REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

"Nie ma atrakcyjniejszej formy". Wiceprezes PFR przekonuje do PPK

2023-03-03 06:42
publikacja
2023-03-03 06:42

- Jedną z zalet jest fakt, że osoba, która odkłada w tym programie pieniądze na emeryturę w PPK, drugie tyle dostaje od swojego pracodawcy i od państwa - zaznacza Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Ale dodaje, że rozumie obawy co do programu. 

"Nie ma atrakcyjniejszej formy". Wiceprezes PFR przekonuje do PPK
"Nie ma atrakcyjniejszej formy". Wiceprezes PFR przekonuje do PPK
fot. Andrzej Sidor / / FORUM

I zdaniem wiceprezesa PFR nie ma atrakcyjniejsze oferty. "To jest wehikuł finansowy, który nie ma odpowiednika w innych instrumentach oszczędnościowych oferowanych w Polsce" - mówi gazecie Marczuk. I dodaje, że drugim argumentem jest to, że emerytury z systemu powszechnego, czyli ZUS – co nie jest tajemnicą od ponad 20 lat, od reformy emerytalnej – będą maleć w stosunku do naszych zarobków. Maleć będzie tzw. stopa zastąpienia.

"Warto więc mieć dodatkowe zabezpieczenie. Do tego dochodzi to, że możemy być prawie pewni, że dożyjemy emerytury, bo statystyki pokazują, że – zwłaszcza wśród kobiet – poziom dożycia przekracza 90 proc. Mamy więc sytuację, w której z emerytury będziemy korzystać, a ta emerytura z systemu powszechnego w stosunku do zarobków będzie niższa niż obecnie" - tłumaczy wiceprezes PFR.

W PPK można wpłacać mniej niż 2 proc. pensji

Marczuk przypomina, że w ustawie o PPK jest zapis, który sprawia, że osoby z dochodami do 120 proc. płacy minimalnej – czyli dzisiaj to prawie 4200 zł brutto miesięcznie – nie muszą wpłacać do tego systemu 2 proc. swojej miesięcznej pensji, lecz 0,5 proc. "Co więcej, ich pracodawca dopłaci im standardowe co najmniej 1,5 proc. pensji. Jeśli więc ktoś zarabia 4000 zł, może wpłacić do PPK 20 zł, pracodawca dopłaci mu 60 zł, a kolejne 20 dołoży państwo. W efekcie zyskuje 400 proc. tego, co wpłacił" - wskazuje. I ocenia, że takie osoby, wychodząc z PPK, robią więc sobie dużą finansową krzywdę.

"Pamiętajmy też o tym, że zawirowania na rynkach finansowych, wysoka inflacja to zaledwie epizody w perspektywie oszczędzania przez 30–40 lat. A wpłaty do PPK i związane z nimi uszczuplenie dochodów bolą tylko przez pierwsze dwa– trzy miesiące wpłat. Potem się o nich zapomina. Za to gdy za pewien czas spojrzymy na rachunek w PPK, na którym odłożyliśmy 1000 zł, a mamy 2000 zł, albo odłożyliśmy 2000 zł, a mamy 4000 zł, to już nie jest pomijalne i przekonuje uczestników tego programu do tego, że ta forma oszczędzania jest bardzo atrakcyjna" - mówi gazecie Marczuk.

Przypomina jednocześnie, że w PPK są aktywa o wartości przeszło 13 mld zł. Ale zaledwie 52 proc. tych pieniędzy pochodzi z kieszeni pracowników. Pozostałe 48 proc. to dopłaty od ich pracodawców i państwa. "To odzwierciedla najlepiej ten mechanizm odkładania, o którym mówiłem: do każdych 100 zł odłożonych przez nas – drugie 100 zł otrzymujemy ekstra" - wylicza Marczuk.

Od 1 marca nie są już dłużej ważne wszystkie dotychczas złożone deklaracje o rezygnacji z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Pracownicy, którzy nie chcą odkładać pieniędzy na emeryturę w ramach PPK, muszą ponownie złożyć wniosek, aby wypisać się z programu. Autozapis obejmie wszystkie osoby zatrudnione w wieku od 18. do 55. roku życia. 

(PAP)

pad/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
To tak jakby złodziej, który kilkakrotnie Cię okradł, poprosił o Twój portfel obiecując, że gdzieś kiedyś Ci go odda. Śmiechu warte.
sterl
Tutaj możesz w każdej chwili sprawdzić na koncie ile pieniędzy straciłeś wpłacając do PPK...
janmieszak
Na dziś wygląda, że PPK opłaca się mieć, Głównie dzięki dopłatom pracodawcy i państwa.. Problem jednak z tym, że ludzie stracili zaufanie do panstwa i rządzących po tym co zrobiono z OFE. By nie wyszła z tego kiedyś afera, bo znowu chcą ze zwykłego zjadacza chleba zrobić inwestora. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z Na dziś wygląda, że PPK opłaca się mieć, Głównie dzięki dopłatom pracodawcy i państwa.. Problem jednak z tym, że ludzie stracili zaufanie do panstwa i rządzących po tym co zrobiono z OFE. By nie wyszła z tego kiedyś afera, bo znowu chcą ze zwykłego zjadacza chleba zrobić inwestora. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Wielu zapewne skusi się na inwestowanie w fundusze akcyjne, a wtedy wyliczenia i prognozy wezmą w łeb. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie? dzięki systemowi z tej ksią.ż ki w czasie bessy nie odnotowałem dużych strat
sterl
Dawno udowodniono ,że kura lepiej wskazuje firmy do inwestowania niż najlepsi zarządzający funduszami..

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki