REKLAMA

NBP potwierdza: polskie rezerwy złota przekroczyły 300 ton

Krzysztof Kolany2023-09-21 14:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-21 14:00

Polskie rezerwy złota w sierpniu przekroczyły poziom 300 ton – podał oficjalnie Narodowy Bank Polski, potwierdzając wcześniejsze obliczenia Bankier.pl. O tym, że polskie rezerwy złota najprawdopodobniej przewyższyły brytyjskie, informowaliśmy dwa tygodnie temu.

NBP potwierdza: polskie rezerwy złota przekroczyły 300 ton
NBP potwierdza: polskie rezerwy złota przekroczyły 300 ton
/ NBP

NBP zwiększył rezerwy w złocie do 10,108 mln uncji na koniec sierpnia 2023 roku względem 9,628 mln uncji raportowanych na koniec lipca – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez polski bank centralny.

Tym samym Narodowy Bank Polski oficjalnie potwierdził nasze wcześniejsze wyliczenia, zgodnie z którymi w sierpniu dokonano zwiększania polskich rezerw złota o blisko 15 ton. Oznacza to, że nasze rezerwy kruszcowe powiększyły się do 314,39 ton. Najprawdopodobniej daje to Polsce 17. pozycję na świecie. A więc tuż przed Wielką Brytanią, która na koniec lipca raportowała posiadanie 310,3 ton złota – wynika z danych Międzynarodowego Funduszy Walutowego.

Tak NBP zwiększa rezerwy złota

Pierwszych zakupów królewskiego kruszcu w 2023 r. dokonano w kwietniu, kiedy kupiono niemal 15 ton, w maju w skarbcach NBP-u złota było więcej o prawie 20 ton, natomiast w czerwcu dokupiono następne prawie 14 ton. Najwięcej kruszcu w skarbcach NBP przybyło jednak w lipcu, kiedy do skarbców dodano 22,4 tony. Łącznie od początku roku polskie rezerwy złota powiększyły się o 85,7 ton.

Przypomnijmy, że na początku lipca 2019 roku NBP poinformował o zakupie stu ton złota i przewiezieniu połowy polskich rezerw złota do krajowych skarbców. Wcześniej pierwszych w XXI wieku zakupów „barbarzyńskiego reliktu” NBP dokonał we wrześniu 2018 roku.

W ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński kilkukrotnie deklarował, że bank centralny zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania NBP był praktycznie taki sam jak na początku roku. Dopiero w kwietniu NBP ruszył na zakupy.

Banki centralne kupują rekordowe ilości złota

Po roku 2008 banki centralne Zachodu nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się przez poprzednie 20 lat. Królewski metal na znaczącą skalę zaczęły za to skupować kraje rozwijające się – przede wszystkim Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan. W roku 2018 do tego grona dołączyły Polska i Węgry dokonujące pierwszych od 20 lat zakupów złota w Unii Europejskiej.

W roku 2022 banki centralne dokonały największych zakupów złota od przynajmniej 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1 135,7 ton. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że większość tych zakupów nie została oficjalnie zaraportowana przez władze monetarne w statystykach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. O sprawie pisaliśmy przy okazji publikacji statystyk za III kwartał.

Trend ten był kontynuowany także w pierwszym półroczu 2023 roku, kiedy to banki centralne zakupiły rekordowe 387 ton. Wśród największych kupujących znalazła się Polska – NBP zaraportował zwiększenie rezerwy kruszcowych o 48,4 ton. Większych zakupów w tym okresie dokonał jedynie Ludowy Bank Chin, który pokazał dodatkowe 103 tony posiadanego złota, oraz Singapur (71,6 ton).

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
teo1958
Po wyborach będzie trzeba przeliczyć te sztabki bo widziano jak 'aniołki' Glapy wynosiły coś ciężkiego w reklamówkach !!.
prawnuk
Dobrze, że Glapi wykorzystuje wysokie ceny zlota podczas wojny by dokupić, podobnie jak Błaszczakowi udaje sie kupić drogo broń.
Dzięki czemu koszty utrzymania będa niższe
simonsoft8
kto znaczyć drogo ...
prawnuk
ludzie a gdzie wy macie giełdy złota w Polsce? naprawdę ktoś z was sądzi, że transport zlota jest tani?
adamantyfan
Oj żuczku, widać nie masz zielonego pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak rynki finansowe i zakup złota (i nie tylko) poprzez kontrakty terminowe. Nigdzie nie znajdziesz info, że to nowo zakupione złoto znajduje się w Polsce, bo się nie znajduje. Nie znajduje się też w UK. Poraża mnie, jak wiele osób uważa się za inteligentniejszych Oj żuczku, widać nie masz zielonego pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak rynki finansowe i zakup złota (i nie tylko) poprzez kontrakty terminowe. Nigdzie nie znajdziesz info, że to nowo zakupione złoto znajduje się w Polsce, bo się nie znajduje. Nie znajduje się też w UK. Poraża mnie, jak wiele osób uważa się za inteligentniejszych od analityków i bankowców z NBP. Spotkaj się z nimi, porozmawiaj, a zagną Cię swoją znajomością finansów, bankowości i funkcjonowania rynków finansowych.
sterl odpowiada adamantyfan
Zaginają przede wszystkim wyrzucaniem państwowej kasy na bzdurne papiery..gdy polskie prawdziwe srebro wyjeżdża 1300 ton rocznie za granicę. za grosze.
wizytator
"Większość tych zasobów jest przechowywana w Londynie, w Banku Anglii. Reszta ok. 100 ton znajduje się w Polsce.12 maj 2023"
Nie wiem czy jest to śmieszne czy tragikomiczne. Ale angole już nie raz nam "pomogli".
Ja tam swoich oszczędności u sąsiada w ogródku nie deponuje.
sterl
Raczej gdy mają w Londynie manko i nie ma złota ,a mają żądania dostaw, szukają frajera który podpisze papiery że je ma i za drobną opłatą u nich trzyma w depozycie i wszyscy są zadowoleni dopóki nikt nie chce tego złota wywieźć.
prawnuk
? oddali złoto - odliczając koszty frajerskiej obrony GB przez Polaków

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki