REKLAMA

Ukraiński Kernel traci przez wojnę. Zaksięgował też stratę na krypto

Michał Kubicki2022-11-16 11:07, akt.2022-11-16 17:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-16 11:07
aktualizacja
2022-11-16 17:35

Największa ukraińska spółka ma za sobą rok, który był naznaczony rosyjską inwazją na Ukrainę. Ogromne zyski zamieniły się w straty, pogłębione jeszcze nietrafionymi inwestycjami w kryptowaluty.

Ukraiński Kernel traci przez wojnę. Zaksięgował też stratę na krypto
Ukraiński Kernel traci przez wojnę. Zaksięgował też stratę na krypto
fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / / FORUM

Raport Kernela za rok obrotowy 2021/2022 kończący się w czerwcu wreszcie ujrzał światło dzienne. Firma jest najbardziej znaną ukraińską spółką, notowaną na warszawskim parkiecie. Jej bieżąca kapitalizacja to ok. 1,6 mld zł, chociaż jeszcze rok temu przekraczała 5 mld zł. Działając w branży rolno-spożywczej potrafiła wygenerować w poprzednim roku obrotowym ponad pół miliarda dolarów zysku. Teraz pokazała stratę w wysokości 41 mln dolarów.

Kurs Kernela spadł w środę na koniec sesji o 7,62 proc. do 19,40 zł za akcję.

Bez wątpienia największy wpływ na wynik miała regularna wojna w Ukrainie, która trwa od 24 lutego 2022 r.  Wystarczy wspomnieć, że wg raportu blisko 1140 pracowników zostało zmobilizowanych w tym czasie do walk na froncie. Spółka informuje też o rozpoznaniu 495 milionów dolarów strat związanych z rosyjską agresją oraz o wydatkach rzędu 26 mln dolarów, aby wesprzeć ukraińską armię i społeczności dotknięte wojną.

W raporcie finansowym jest też ciekawa pozycja dotycząca inwestycji spółki w kryptowaluty. Na koniec marca Kernel informował o posiadaniu cyfrowych aktywów o wartości 158 mln dolarów. W okresie do końca czerwca ich wartość spadła, a spółka ujęła w raporcie odpis z tego tytułu w wysokości 34 mln dolarów.

Nie podano, w jakie tokeny zainwestował Kernel. W raporcie pojawia się natomiast informacja, że na koniec czerwca aktywa w kryptowalutach składały się jedynie ze stablecoinów, czyli tokenów powiązanych ściśle z innym stabilnym aktywem. Wartość takiej "monety" ma być jak najbardziej zbliżona np. do dolara, czyli być zabezpieczona przez rzeczywiste pieniądze przechowywane przez instytucje finansowe. Taki związek ma za zadanie ograniczać zmienność typową dla rynku krypto.

Nie gwarantuje to jednak, że tak będzie rzeczywiście. Głośnym echem odbił się upadek stablecoina Terra w maju bieżącego roku, który przyniósł fale wyprzedaży na całym rynku. Trend spadkowy na poszczególnych kryptowalutach trwa dalej w efekcie kolejnych negatywnych informacji podkopujących zaufanie do technologii i firm, które operują w branży. Przykładem jest ostatni upadek giełdy FTX i wyprzedaż  jej tokena FTT.

Raport Kernela informuje, że już po jego dacie (30 czerwca) upłynniono aktywa zainwestowane w kryptowaluty o wartości 91,6 mln dol. Jeszcze przy okazji raportu za okres do końca marca, inwestycję uznano za jeden ze sposobów zarządzania płynnością. Oczywiście strata z raportu ma charakter „papierowy”, ponieważ wiązała się z utratą wartości posiadanych tokenów, a nie ich sprzedażą ze stratą. Ciekawy zatem będzie kolejny raport, gdzie uwzględniona będzie sprzedaż już po dacie bilansowej.

„Kolejny rok fiskalny będzie prawdopodobnie najbardziej wymagającym sezonem w naszej historii i pewnie będzie to historia nie o zyskach, ale raczej o zarządzaniu płynnością i zachowaniu działalności. Nie przedstawiamy żadnych prognoz dotyczących wolumenów czy marż, ponieważ tych składników po prostu nie da się przewidzieć, a raczej skupiamy się na ryzyku, z którym mamy do czynienia obecnie” – napisał w liście do akcjonariuszy przewodniczący rady dyrektorów Andrii Verevskyi.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zoomek
a miał być taki fajny - ukraiński
gordon-gekko
Inwestując w produkty rolne otrzymujemy ekspozycję na szitkojny, genialne!!
chojnak
Modern economy! Kucharze inwestują w branżę automotive, producenci aut w krypto i blokczejna a ludzie od krypto w kolumbijską kokainę i kobiety o negocjowalnej reputacji. I tak to się kręci aż okoliczności nie powiedzą "sprawdzam!".
jan888
W Polsce cyrk jest nie mniejszy - inwestując w złotówkę otrzymujemy ekspozycję na giełdę amerykańską, bo przecież NBP oficjalnie handluje amerykańskimi akcjami.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki