziął kredyt we frankach to bogaty, pieniądze mają dać wszyscy a nie banki i tak się urabia opinię publiczną ciemnego ludu.

A prawda jest taka, że bodajże 97% kredytów frankowych brane były przez małżeństwo na swoje pierwsze mieszkanie.

Ale ciemnemu ludowi da się wmówić wszystko, włącznie z tym, że przy aferze Srebrnej Nieinternowany wykazał się tylko i wyłącznie uczciwością.
q-tas
Jedno nie przeczy drugiemu. Kredyt małżeństwa na pierwsze mieszkanie nie przeczy faktowoi że kredyt BOGATEGO małżeństwa.
slaw007
Pytanie w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Jagielloński jest tendencyjne i celowo zmanipulowane. Ono nie powinno brzmieć: czy jesteś przeciwny/a ustawowemu udzieleniu pomocy kredytobiorcom we frankach szwajcarskich tylko czy jesteś za/przeciw ustawowemu zmuszeniu banków do przestrzegania prawa polskiego i unijnego.
jes
Dokładnie tak. Sprawa frankowców to sprawa banków i to banki powinny zwrócić nielegalne zyski. Ale aby pis nie musiał sie tłumaczyć z obietnic długopisa wystarczy tak zadać pytanie by ankietowany myślał, że to będzie z jego pieniędzy.
To stara metoda ale skuteczna, i na tym wzorował się Kurski: "ciemny lud
Dokładnie tak. Sprawa frankowców to sprawa banków i to banki powinny zwrócić nielegalne zyski. Ale aby pis nie musiał sie tłumaczyć z obietnic długopisa wystarczy tak zadać pytanie by ankietowany myślał, że to będzie z jego pieniędzy.
To stara metoda ale skuteczna, i na tym wzorował się Kurski: "ciemny lud to kupi".
mith21
A maliniak z PiS obiecywał...i co teraz? Oszukał suwerena?
cyklotron
ukarac banki za oszustwa
z zasądzonych kar pomóc oszukanym
staryznajomy
Ciekawe jak cwaniaczki frankowe by podwazaly umowy jajby frank byl po 2 zl haha hipokryci przez lata przytulali mniejsze raty smiejac sie z tych co brali drozsze w PLN
jkl777
Wtedy bank spread zwiekszylby o dowolna liczbe bo obecnie nie ma do tego przeciwwskazan. Taka umowa.
samsza
Tak samo jest ze wszystkimi niepotrzebnymi programami mieszkaniowymi, eaut, ejachtów gdzie biedni dopłacają bogatszym do podwyższonego standardu życia
jkendy
Najbardziej sprawiedliwe jest państwo, w którym każdy płaci za siebie ale to nazywane jest liberalizmem i od pewnego czasu TVPis bardzo na to pluje.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki