REKLAMA

Pierwszy debiut od dwóch lat i od razu do indeksu? Ekspert widzi szansę w szybkiej ścieżce

2023-12-05 14:51, akt.2023-12-05 15:39
publikacja
2023-12-05 14:51
aktualizacja
2023-12-05 15:39

Oferta publiczna Murapolu trwa do 5 grudnia, a jeśli dojdzie do debiutu na giełdzie, będzie to pierwsze od grudnia 2021 r., wejście na rynek główny z pominięciem NewConnect. Jak przekonuje ekspert z Beta Securities, możliwy jest scenariusz, w którym wkrótce po debiucie Murapol trafia do jednego z głównych indeksów na GPW. 

Pierwszy debiut od dwóch lat i od razu do indeksu? Ekspert widzi szansę w szybkiej ścieżce
Pierwszy debiut od dwóch lat i od razu do indeksu? Ekspert widzi szansę w szybkiej ścieżce
/ Pexels

To może być pierwszy duży debiut na GPW, poprzedzony ofertą publiczną o wartości kilkuset milionów złotych od grudnia 2021 r., kiedy na giełdę wchodził STS Holding, a kilka dni wcześniej Grupa Pracuj. Wartość ostatniej oferty STS wyniosła 1,1 mld zł, a spółka została wyceniona na 3,6 mld zł. Murapol ustalił, że maksymalna cena za akcję w ofercie wyniesie 35 zł, co daje wartość oferty na poziomie 357 mln zł lub 499 mln zł w opcji rozszerzonej, a całą spółkę wycenia na 1,43 mld zł.

Debiuty Grupy Pracuj, STS Holding oraz wcześniejsze większe debiuty z 2021 roku, takie jak Pepco Group czy Huuuge, skłoniły GPW Benchmark do zrewidowania w marcu 2022 roku zasad dotyczących wpisania spółki na listę uczestników indeksów z rodziny WIG - informuje Dawid Bąbol zarządzający funduszami w Beta ETF. 

To może być największa oferta od dwóch lat

Grupa Murapol szykuje się do debiutu na GPW. KNF zatwierdziła już prospekt emisyjny, a inwestorzy poznali warunki ramowe i harmonogram oferty. Spółka odkrywa szczegóły swojego biznesu i sugeruje, że jej sprzedaż nie jest w dużym stopniu zależna od takich programów, jak "Bezpieczny kredyty 2%".  

Chodzi o tzw. szybką ścieżkę, czyli sposób na błyskawiczne pojawienie się spółki w indeksie zaraz po debiucie. Na początku dotyczyła tylko indeksu WIG20. Awans w tym przypadku jest możliwy, jeśli wartość akcji nowej spółki w wolnym obrocie w dniu pierwszego notowania stanowi co najmniej 5 proc. wartości kapitalizacji portfela indeksu na sesji w tym dniu. Miało to swoje określone konsekwencje, które obserwowaliśmy w przypadku debiutu Allegro. GPW Benchmark postanowiła rozszerzyć "szybką ścieżkę" na inne indeksy w 2022 r. Więcej na ten temat, można przeczytać w artykule "Szybka ścieżka" do mWIG40 i sWIG80".

"Nowe przepisy doczekały się zastosowania dopiero po niecałym roku, kiedy to w styczniu 2023 roku spółka Scope Fluidics przeniosła swoje akcje z NewConnect na główny parkiet. Po niemal 2 tygodniach od „debiutu” akcje tej spółki trafiły do indeksu mniejszych spółek sWIG80. IPO Murapolu może być drugim ogółem przypadkiem zastosowania szybkiej ścieżki dla mWIG40 lub sWIG80, a pierwszym dla prawdziwego debiutu na giełdzie" komentuje ekspert Beta ETF. 

Aby procedura szybkiej ścieżki zadziałała, w dniu debiutu na Głównym Rynku GPW kapitalizacja akcji w wolnym obrocie danej spółki musi stanowić co najmniej 2,5% kapitalizacji indeksu mWIG40 lub 1,25% kapitalizacji indeksu sWIG80. Na koniec listopada oznaczało to poziom odpowiednio 1 825 mln zł dla mWIG40 i 325 mln zł dla sWIG80 - wylicza Bąbol. 

Jak wskazuje, na wejście do mWIG40 Murapol nie ma szans, to jednak perspektywa pojawienia się wkrótce w sWIG80 jest całkiem realna. "Mając na uwadze, że pierwszy dzień notowań akcjami spółki Murapol jest przewidziany na 15 grudnia 2023, to akcje tej spółki powinny zadebiutować w indeksie małych spółek w pierwszym dniu sesyjnym w Nowym 2024 Roku. O ile pierwszy dzień notowań akcjami tej spółki nie przyniesie rozczarowania dla inwestorów zapisujących się na rynku pierwotnym w ramach IPO". 

"Potencjalny udział Murapolu w sWIG80 ukształtuje się na poziomie od 1,25% do nawet 2% (jeśli oferta zostanie rozszerzona do 14,28 mln akcji) lub więcej (i dodatkowo w ciągu tych dwóch tygodni kurs akcji wzrośnie w porównaniu do ceny w IPO). Biorąc pod uwagę aktywa jedynego funduszu naśladującego indeks małych spółek – Beta ETF sWIG80TR – wynoszące 50 mln zł, oznaczać to będzie, że popyt na akcje Murapolu ze strony tego funduszu wyniesie na przełomie roku co najmniej 0,6-1 mln zł." - podsumowuje ekspert Beta ETF. 

Harmonogram oferty publicznej Murapolu

  • 27 listopada – 5 grudnia 2023 r. - proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;
  • 28 listopada – 5 grudnia 2023 r. - przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych;
  • 6 grudnia 2023 r. - publikacja informacji o ostatecznej cenie akcji oferowanych dla inwestorów indywidualnych, ostatecznej cenie akcji oferowanych dla inwestorów instytucjonalnych, ostatecznej liczbie akcji oferowanych w ofercie oraz ostatecznej liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów;
  • 13 grudnia 2023 r. - przydział akcji oferowanych;
  • około 15 grudnia 2023 r. - oczekiwany pierwszy dzień obrotu akcjami spółki na GPW.

 Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Świetny sposób na leszcza.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki