Polskie rezerwy złota w sierpniu przekroczyły poziom 300 ton – podał oficjalnie Narodowy Bank Polski, potwierdzając wcześniejsze obliczenia Bankier.pl. O tym, że polskie rezerwy złota najprawdopodobniej przewyższyły brytyjskie, informowaliśmy dwa tygodnie temu.


NBP zwiększył rezerwy w złocie do 10,108 mln uncji na koniec sierpnia 2023 roku względem 9,628 mln uncji raportowanych na koniec lipca – wynika z danych opublikowanych w czwartek przez polski bank centralny.
Tym samym Narodowy Bank Polski oficjalnie potwierdził nasze wcześniejsze wyliczenia, zgodnie z którymi w sierpniu dokonano zwiększania polskich rezerw złota o blisko 15 ton. Oznacza to, że nasze rezerwy kruszcowe powiększyły się do 314,39 ton. Najprawdopodobniej daje to Polsce 17. pozycję na świecie. A więc tuż przed Wielką Brytanią, która na koniec lipca raportowała posiadanie 310,3 ton złota – wynika z danych Międzynarodowego Funduszy Walutowego.
Tak NBP zwiększa rezerwy złota
Pierwszych zakupów królewskiego kruszcu w 2023 r. dokonano w kwietniu, kiedy kupiono niemal 15 ton, w maju w skarbcach NBP-u złota było więcej o prawie 20 ton, natomiast w czerwcu dokupiono następne prawie 14 ton. Najwięcej kruszcu w skarbcach NBP przybyło jednak w lipcu, kiedy do skarbców dodano 22,4 tony. Łącznie od początku roku polskie rezerwy złota powiększyły się o 85,7 ton.
Przypomnijmy, że na początku lipca 2019 roku NBP poinformował o zakupie stu ton złota i przewiezieniu połowy polskich rezerw złota do krajowych skarbców. Wcześniej pierwszych w XXI wieku zakupów „barbarzyńskiego reliktu” NBP dokonał we wrześniu 2018 roku.
W ubiegłym roku prezes NBP Adam Glapiński kilkukrotnie deklarował, że bank centralny zamierza dokupić kolejne 100 ton złota. Jednakże nic z tych deklaracji nie wynikło i na koniec grudnia 2022 stan posiadania NBP był praktycznie taki sam jak na początku roku. Dopiero w kwietniu NBP ruszył na zakupy.
Banki centralne kupują rekordowe ilości złota
Po roku 2008 banki centralne Zachodu nagle przestały wyprzedawać rezerwy złota, których pozbywały się przez poprzednie 20 lat. Królewski metal na znaczącą skalę zaczęły za to skupować kraje rozwijające się – przede wszystkim Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Kazachstan. W roku 2018 do tego grona dołączyły Polska i Węgry dokonujące pierwszych od 20 lat zakupów złota w Unii Europejskiej.
W roku 2022 banki centralne dokonały największych zakupów złota od przynajmniej 55 lat, zwiększając swoje rezerwy o 1 135,7 ton. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że większość tych zakupów nie została oficjalnie zaraportowana przez władze monetarne w statystykach Międzynarodowego Funduszu Walutowego. O sprawie pisaliśmy przy okazji publikacji statystyk za III kwartał.
Trend ten był kontynuowany także w pierwszym półroczu 2023 roku, kiedy to banki centralne zakupiły rekordowe 387 ton. Wśród największych kupujących znalazła się Polska – NBP zaraportował zwiększenie rezerwy kruszcowych o 48,4 ton. Większych zakupów w tym okresie dokonał jedynie Ludowy Bank Chin, który pokazał dodatkowe 103 tony posiadanego złota, oraz Singapur (71,6 ton).