Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – wrzesień 2017 [Ranking Bankier.pl]

redaktor Bankier.pl

Najwyższa stawka na lokacie półrocznej wynosi 4,00 proc. w skali roku. Mogą z niej skorzystać tylko ci, którzy spełnią dodatkowe warunki i ulokują ograniczoną kwotę. Mimo braku zmian na pozycji lidera, zwolennicy depozytów na ten okres mogą uznać wrzesień za udany. Do rankingu dołączyły dwie nowe oferty, a najkorzystniejsza lokata dostępna bez dodatkowych warunków da zarobić więcej niż przed miesiącem.

W tym tygodniu redakcja Bankier.pl przygotowała zestawienie najlepszych lokat półrocznych. Propozycje z najwyższymi stawkami, z których mogą skorzystać posiadacze 10 000 zł zostały przedstawione w dwóch tabelach. Pierwsza z nich obejmuje oferty z dodatkowymi warunkami, druga bez. Ostatnie zestawienie dotyczy depozytów, które można założyć, jeśli dysponuje się kwotą w wysokości 100 000 zł. Jeśli bank pod daną marką posiada w ofercie kilka lokat o zbliżonych parametrach, to do danego zestawienia trafiła propozycja z najwyższym oprocentowaniem.

Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – wrzesień 2017 [Ranking Bankier.pl]
Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy – wrzesień 2017 [Ranking Bankier.pl] (YAY Foto)

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Liderem zestawienia najlepszych lokat półrocznych z dodatkowymi warunkami do kwoty 10 000 zł zostaje Nest Lokata Witaj od Nest Banku ze stawką 4,00 proc. w skali roku. Takie oprocentowanie przełoży się na zysk w wysokości około 160 zł. Tyle będą mogli zarobić nowi klienci, którzy założą konto osobiste i spełnią wymóg dotyczący wpływów. Aby zdeponowane środki zostały objęte podwyższoną stawką, klient musi zasilić rachunek wynagrodzeniem w kwocie min. 2 500 zł. Ci, którzy posiadają dodatkowo rachunek firmowy mogą wypełnić ten warunek w inny sposób – gwarantując zaksięgowanie przelewów w łącznej wysokości 6 000 zł oraz realizując płatność do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden haczyk. Klient ma 30 dni na założenie lokaty od momentu otwarcia Nest Konta, a maksymalny wkład nie może przekroczyć 10 000 zł.

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4,00%

160,67 zł

posiadanie konta; tylko dla nowych klientów, którzy zapewnią:

a) wpływ wynagrodzenia na ROR w kwocie min. 2500 zł

lub

b) wpływy na rachunek firmowy w kwocie min. 6000 zł oraz zrealizują zaliczkę podatku dochodowego do US lub płatność składki do ZUS

2.

Idea Bank

Lokata Cloud

2,65%

106,44 zł

utrzymanie przez cały okres trwania lokaty dodatkowych środków o wartości 10 proc. wysokości lokaty na Koncie Idealnym

3.

BGŻOptima

Lokata Deklasująca XIV

2,30%

92,37 zł

posiadanie konta oszczędnościowego w banku i zdeponowanie nowych środków

4.

neoBank

energoLOKATA 6M

2,20%

88,37 zł

tylko dla nowych klientów posiadających konto lub portfel depozytowy w banku

5.

BOŚ Bank

EKOlokata Superprocentująca

2,05%

82,34 zł

posiadanie konta i aktywne korzystanie z karty debetowej

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 18.09.2017 r.

Pozycja druga rankingu przypadła Lokacie Cloud od Idea Banku. Oprocentowanie na półrocznym wariancie tego depozytu wynosi 2,65 proc. w skali roku, jednak będzie ono dostępne wyłącznie dla części klientów. Taką stawką będą się cieszyć ci, którzy posiadają w Idea Banku konto osobiste, na którym będą utrzymywać dodatkowe środki w wysokości 10 proc. wartości lokaty. Jeśli klient nie naruszy ich przez pół roku i utrzyma depozyt, to otrzyma niewiele ponad 106 zł odsetek.

Pierwszą trójkę zamyka najnowsza odsłona Lokaty Deklasującej od BGŻOptima, która zachęca stawką w wysokości 2,30 proc. w skali roku. Z oferty skorzystać mogą klienci, dla których bank prowadzi konto oszczędnościowe pod warunkiem przekazania na przechowanie nowych środków. Wybór tej propozycji zaowocuje zyskiem w wysokości około 92 zł.  

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Najlepsza lokata półroczna, na której można przechować 10 000 zł i która nie jest jednocześnie obarczona wymogami takimi jak konieczność założenia konta osobistego, posiadanie statusu nowego klienta czy ulokowanie nowych środków oferuje oprocentowanie w wysokości 2,65 proc. w skali roku. Z taką ofertą wychodzi Inbank na lokacie standardowej, którą można założyć drogą internetową. Depozyty zgromadzone w tym banku są chronione przez Tagatisfond, czyli estoński odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Po 6 miesiącach klient otrzyma kapitał powiększony o ponad 106 zł.

Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

1.

Inbank

Lokata standardowa

2,65%

106,44 zł

2.

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie

e-lokata granatowa

2,15%

86,36 zł

3.

Idea Bank

Lokata NR 1

1,80%

72,30 zł

4.

Toyota Bank

Lokata standardowa

1,70%

68,28 zł

5.

Getin Bank

e-Lokata Tradycyjna

1,65%

66,27 zł

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 18.09.2017 r.

Propozycja z drugiego miejsca w tabeli, czyli e-Lokata granatowa, posiada stawkę o 0,50 pp. niższą od lidera, czyli 2,15 proc. w skali roku. Jest to oferta Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, która pozwoli zarobić ponad 86 zł. Na trzecim miejscu plasuje się Lokata NR 1 od Idea Banku. Stawka w wysokości 1,80 proc. w skali roku przekłada się na zysk w wysokości około 72 zł.

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy na 100 000 zł

W przypadku lokat półrocznych posiadanie większych oszczędności nie stanowi karty przetargowej. Na plus można jednak odnotować, że tylko lokata z pierwszego miejsca zestawienia na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami nie będzie dostępna dla klientów o zasobniejszym portfelu. Propozycje z pozostałych pozycji tej tabeli mają znacznie wyższą kwotę maksymalną, co pozwoli ulokować na nich 100 000 zł.

Posiadacze takiej kwoty najwięcej dostaną w Idea Banku (Lokata Cloud) oraz Lion’s Banku (Lokata Fortune), które mają stawkę 2,65 proc. w skali roku. Warunki depozytów są takie same jak w przypadku Lokaty Cloud na niższą kwotę, tzn. prowadzenie na rzecz deponenta konta osobistego, na którym przez pół roku trzeba będzie przechowywać równowartość 10 proc. wysokości lokaty, tj. w tym przypadku nie mniej niż 10 000 zł. Spełnienie tych wymogów przyniesie klientowi zysk w wysokości około 1 064 zł.

Najlepsze lokaty 6-miesięczne dla 100 000 zł

Lp.

Bank

Lokata

Oprocentowanie

Odsetki

Warunki

1.

Idea Bank

Lokata Cloud

2,65%

1 064,42 zł

utrzymanie przez cały okres trwania lokaty dodatkowych środków o wartości 10 proc. wysokości lokaty na Koncie Idealnym, zakładana przez bankowość internetową

Lion’s Bank

Lokata Fortune

2,65%

1 064,42 zł

utrzymanie przez cały okres trwania lokaty dodatkowych środków o wartości 10 proc. wysokości lokaty na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym prowadzonym przez bank

2.

Nest Bank

Nest Lokata Lojalna

2,35%

943,92 zł

dla posiadaczy konta, którzy zapewnią:

a) wpływ wynagrodzenia na ROR w kwocie min. 2500 zł

lub

b) wpływy na rachunek firmowy w kwocie min. 6000 zł oraz zrealizują zaliczkę podatku dochodowego do US lub płatność składki do ZUS

3.

BGŻOptima

Lokata Deklasująca XIV

2,30%

923,84 zł

posiadanie konta oszczędnościowego w banku i zdeponowanie nowych środków, zakładana on-line

4.

neoBank

energoLOKATA 6M

2,20%

883,67 zł

tylko dla nowych klientów posiadających konto lub portfel depozytowy w banku, zakładana przez bankowość elektroniczną

5.

Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie

e-Lokata granatowa

2,15%

863,58 zł

lokata zakładana on-line

Sprawdź pozostałe miejsca w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 18.09.2017 r.

Blisko 944 zł zarobią ci, którzy wybiorą lokatę z drugiego miejsca. 0,30 pp. mniej można otrzymać na Nest Lokacie Lojalnej, która należy do oferty Nest Banku. Depozyt na 2,35 proc. w skali roku otworzą posiadacze konta osobistego, którzy zasilą rachunek wpływem wynagrodzenia (min. 2 500 zł) lub wpływami na konto firmowe (6 000 zł), o ile je posiadają. W drugim przypadku wymagane jest również dokonanie płatności na rzecz US lub ZUS.

Na trzecim miejscu melduje się BGŻOptima z Lokatą Deklasującą XIV na 2,30 proc. w skali roku, co da po pół roku około 924 zł zysku. Również i tutaj warunki depozytów są takie same bez względu na wysokość wkładu. Klient nie uniknie założenia konta oszczędnościowego, a środki przekazane na lokatę muszą być uznane za nowe.

Najlepsze lokaty półroczne – sytuacja na rynku

To może być dobry czas dla klientów, którzy planują ulokować zgromadzone do tej pory oszczędności. Wśród ofert lokat półrocznych pojawiły się dwie propozycje, które od razu wskoczyły do TOP5 najlepszych lokat z dodatkowymi warunkami. To jednak nie koniec zmian, które przyniósł ze sobą wrzesień.

Po miesięcznej przerwie na listę najlepszych wróciła Lokata Deklasująca od BGŻOptima. Bank ponownie postawił na dłuższy okres depozytu. Tym razem z oferty specjalnej skorzystać mogą wyłącznie klienci, którzy zdecydują się rozstać ze swoimi oszczędnościami na pół roku. Skorzystać z niego można do 25 września br., choć istnieje możliwość, że oferta wygaśnie wcześniej ze względu na limit otwartych depozytów, który wynosi 5000 sztuk. Lokata ma taką samą stawkę jak w lipcu br., czyli 2,30 proc. w skali roku.

Z nową ofertą wyszedł również neoBank. Mowa o energoLOKACIE 6M, która jest dostępna od 11 września br. Wymogi, które przy niej obowiązują są zbliżone do towarzyszących depozytowi, który zajmuje czołowe miejsca w zestawieniu najlepszych lokat kwartalnych. Oprocentowanie wynosi 2,20 proc. w skali roku, co pozwoliło na zdobycie czwartego miejsca w zestawieniu na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami oraz rankingu dla dziesięciokrotnie wyższej kwoty.

Warto wspomnieć, że lider wśród depozytów na 10 000 zł dostępnych bez dodatkowych warunków podniósł stawkę na swoim flagowym produkcie. Decydując się na taki wariant lokaty półrocznej można było otrzymać przed miesiącem maksymalnie 2,40 proc. w skali roku. Obecnie oprocentowanie jest o 0,25 pp. wyższe za sprawą nowej tabeli oprocentowania w Inbanku.

Zaledwie jeden bank z czołówki zdecydował się obniżyć oprocentowanie. 21 sierpnia br. Nest Lokata Lojalna od Nest Banku została objęta stawką niższą o 0,05 pp. Mimo to obecne warunki depozytu pozwoliły mu utrzymać się na drugim miejscu zestawienia najlepszych lokat na 100 000 zł.

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 18 forfun

żal to czytać - nierzetelne przedstawienie realnych wartości, śmieszne kwoty maksymalne dla których ewentualne odsetki na waciki nie starczą, ile razy można być nowym klientem itp itd.

! Odpowiedz
2 6 mhm

„śmieszne kwoty maksymalne”
— 100 k PLN to dla Ciebie śmieszna kwota?
Gratuluję, ale to nie jest problem, Bankier podał przykładowe kwoty, wiele z tych lokat można założyć na większe (np. Nest Lokata Lojalna do 2 M PLN jedna, ale bez ograniczenia liczby, choć oczywiście nie polecam przekraczania 100 k EUR).

„ewentualne odsetki na waciki nie starczą”
— ponad 900 zł nie starczy Ci na waciki? To dużo ich używasz...

„ile razy można być nowym klientem itp itd.”
— gdybyś posiadał duże środki i był zainteresowany lokatami bez żadnych warunków, to wiedziałbyś, że bank na I. często oferuje pod koniec miesiąca stosunkowo dobre oprocentowanie bez limitów (ale ponownie przestrzegam przed przekraczaniem 100 k EUR, szczególnie w tym banku) ani bez warunków (nie trzeba tam nawet ROR mieć). Ostatnio do wyboru były 2M, 3M i 4M na 2,6%, od 400 k PLN daje to ok. 700 PLN netto miesięcznie — to chyba całkiem niezły zarobek za wyklikanie lokaty? Niektórzy za ciężką pracę dostają tylko 2 razy więcej, co tu za nicnierobienie!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 forfun odpowiada mhm

no właśnie że smieszne bo najczęściej masz 10 tys albo 100 ale 10% z tego gdzie indziej i już nie jest tak jak podają.
lokaty bez kruczków na 4% nie uświadczysz - będzie albo na miesiąc dla nowych albo dla minimalnej kwoty albo znowu dla nowych klientów a tymi nie da się być cały czas.
prawdziwe % bez kruczków na dziś to jakieś 2,5%

co do limitu na głowę/bank to bezsprzecznie racja

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 forfun odpowiada mhm

ps. a widzisz gdzies w tych zestawieniach te co podałeś - idea
nie i właśnie dlatego ten ranking jest beznadziejny z zakłamanym realnym oprocentowaniem - lokata cloud.
a co do lojalnej w nest b nie da sie mieć pensji w każdym banku jak zawieje
podtrzymuję opinie

! Odpowiedz
0 3 mhm odpowiada forfun

„najczęściej masz 10 tys albo 100 ale 10% z tego gdzie indziej i już nie jest tak jak podają”
— nie „najczęście”j, bo w tabelce z 6 lokatami na 100 k PLN tylko dwie mają ten warunek — to poniżej połowy.
Jak najbardziej zgadzam się z Tobą, że skoro realne oprocentowanie pełnej kwoty w tych dwóch przypadkach wynosi 2,409%, to nie powinny one zająć pierwszej pozycji rankingu. Ale w tych znajdujących się na dalszych pozycjach nie ma tego problemu, w szczególności interesująca wydaje się lokata w Nest (warunek wprawdzie istnieje, jednak dla posiadaczy dużych środków nie powinien być trudny do spełnienia (oczywiście są wyjątki, typu meneli, którzy wygrali w loterii albo otrzymali spadek). Dla uzyskania odsetek rzędu 4000 PLN w pół roku spełnianie tego warunku może mieć sens.

„lokaty bez kruczków na 4% nie uświadczysz [...] prawdziwe % bez kruczków na dziś to jakieś 2,5%”
— tak, ja nawet dokładnie tej pierwszej tabelki (Najlepsze lokaty 6M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami) nie czytam, choć w pewnych sytuacjach może się przydać, np. jeśli ktoś już zdecyduje się na skorzystanie z oferty Nest lub Idea, to pierwszy raz może skorzystać z takiej promocyjnej, a dopiero potem założyć normalną (czyli np. w Nest 10 k PLN na 4% + 400 k PLN na 2,35%).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 mhm odpowiada forfun

„a widzisz gdzies w tych zestawieniach te co podałeś - idea”
— nie widzę, bo (1) ranking obejmuje lokaty 6M, a tamte były krótsze oraz (2) wycofano je już z oferty (ale, jak już pisałem, znając ten bank pod koniec miesiąca znowu kolejne się pojawią).

„co do lojalnej w nest b nie da sie mieć pensji w każdym banku jak zawieje”
— przyznaję szczerzę, że nie wiem, jak to akurat w Nest jest, ale w większości banków (właściwie we wszystkich znanych mi, które miały taki wymóg, a było ich sporo) wystarczy przelew z własnego konta w innym banku, czasem dla pewności tytułowałem przelew „Wynagrodzenie”.
Moje wynagrodzenie wpływa do Aliora (teoretycznie znakomite konto, bo po spełnieniu tego warunku wpływu wynagrodzenia wszystko jest za darmo, łącznie z przelewami natychmiastowymi), ale w innych bankach też muszę spełniać warunek wpływu: w Eurobanku dla bezpłatności konta (używam go dla 5% moneybacku), Millennium także dla bezpłatności konta (korzystam z niego dla konta oszczędnościowego oprocentowanego na 2,5% oraz kart kredytowych z moneybackiem 5% w niektórych miejscach) oraz TMUB dla podniesienia oprocentowania konta oszczędnościowego do 2% (konta oszczędnościowego w Millennium używam bardziej lokacyjnie-długoterminowo, więc dla normalnego zastosowania konta oszczędnościowego, tj. przechowania „podręcznych” środków na rachunku oprocentowanym, ale łatwo dostępnym, używam starego Smart 2,2% oraz tego TMUB 2,0%) — i w każdym z nich taki przelew robiony samodzielnie działa bez problemów.„i właśnie dlatego ten ranking jest beznadziejny”
— a wg mnie jest bezsensowny z innego powodu (choć manipulowanie wysokością oprocentowania tych Cloud/Fortune też mnie irytuje), już 2 tygodnie temu pisałem już o tym pod rankingiem lokat 1M:
„Rozumiem konstrukcję tych bankierowych rankingów, ale niestety praktycznego znaczenia one nie mają — rzadko ktoś chce ulokować środki akurat na miesiąc, a nawet jeśli, to wtedy dobrym wyborem będzie też konto oszczędnościowe (a nie jest problemem znalezienie 2,5% do 100 tys. zł). Przeważnie ktoś oszczędności lokuje np. „do pół roku”, „do roku” albo wręcz w ogóle bezterminowo, wtedy najlepiej korzystać z najlepszej oferty. Np. „Jeszcze miesiąc temu Lokata Wielki Procent oferowała stawkę w wysokości 2,50 proc. w skali roku” — dlatego miesiąc temu skorzystałem z tej lokaty na 1 miesiąc (choć oszczędzam długoterminowo), a gdy się skończyła, to środki przeniosłem na Tylko Teraz 2,6% (na 2 i 3, a część na 4 miesiące).”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 mhm odpowiada mhm

„skoro realne oprocentowanie pełnej kwoty w tych dwóch przypadkach wynosi 2,409%, to nie powinny one zająć pierwszej pozycji rankingu”
— ups, mój błąd, skoro 2 lokata to 2,35%, to 2,409% nadal jest lepsze.

W każdym razie redakcja Bankiera powinna przy nich uczciwie podawać 2,409%, a nie 2,65% — i z tym zgodzi się chyba każdy, może oprócz red. Dekrewicz i pracowników Idea Banku...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl