REKLAMA

Najlepsze zawody 2014: w USA matematyk, w Polsce specjalista IT

Barbara Sielicka2014-04-23 11:20
publikacja
2014-04-23 11:20

Wysoka pensja, duży pakiet socjalny, możliwość rozwoju i praca bez stresu – tak niemal dla każdego wygląda praca marzeń. Kto może liczyć na perspektywy takiego zatrudnienia? W Stanach na pewno matematyk i medyk, w Polsce programista i aktuariusz.


Portal Career Cast, m.in. na podstawie przewidywań The Bureau od Labor Statistics (wydziału amerykańskiego Departamentu Pracy) stworzył listę zawodów, w których w najbliższych latach można liczyć na wysokie zarobki. Pod uwagę wzięto również poziom stresu, perspektywy rozwoju na danym stanowisku, ale również to, czy praca jest interesująca.


Na pierwszym miejscu amerykańskiej listy najlepszych zawodów znalazł się matematyk, który ma olbrzymi wachlarz możliwości zatrudnienia w różnych firmach: korporacjach, agencjach rządowych, prywatnych przedsiębiorstwach czy też organizacjach non-profit. To właśnie ta wszechstronność zadecydowała o tym, że znalazł się na czele rankingu. Matematyczne analizy trendów są wykorzystywane do oceny wielu działań, począwszy od tendencji użytkowników internetu do kontroli ruchu lotniczego.


Zawód Mediana rocznego wynagrodzenia w 2013 roku (w dolarach) Procentowy wzrost zarobków do 2022 roku
Matematyk 101 360 23%
Profesor uniwersytecki 68 970 19%
Statystyk 75 560 27%
Aktuariusz 93 680 26%
Audiolog 69 720 34%
Higienista stomatologiczny 70 210 33%
Programista 93 350 22%
Analityk systemowy 79 680 25 %
Terapeuta zajęciowy 75 400 29%
Logopeda 69 870 19%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z Career Cast


Na 2. miejscu znalazł się profesor uniwersytecki. Zdecydowały o tym wysokie zarobki i niższy poziom stresu niż w wielu innych profesjach z zestawienia. Kolejne miejsce należy do statystyka, na którego analizy rośnie zapotrzebowanie chociażby w takich dziedzinach jak ekonomia, sport i polityka.


Wśród 10 najlepszych zawodów w 2014 roku, oprócz profesji związanych z matematyką, znalazły się także zawody medyczne, związane z opieką zdrowotną. BSL szacuje, że w najbliższej dekadzie powstanie 5 milionów nowych miejsc pracy w tym sektorze.


W Polsce nadal króluje programista


O listę najlepszych zawodów 2014 w Polsce pokusił się „Forbes”. Na pierwszym miejscu uplasował on programistę (szczególnie Java), jako że rozwój nowych technologii to priorytet wielu firm, a i zarobki w tym zawodzie są wysokie. Drugie miejsce należy do aktuariusza, a trzecie do testera oprogramowania.


Zawód 25% zarabia poniżej mediana 25% zarabia powyżej
Programista Java 4200 zł 6000 zł 8000 zł
Aktuariusz Brak dokładnych danych, szacuje się, że zarobki kształtują się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych
Tester oprogramowania 3700 zł 5175 zł 6747 zł
Programista aplikacji mobilnych 4200 zł 5350 zł 7000 zł

Źródło: Forbes, OBW Sedlak & Sedlak


Na liście znalazły się jeszcze takie zawody jak: facility manager, specjalista ds. cloud computingu, specjalista ds. data miningu, lean manager, specjalista ze znajomością języków obcych oraz transition manager.


Z kolei według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, na największe zarobki można liczyć, oprócz IT, w takich branżach jak: telekomunikacja, bankowość, ubezpieczenia, energetyka, przemysł, a także nauka i szkolnictwo oraz kultura i sztuka.


Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl


Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porówwnaj swoje zarobki z innymi.


Źródło:
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~miklosz
po ofertach pracy, np na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 widać, że matematycy i informatycy mają się nieźle. Jest full ofert dla tego rodzaju specjalistów także w Polsce
~Caesar
Najlepsze zawody w Polsce : Sędzia i Prokurator . Wymagania : ukończone prawo plus tata, mama, wujek , ciocia , dziadek, babcia w prokuraturze lub sądzie. Zarobki : 6500 na start, 15000 na górce. Plus zwolnienie z haraczu fotoradarowego dla całej rodziny, plus gwarancja dożywotnia zatrudnienia plus immunitet plus zero nadzoru Najlepsze zawody w Polsce : Sędzia i Prokurator . Wymagania : ukończone prawo plus tata, mama, wujek , ciocia , dziadek, babcia w prokuraturze lub sądzie. Zarobki : 6500 na start, 15000 na górce. Plus zwolnienie z haraczu fotoradarowego dla całej rodziny, plus gwarancja dożywotnia zatrudnienia plus immunitet plus zero nadzoru i odpowiedzialności. Plus wszelkie sprawy załatwiane "od ręki". Niestety "tylko" ok. 20 tys etatów ("trochę" więcej niż w 4 razy większych Niemczech)
~stas00
Najlepszym zawodem w tej BIEDZIE to KOMORNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!I tak jak niżej ktoś napisał trzeba w tym b u r d e l u mieć 40 zawodów ,życia nie starczy!!!!!!!!
~awd
w polsce najlepszy zawód to bezrobotny tyle płacą ze sie nie opłaca pracować bo h.. z tego jak i tak będe biedny
~urzenik
W Polsce najlepszym zawodem jest. Urzednik w rodzinnym klanie w UM,Starostwie, Gminie.
alepp
-Uwielbiam i proponuje (nizdecydowanym)------7 -io Krotnosc Zmiany Profesji!
~ja
a ten matematyk z takimi zarobkami rocznie w USA to ten, co pracuje jako matematyk dla NSA ? czy co to za jeden matematyk ?
Snowden tez cos mowil ze momentami wyciagal okolo 150 tys. rocznie....
~qwerty
Szczególnie szkolnictwo. Poniżej średniej ogólnopolskiej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki