REKLAMA

Namasen dokupił akcji Kernela. Pozew, kryptowaluty i miliardy dolarów w tle

Michał Kubicki2023-11-17 14:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-17 14:30

Największy akcjonariusz ukraińskiego Kernela poinformował, że kupił na giełdzie i poza nią ponad 850 tys. akcji spółki. W ostatnim czasie pojawił się raport roczny, chwalący się zyskami na poziomie ponad miliarda złotych, a w tle trwa proces o wycofania akcji z GPW, wokół którego trwają liczne kontrowersje.

Namasen dokupił akcji Kernela. Pozew, kryptowaluty i miliardy dolarów w tle
Namasen dokupił akcji Kernela. Pozew, kryptowaluty i miliardy dolarów w tle
fot. Malgorzata Pstragowska / / FORUM

W czwartek, 16 listopada, Kernel poinformował w komunikacie, że jego główny akcjonariusz, jakim jest zarejestrowany na Cyprze Namsen Limited, kontrolowany przez ukraińskiego biznesmena Andrieja Verevskiego, dokupił akcji spółki w dwóch ostatnich dniach.

Najpierw 15 listopada Namsen kupił poza giełdą 762 513 akcji po cenie 1,807 dol. za walor (po średnim kursie ze środy było to 7,30 zł). Natomiast 16 listopada już na GPW w transakcji pakietowej kupił 95 000 akcji, także po cenie 7,30 zł. W sumie na 857 513 akcji wydał blisko 6,26 mln zł.

Tym samym pakiet akcji Namsena zwiększył się do 276 572 402 akcji, które dają 94,25 proc. głosów w spółce. By osiągnąć próg 95 proc. głosów, Namsenowi brakuje, według szacunków Bankiera, 2,2 mln akcji. Po osiągnięciu wskazanego progu może on ogłosić przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych i skoncentrować w swoich rękach 100 proc. udziałów w spółce. 

Tyle to my zarabiamy w rok, a nawet jeszcze więcej

Jeszcze wiosną 2023 r. Namsen posiadał 38 proc. akcji Kernela, a na resztę zrobił wezwanie, proponując 18,50 zł za akcję. W jego wyniku kupił ponad 30,2 mln akcji i zwiększył udział w akcjonariacie do 75 proc. Prawdziwą broń atomową wobec akcjonariuszy mniejszościowych  zastosowano jednak u schyłku wakacji kiedy przeprowadzono ogromną emisję 216 mln akcji.

Namsen objął pakiet po 0,277 dolara za akcję (wtedy ok. 1,15 zł). Tymczasem trzy tygodnie temu spóła pokazała raport za rok obrotowy, który skończył się 30 czerwca br. Co prawda przychody spadły o 35 proc., ale już ubiegłoroczną stratę za analogiczny okres (-41 mln dol.) zamieniono na 299 mln (ok. 1,2 mld zł po kursie z 30.06) dolarów zysku netto, oznacza to zysk na akcję w wysokości 3,86 dolarów (ok. 15,67 zł).

Wybrane skonsolidowane wyniki finansowe (spółka, raport roczny )

Kernel, który zarabia na eksporcie informuje jednak, że rozpoznał stratę z tytułu różnic kursowych w wysokości 241 mln dol. w związku z deprecjacją ukraińskiej hrywny w stosunku do dolara, przez co całkowity dochód przypadający akcjonariuszom Kernela wyniósł 59 mln dolarów. To warto zestawić z kwotą bliską 60 mln dolarów, jakie Namsen wyłożył w czasie ostatniej emisji za akcje.

Z raportu wynika, że dług netto na 30 czerwca 2023 r. spadł o 60 proc. do 595 mln dol. W tym miesiącu Kernel zawarł porozumienie z obligatariuszami w sprawie odroczenia spłaty zadłużenia wyemitowanego przez grupę przed ubiegłoroczną rosyjską inwazją. Rada Dyrektorów nie będzie jednak rekomendowała dywidendy pod głosowanie na walnym akcjonariuszy, które ma się odbyć 11 grudnia w Luksemburgu.  

Coraz bardziej skomplikowany proces  

Wspomniana emisja jest elementem gry o wycofanie Kernela z GPW. W KNF toczy się od maja postępowanie administracyjne w tej kwestii, ale jak wynikało to ze stanowiska Komisji prezentowanego na Bankierze, sprawa jest bezprecedensowa w historii polskiego rynku kapitałowego. Tymczasem mnożą się wątki poboczne, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję i czas jej wydania.

Pod koniec października „Financial Times” donosił, że Kernel otrzymał wezwanie od kancelarii prawnej reprezentującej akcjonariuszy mniejszościowych w większości z Polski, którzy mieli złożyć sprawę do sądu w Luksemburgu o unieważnienie uchwały rady dyrektorów ws. delistingu.

Jak wynika ze streszczenia wezwania, które kancelaria prawnicza udostępniła „Financial Times”, akcjonariusze twierdzą również, że istnieje „konflikt interesów jednego lub większej liczby członków zarządu”. Informację tę Bankierowi potwierdził także dr Rafał Rzeszotarski stojący za wspomnianym pozwem, jeden z akcjonariuszy mniejszościowych Kernela, wspominając, że według jego wiedzy podobny pozew złożył także akcjonariusz „instytucjonalny” – jak określił go mój rozmówca.

Ostatnie publikacje Bankiera nt. spółki Kernel Holding

Wcześniej o takiej możliwości informowało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych we wrześniu: „działając w porozumieniu z inwestorem finansowym posiadającym istotny pakiet akcji spółki, rozpoznajemy możliwość podjęcia działań prawnych w Luksemburgu, gdzie zarejestrowany jest Kernel Holding".

Także rzecznik KNF-u Jacek Barszczewski odpisał Bankierowi, że medialne informacje o pozwie wniesionym przeciwko spółce Kernel w związku z zaskarżeniem uchwały delistingowej podjętej przez radę dyrektorów tej spółki dotarły do Komisji.

„KNF jest zobowiązana - na gruncie KPA - do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz prawnego sprawy, a obowiązek ten dotyczy także wyjaśnienia przez Komisję kwestii związanych z ewentualnym pozwem wniesionym przeciwko spółce. Jeśli takie wyjaśnienie wymagać będzie przedłużenia terminu na rozpoznanie wniosku Kernel, Komisja - zgodnie z KPA - poinformuje o tym spółkę” – skomentował dla Bankiera rzecznik KNF-u.

To nie wszystko, ponieważ w Polsce, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem KNF-u zostały złożone skargi dotyczące niedopuszczenia dra. Rzeszotarskiego i SII do postępowania prowadzanego przez KNF w sprawie wycofania Kernela z giełdy. Komisja odmówiła dołączenia doktora jak i SII jako strony w połowie września, o czym informowaliśmy na Bankierze.

Ponadto Rzeszotarski złożył do KNF zawiadomienie o naruszeniu art. 17 ust. 1 MAR w związku z brakiem raportów bieżących Kernela dotyczących zakupów kryptowalut. O tym, że spółka zaksięgowała stratę na sprzedaży kryptowalut, informowaliśmy na podstawie raportu za poprzedni rok obrotowy.

Wątki w sprawie Kernela zaczynają się mnożyć. Co prawda spółka informowała 28 listopada, na podstawie informacji z KNF, że proces o wydanie decyzji w sprawie delistingu został wydłużony i oczekuje się, że zakończy się w listopadzie, ale wynika to ze specyfiki KPA, która nakłada na organ nadzoru obowiązek zawiadomienia stron postępowania o przedłużeniu tego terminu i wskazania nowego. Można się spodziewać, że będzie ich więcej. 

Zapowiada się bowiem długa batalia prawna, ale gra idzie o ogromne pieniądze. Według ostatniego raportu rocznego sama wartość księgowa Kernela to 1,74 mld dolarów. Według stanu na 30 czerwca to 22,5 dol. albo 92,40 zł na akcję. Na GPW tego dnia papiery kosztowały 14,20 zł, a obecnie kurs wynosi nieco ponad 7,15 zł.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
liczygrosz
Czy ten bandyta za cokolwiek odpowie ?
kajetan_
Trollu dodaj jeszcze, do kogo nabył te akcje:)
kajetan_
*Trollu dodaj jeszcze, od kogo nabył te akcje:)

(sprzedający-> Kernel)
sterl
Puszczał na GPW akcje po 20$ a zebrał po 2 $ , tak pejsaci robią interesy w Polsce.
sterl
Jeszcze lepszy był Polnord chodził po 300zł ,państwowe pisowskie fundusze kupiły po 15 zł ,a sprzedały po 2 zł Węgrowi razem z należnym 500mln odszkodowaniem z odsetkami i gruntami pod 1,5 mln m2 mieszkań, bankiem ziemi do zabudowy w największych miastach..
mknowak
Są naiwni to trzeba ich golić w sumie nie widzę problemu.
darius19
piękny przyklad stopnia komplikacji w spolce o malej transparentnosci. KNF ma cierzki orzech do zgryzienia. Osobiscie unikam spolek z niejasna struktura wlascicielska i siedzibami glownych wlascicieli w krajach jak np. Cypr czy Kajmany
zbyszek_
nic tylko rejestrowac spolki na prawie luksemurskim w bantustanie PRL sprzedawac pol a potem robic mega emisje tylko do siebie (kwalifikowanych inwestorow z okazaniem papieru w 5dni) i rozwdadniac 50% firmy do 10%.

I KNF cicho, GPW cicho wszystko cacy. To jest w POlsce Legalne? W pale sie niemiesci, co ci ukraincy odwalaja
nic tylko rejestrowac spolki na prawie luksemurskim w bantustanie PRL sprzedawac pol a potem robic mega emisje tylko do siebie (kwalifikowanych inwestorow z okazaniem papieru w 5dni) i rozwdadniac 50% firmy do 10%.

I KNF cicho, GPW cicho wszystko cacy. To jest w POlsce Legalne? W pale sie niemiesci, co ci ukraincy odwalaja tu.

Autentycznie mam nadzieje ze Putas zbombarduje ich firme bo to sciemniacze gorszcz niez rosyjska swolocz.
zawszeszef
Kupiłem mały pakiety z nadzieją że ten wał się uda... Oszustwo śmierdzące z daleka. Emisją pod siebie dymianie akcjonariuszy! Starty kiedy zarobili mld na cena podbitych dzięki wojnie (interes na śmierci ludzi to chamstwo , górnej półki). Spółka która ma najlepsze ziemie świata wartę 10x więcej niż aktualna wycena to sam w sobie Kupiłem mały pakiety z nadzieją że ten wał się uda... Oszustwo śmierdzące z daleka. Emisją pod siebie dymianie akcjonariuszy! Starty kiedy zarobili mld na cena podbitych dzięki wojnie (interes na śmierci ludzi to chamstwo , górnej półki). Spółka która ma najlepsze ziemie świata wartę 10x więcej niż aktualna wycena to sam w sobie pradakos który mnie dzwiwi bo wojna toczy się na dawnych włościach byłego prezydenta czyli zachód i krym... Reszta ukrainy to czyste złoto dla biznesu (co wykorzystuję całą europa i pejsaci... W końcu to ukraina miała być pierwszym. Izraelem )

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki