REKLAMA

NBP: Przyspieszający wzrost cen nieruchomości rodzi ryzyko nierentownych kontraktów

2021-10-08 10:50, akt.2021-10-08 11:30
publikacja
2021-10-08 10:50
aktualizacja
2021-10-08 11:30
NBP: Przyspieszający wzrost cen nieruchomości rodzi ryzyko nierentownych kontraktów
NBP: Przyspieszający wzrost cen nieruchomości rodzi ryzyko nierentownych kontraktów
fot. Damian Lugowski / / Shutterstock

Przyspieszający wzrost cen nieruchomości rodzi ryzyko nierentownych kontraktów - ocenia NBP.

"Utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania sprzyjał aktywności inwestorów na rynku budownictwa mieszkaniowego. Wysokie tempo sprzedaży przełożyło się również na trudności z dostosowaniem podaży do popytu. Wielu deweloperów doświadczyło sytuacji, w której zapotrzebowanie rynku przewyższyło możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa" - napisał NBP w raporcie o sytuacji na rynku mieszkaniowym w II kwartale.

"Narastające napięcia po stronie produkcji mieszkań wynikały między innymi z kurczenia się zasobów gruntów w portfelach deweloperów, z braków kadrowych w budownictwie oraz wzrostu cen materiałów budowlanych i opóźnień w ich dostawie. Dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym, przyśpieszając wzrost cen wykonawstwa projektów w 2021 r., rodzi ryzyko nierentownych kontraktów zawartych wcześniej z niedoszacowanym budżetem, co może przełożyć się na osłabienie kondycji ich wykonawców i narastanie zatorów płatniczych" - dodał NBP.

Bank centralny ostrzega, że obserwowany od połowy 2019 r. w ujęciach kwartalnych spadek wskaźnika produkcji mieszkań (rozpoczęte minus oddane do użytkowania), w tym pogłębianie się jego ujemnej wartości w trzech minionych kwartałach wobec rosnącego popytu na mieszkania, potwierdza narastanie niekorzystnej relacji podaży do popytu i może rodzić problemy po stronie produkcji i sprzyjać dalszemu wzrostowi zarówno cen mieszkań, jak i kosztów ich wytworzenia.

w II kw. br. ceny mieszkań na rynku pierwotnym w największych miastach wzrosły o 3,7 proc. kdk

W piątek NBP opublikował raport pt. „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2021 r.”. Wynika z niego, że w II kw. 2021 r. wzrost cen transakcyjnych mieszkań w 10 największych miastach w Polsce na rynku pierwotnym wyniósł 3,7 proc. a na rynku wtórnym – 3,6 proc. Ceny ofertowe na 10 największych rynkach mieszkaniowych wzrosły 3,8 proc. na rynku pierwotnym i o 2,1 proc. na rynku wtórnym

„W II kwartale br. notowano wzrosty cen mieszkań kw./kw. w większości analizowanych miast, wzrosły też dynamiki cen. Ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły z uwagi na większą skalę sprzedaży lepiej zlokalizowanych i droższych mieszkań, zwłaszcza w Krakowie, Gdańsku i Gdyni. Rosnące ceny mieszkań na rynkach pierwotnych (głównie w stanie deweloperskim, tj. do wykończenia we własnym zakresie oraz kupowane z opóźnioną realizacją), przy wysokim popycie powodują też wysokie zainteresowanie nabywców tańszym rynkiem wtórnym, gdzie mieszkanie jest zazwyczaj gotowe do wprowadzenia” – napisano w raporcie NBP.

Spośród największych 6 rynków tylko w Poznaniu odnotowano w II kw. 2021 r., licząc kwartał do kwartału, spadek cen transakcyjnych na rynku pierwotnym (o 0,4 proc.), a na rynku wtórnym ceny transakcyjne spadły w Poznaniu (o 0,5 proc.) i w Gdańsku (o 2,9 proc.) – wynika z danych NBP.

„W II kw. 2021 r. kolejny raz oddano do użytkowania w Polsce rekordową liczbę mieszkań, co było efektem aktywności deweloperów z ubiegłych lat. Koszty budowy mieszkań ponownie wzrosły (materiały, a zwłaszcza robocizna). Ceny ziemi kontynuowały wzrost, co było związane z wysokim popytem deweloperów rozpoczynających kolejne inwestycje. Obserwowano wzrost r/r średnich cen transakcyjnych mkw. mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym” – wskazano w raporcie NBP.

Według NBP, w II kw. 2021 r. oddano do użytkowania w Polsce historycznie wysoką liczbę 52,1 tys. mieszkań, tj. 9,6 proc. więcej r/r. Oddawano głównie mieszkania na sprzedaż i wynajem (57 proc.) oraz indywidualne (40 proc.). Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, była wyższa o 70,6 proc. od notowanej w II kw. 2020 r. Tu także dominowały mieszkania na sprzedaż i wynajem (59 proc.) oraz indywidualne (40 proc.).

„Należy dodać, że rozpoczęta budowa mieszkań wzrosła w Warszawie (udział w liczbie rozpoczynanych 7 proc. wobec 4 proc. w II 2020 r.), sześciu dużych miastach (udział 14 proc. wobec 12 proc. w II 2020 r.), przy spadku udziału w pozostałej Polsce (udział 79 proc. wobec 84 proc. w II 2020 r.)” – stwierdzono w raporcie NBP.

Z kolei, jak poinformował bank centralny, kwartalna sprzedaż kontraktów na budowę mieszkań na 6 największych rynkach pierwotnych w Polsce nieznacznie wzrosła względem poprzedniego kwartału i wyniosła ok. 19,5 tys. Jednocześnie wprowadzono do sprzedaży ok. 15,8 tys. kontraktów na budowę mieszkań tj. więcej o ok. 14,1 proc/ kw./kw. Podaż niesprzedanych kontraktów na budowę mieszkań wystawionych na rynek zmniejszyła się względem poprzedniego kwartału o ok. 11,0 tys. lokali i wyniosła na koniec okresu ok. 37,8 tys.

„Wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w dużych miastach (bazujący na przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw) zmniejszył się nieznacznie w omawianym kwartale, jednak nadal był wyższy względem minimum notowanego w III kw. 2007 r. Wskaźnik szacowanego maksymalnego dostępnego kredytu mieszkaniowego również zmniejszył się nieznacznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego, podobnie jak wskaźnik szacowanej kredytowej dostępności mieszkania. Głównym czynnikiem powodującym bieżące spadki wskaźników dostępności były rosnące ceny mieszkań” – oceniono w raporcie NBP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

(PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki