REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ukraiński gigant zniknie z GPW? Jest wezwanie na przecenione akcje Kernela

Michał Kubicki2023-03-06 10:38, akt.2023-03-06 17:28redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-06 10:38
aktualizacja
2023-03-06 17:28

Główny akcjonariusz Kernela ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji ukraińskiej spółki notowanej na GPW. Problem w tym, że zaproponował cenę niższą od tej rynkowej. W poniedziałek inwestorzy wyceniali więc informacje dot. wezwania, ale i raport finansowy, który ukazał się w piątek po sesji. Kursy Kernela i pozostałych spółek ukraińskich wyraźnie zyskały. 

Ukraiński gigant zniknie z GPW? Jest wezwanie na przecenione akcje Kernela
Ukraiński gigant zniknie z GPW? Jest wezwanie na przecenione akcje Kernela
fot. Dobra Kobra / / Shutterstock

Namsen Limited kontroluje Kernela z udziałem w akcjonariacie na poziomie 38,05 proc. W tzw. wolnym obrocie znajdowało się 54,09 proc. akcji, a 7,86 proc. posiadał sam Kernel. W sumie poza kontrolą Namsena było 52 057 219 akcji i na nie cypryjska spółka zamierza ogłosić wezwanie, płacąc 18,50 zł za walor.

W piątek, 3 marca na zamknięciu cena akcji wynosiła 19,87 zł, a w ostatnich latach swoje minimum osiągnęła w październiku 2022 r., kiedy spadła do 15,50 zł. Cena zaproponowanym wezwaniu jest więc o 19,35 proc. wyższa od kilkuletniego minimum, ale niższa niż aktualna cena rynkowa. Inwestorzy widzą cenę akcji wyżej i mimo propozycji z wezwania w poniedziałek zareagowali popytowo, a wzrost kursu momentami sięgał ponad 5 proc. Na koniec sesji akcje zdrożały o 2,06 proc. 

Bankier.pl

Wezwanie tuż po wynikach

Ogłoszony zamiar wezwania został dokonany tuż po tym, jak Kernel opublikował wyniki za II kwartał roku obrotowego 2022/23 kończący się 31 grudnia 2022 r. i tym samym za pierwsze sześć miesięcy wspomnianego roku fiskalnego.

W całym pierwszym półroczu 2022/23 Kernel miał 1,89 mld dol. przychodów, co oznacza spadek o 41 proc., a zysk netto spadł o 13 proc. rdr, do 368 mln dol. Jak wskazuje sama spółka w raporcie, szczególnie silny wpływ na wyniki miały ograniczenia w eksporcie będące pochodną działań wojennych. Z drugiej jednak strony, marże w całym łańcuchu wartości eksportu zbóż i przetwórstwa nasion oleistych były wystarczająco wysokie, aby zrekompensować niskie wolumeny.

To właśnie moment ogłoszenia zamiaru wezwania jest najbardziej istotny z punktu widzenia inwestorów posiadających akcje Kernela. Spółce mimo wojny udaje się prowadzić swoją działalność operacyjną i generować zyski.

Nie można jednak zapominać, że wojna i ryzyka z nią związane implikują problemy z pozyskaniem kapitału. Dla instytucji finansujących to gra o dużym ryzyku, co odzwierciedla się też w kursach nie tylko Kernela, ale innych ukraińskich spółek z branży. 

Kernel Holding to największa ukraińska spółka notowana na GPW. Handluje zbożem i jest przetwórcą nasion słonecznika. To kombinat, który w czasie swojego roku obrotowego musi być zasilony dużą ilością gotówki, aby móc kupić zboże, a potem je sprzedać. Kernel jest pod tym względem najbardziej poszkodowany ze spółek ukraińskich, tłumaczył kilka tygodni temu Jakub Szkopek analityk z Erste.

"Próba kupna spółki po bardzo niskiej cenie"

„Kursy są relatywnie nisko w stosunku do wartości odtworzeniowej czy nawet wyników, które raportują, bo nie wiadomo, jak spółki będą sobie radzić w kolejnych kwartałach. Ryzyko zakupu ich akcji jest duże, bo jeśli nie dadzą sobie rady, nie odzyskamy zainwestowanego kapitału” – wyjaśniał wtedy Szkopek.

Skala ryzyka stoi zapewne więc za wysokością oferty Namsen Limited. Pozwala tym, którzy zainwestowali niedawno, wyjść z inwestycji z niewielką stratą, a tym którzy wchodzili do akcjonariatu jesienią, dać zarobić przyzwoite kilkanaście procent. Z kolei ci, którzy inwestowali przed wybuchem wojny, mogą odzyskać przynajmniej część kapitału, niezależnie od wielkości pakietu. 

Inwestorzy widzą jednak wyniki i mogą sądzić, że mimo ryzyka związanego z wojną i dużej niepewności do przyszłości spółce uda się przetrwać. Zwłaszcza jeśli mimo tylu problemów udaje jej się w ciągu zaraportowanego półrocza wypracować 22,23 zł zysku na akcję. Raport wskazuje też, że wartość księgowa na akcję na koniec grudnia 2022 r. wynosiła 102,39 zł.

Rok temu, jeszcze przed wybuchem wojny, Kernel ogłaszał skup akcji własnych po 56 zł za walor. Wzrost ceny akcji w poniedziałek, sugeruje, że inwestorzy liczą na podniesienie ceny z oferty w wezwaniu. 

"To próba kupna spółki po bardzo niskiej wycenie. Wydaje mi się, że przy takiej cenie wezwanie się nie powiedzie. Cena w wezwaniu jest poniżej wartości giełdowej, co nie zachęca do sprzedaży akcji" - powiedział w najnowszym komentarzu analityk Erste w rozmowie z PAP Biznes.

Jak ocenia, inwestorzy mogą nie być pewni co do przyczyny posunięć głównego akcjonariusza i czystości jego intencji.

"Niedawno wyszedł on z pomysłem, by kupić część gruntów rolnych i zakładów produkcji rolnej, które są w posiadaniu Kernela. Dzięki temu płynność spółki się zwiększyła, jednak cena zakupu gruntów była dużo niższa, niż przed agresją Rosji na Ukrainę. Teraz chce po niskiej cenie wykupić spółkę z giełdy. Inwestorzy mogą być zmieszani tymi wydarzeniami" - powiedział analityk.

"Z punktu widzenia głównego akcjonariusza to wezwanie jest ryzykownym posunięciem. Kernel działa w środowisku trwającej wojny, poza tym czekamy na kolejne przedłużenie "umowy zbożowej", które jest obarczone ryzykiem. Rosjanie mogą nie zgadzać się na kolejne przedłużenie umowy albo będą chcieli cały czas przedłużyć tylko na kolejne 120 dni. W przededniu decyzji co do "grain dealu-u" aktywność na ukraińskim rynku zboża zamiera" - powiedział Jakub Szkopek

W ślad za wzrostami Kernela rosną także inne ukraińskie spółki. Inwestorzy szukają analogii i okazji do nabycia przecenionych akcji, licząc, że gdy wojna się skończy, kursy spółek z Ukrainy będą liderami wzrostowej fali. Warto przypomnieć, że indeksy je skupiające były i nadal są najgorszym z wszystkich notowanych na GPW. Na koniec sesji w poniedziałek kurs Agrotonu zyskał 2,15 proc., akcje IMCompany były wyżej o 5,52 proc., Astarty zdrożały o 8 proc., a Milkilandu o 4,14 proc. WIG-Ukraine był wyżej o 4,14 proc. 

Przyjmowanie zapisów w wezwaniu Namsen Limnited rozpocznie się 31 marca, a zakończy 4 maja 2023 r. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 9 maja 2023 r. Celem jest nabycie 100 proc. akcji Kernela i zdjęcie spółki z giełdy.

Jak zauważył DM Trigon pośredniczących w procesie, przewiduje się, że zgodnie z prawem luksemburskim decyzja w sprawie wycofania akcji spółki z obrotu na giełdzie nie wymaga uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Podejmuje ją wyłącznie Rada Dyrektorów Kernel Holding.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
simonsoft8
już są, technika do złapania noży działa na Ukrainie
janmieszak
Na naszej giełdzie za dużo państwowego kapitału. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli a PIS w Polsce itp. Zero stabilności. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale bessa tez przyjdzie, a wtedy dobrze Na naszej giełdzie za dużo państwowego kapitału. Patrząc na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. Nic dziwnego jak ciągle majstrują przy OFE albo podatkach. Zawierucha z konstytucją. PO miesza w Brukseli a PIS w Polsce itp. Zero stabilności. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale bessa tez przyjdzie, a wtedy dobrze mieć system, dzięki któremu nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie? Opisany w niej system nie raz uchronił przed spadkami,
grzegorzkubik
Gigant wart za akcje 20 zł? Ludzie kochani.
zoomek
To w ogóle wymaga przeduskutowania czy akcje to jest jakakolwiek własność tak jak pieniądze niby twoje czy moje na rachunku bankowym. Wg sądu najwyższego pieniądze w banku NIE SĄ WŁASNOŚCIĄ POSIADACZA RACHUNKU.
Jak można wzywać i zmuszać potem do sprzedaży własności? Tam zmuszać - nikogo nie zmuszają tylko po prostu dostajesz
To w ogóle wymaga przeduskutowania czy akcje to jest jakakolwiek własność tak jak pieniądze niby twoje czy moje na rachunku bankowym. Wg sądu najwyższego pieniądze w banku NIE SĄ WŁASNOŚCIĄ POSIADACZA RACHUNKU.
Jak można wzywać i zmuszać potem do sprzedaży własności? Tam zmuszać - nikogo nie zmuszają tylko po prostu dostajesz przelew na konto i sprzedane bez pytania.
To ja się pytam - to jest własność czy nie jest własność?
Przecież to są jakieś kpiny!
Nastepna sprawa to sama kwestia zapisu własności - przecież nawet nie dostajesz świstka - akcji z numerem do ręki. Ktoś sobie może wymazać zapis na serwerze i wal się.
Ludzie - długo mamy zamiar to tolerować?
https://www.bitchute.com/video/vTbuc2b24Kdv/
https://www.bitchute.com/video/EcZPLtARPHW9/
fox-
Pan w ogóle wie, o czym pisze? Nikt nie zmusi, akcje zostaną w ręku, ale firma może np. zejść z giełdy i wyczesać te akcje z wartości.
Proces trwa lata.
Ale jest w polskim bezprawiu możliwy.
zoomek odpowiada fox-
W ręku? Akcje notowane na giełdzie? Pan w ogóle jest przytomny???
"Akcjonariusze większościowi mogą podjąć decyzje o przymusowym wykupie akcji w przypadku dążenia do zmniejszenia kosztów związanych z funkcjonowaniem spółki akcyjnej związanych z występowaniem drobnych akcjonariuszy"
Hallo - leci z nami pilot!!!
zoomek odpowiada zoomek
Nie leci. Widać.
gordon-gekko
Na świecie normą jest skup z pokaźną premią, tutaj proponują poniżej rynkowej wyceny, kuriozum!!!!
fox-
Jeśli ktoś inwestuje w takim kraju wiedząc co tam się dzieje i jakie są układy, to skąd to zdziwienie.
Jak to było - sprzedadzą nam na kredyt sznur, na którym ich powiesimy (Lenin).
beju
Dużo gadania i mało treści w artykule - to po prostu pazerność i strzyżenie szaraczków. Akcje średnio były warte przed wojną ok 50zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki