REKLAMA

Morawiecki zapowiada ułatwienia dla małych i średnich firm

2016-11-15 09:51
publikacja
2016-11-15 09:51

KONGRES 590 ma przybliżyć małym i średnim przedsiębiorcom wszystkie rozwiązania, które mają im służyć - zarówno od strony gwarancji, kredytów, ale też środków unijnych oraz środków na eksport - powiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

/ YAY Foto

Dwudniowy KONGRES 590 odbędzie się 17 i 18 listopada w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Kongres, który organizuje pan prezydent, i na który zostałem też zaproszony, ma na celu przybliżenie małym i średnim przedsiębiorcom wszystkich rozwiązań, które mają im służyć - zarówno od strony gwarancji, od strony kredytów, ale też środków unijnych, środków na eksport, dyplomacji eksportowej, a przede wszystkim również wsparcia od strony zmniejszenia obciążeń biurokratycznych i związanych z interakcją ze skarbówką" - powiedział Morawiecki na antenie TVP1.

Wyjaśnił, że 590 to pierwsze trzy cyfry kodu kreskowego na produktach, które są wyprodukowane w Polsce.

"Bardzo się cieszę, że pan prezydent zainicjował kongres dla małych i średnich firm, bo małe i średnie firmy jak w soczewce skupiają całą polską gospodarkę" - mówił wicepremier. Jak wskazał, pochodzą one z różnych branż, mają kłopoty, jak reszta gospodarki - mają obciążenia biurokratyczne, zmagają się z konkurencją z zagranicy, ale i krajową.

Wicepremier odniósł się też do zapowiadanego ogłoszenia podczas kongresu konstytucji dla biznesu. "Właśnie na tym ma to polegać, aby ułatwić przedsiębiorcom życie" - podkreślił. Podał przykład: "Przychodzi kontrola do firmy dzisiaj i kontroler przegląda wszystkie dokumenty, dokumenty księgowe, i stwierdza, że w związku z aktualnym stanem prawnym przedsiębiorca wszystko wykonuje we właściwy sposób. Pół roku później przychodzi następna kontrola i dopatruje się jednak pewnych problemów, i dzisiaj nakłada karę na tego przedsiębiorcę nie tylko za te ostatnie pół roku, ale jeszcze za wcześniejsze nawet pięć lat".

Jego zdaniem "taka sytuacja będzie wykluczona, będzie niemożliwa".

"Drugi przykład - dzisiaj przedsiębiorcy mają problem z interpretacją dotyczącą VAT-u dla posiłków na wynos - czy to jest 5 proc., czy to jest 8 proc., bo jedne urzędy interpretowały tak, inne inaczej. Chcemy wprowadzić zasadę, że interpretacja, która będzie powieszona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, będzie wiążąca i nie będzie można odejść od niej" - mówił wicepremier.

Podkreślił, że takie zasady dadzą absolutną pewność przedsiębiorcom wobec prawa, "a to jest to, czego oni potrzebują". (PAP)

pad/ je/ pro/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~ssc
Ja rozumiem, że tym ułatwieniem jest ustawa OZE i wypełniane przez przedsiębiorców ton papierów pod groźbą podwyżki cen energii.
~mikolaj
przy wzroscie obciazen dla prow DG co zapowiadane bylo przez ministra Kowalczyka raczej nikogo do biznesu sie nie zacheci.a ci co jeszcze prowadza raczej sobie odpuszcza rozwoj .
~Martin
Ku*wa niech zwiększą kwotę wolną od podatku do tych 8 tys. i obniża VAT do 22%. Zwiększenie dyscypliny budżetowej na plus. Jednolita interpretacja prawa, nie tylko podatkowego. I niech w końcu stworzą jednolity system skarbowy, bo aż wstyd. Wszyscy mają Polska ni ma. W dobie spowolnienia światowej gospodarki i niezbyt Ku*wa niech zwiększą kwotę wolną od podatku do tych 8 tys. i obniża VAT do 22%. Zwiększenie dyscypliny budżetowej na plus. Jednolita interpretacja prawa, nie tylko podatkowego. I niech w końcu stworzą jednolity system skarbowy, bo aż wstyd. Wszyscy mają Polska ni ma. W dobie spowolnienia światowej gospodarki i niezbyt pewnej sytuacji geopolitycznej, trzeba robić wszystko, aby zwiększyć rynek (popyt) wewnętrzny.
~Przedsiębiorca
Ciekawe która to strona power point.
~niepelnosprawny_org
dobrze, bardzo dobrze, ale mam pytanie - w ciagu roku jak nie wiecej bylo bardzo wiele trafnych propozycji, ale ani jednej nie wprowadzono w zycie, czy nie moze być choć jedna, coś szybciej, moze nie mega ustawa, coś sredniej klasy, ale na wczoraj (!), czekałem by rozpoczać działalność i ~~ułatwienie, rozwiazanie problemu dobrze, bardzo dobrze, ale mam pytanie - w ciagu roku jak nie wiecej bylo bardzo wiele trafnych propozycji, ale ani jednej nie wprowadzono w zycie, czy nie moze być choć jedna, coś szybciej, moze nie mega ustawa, coś sredniej klasy, ale na wczoraj (!), czekałem by rozpoczać działalność i ~~ułatwienie, rozwiazanie problemu małych firm w konsekwencji przeniesiono na ~2017 (sic!)...
z takim planowaniem mi nic nie da sie zaplanowac, przeciez i pani Szydło i pan Morawiecki krzycza jak ksiadz z ambony krzykiem utraty zbawienia i "ekskomuniki", ze juz, juz...
~kajak
A jak to wygląda na slajdzie?
~TheEnd
Legenda ustawy Wilczka z dnia 23 grudnia 1988
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ustawa-Wilczka-niedoscigniony-wzor-sprzed-25-lat-3009722.html
Członkowie partyjnych władz i SB odnaleźli się dość łatwo w nowej rzeczywistości.
http://niezalezna.pl/50134-legenda-ustawy-wilczka
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/gospodarke-
Legenda ustawy Wilczka z dnia 23 grudnia 1988
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ustawa-Wilczka-niedoscigniony-wzor-sprzed-25-lat-3009722.html
Członkowie partyjnych władz i SB odnaleźli się dość łatwo w nowej rzeczywistości.
http://niezalezna.pl/50134-legenda-ustawy-wilczka
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/gospodarke-mozna-uwolnic-jedna-ustawa-ale-nie-na-dlugo/


(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Marian
Jestem dumny z naszego obecnego rządu.
~Gospodarka_Głupcze
Oho, czyli trzymajcie się za kieszenie !!!

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki