Nie geny czynią człowiekiem

Za wiekszość różnic między małpami i człowiekiem nie jest odpowiedzialna treść zapisu genetycznego, lecz sposób, w jaki jest odczytywany. - pisze "Rzeczpospolita".

Genetycy od dawna zastanawiali się, dlaczego szympansy i ludzie różnią się tylko jednym procentem zapisu genetycznego. Przecież gatunki te dzieli tak wiele, zarówno pod względem zachowania, jak i budowy organizmu. Teraz amerykańscy naukowcy udowodnili hipotezę z lat 70-tych, że mimo, iż zapis genetyczny jest ludzi i szympansów bardzo zbliżony, zmienił się sposób, w jaki jego treść przekłada się na funkcjonowanie organizmu.

Naukowcy z uniwersytetów w Yale i Chicago zauważyli, że aktywność kilku genów jest u ludzi czterokrotnie silniejsza niż u szympansów i innych naczelnych. Musiała wzrosnąć w ciągu ostatnich pięciu milionów lat, od kiedy to rodzaj ludzki zaczął stanowić oddzielną gałąź drzewa ewolucyjnego. Geny te zawiadują wytwarzaniem czynników transkrypcji, czyli białek, które odczytują informacje zawarte w DNA. Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej"

rzeczpospolita/km/pul
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil