Morawiecki: Pułapka średniego dochodu jedną z głównych w polskiej gospodarce

Jedna z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce to pułapka średniego dochodu - powiedział w czwartek podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier wyjaśnił, że na informację tę warto popatrzeć pod kątem tego, w jaki sposób Polska radzi sobie ze zidentyfikowanymi pułapkami. Zaznaczył, że jedną z głównych zidentyfikowanych pułapek jest pułapka średniego dochodu.

"Ona się wiąże z tak prostą sprawą, a zarazem tak zasadniczą, fundamentalną w gospodarce narodowej, jaką jest poziom wynagrodzeń, wzrost wynagrodzeń, poziom kwalifikacji. W tym zakresie można już powiedzieć (...), że przez pierwsze dwa lata rządów pani premier Beaty Szydło mamy około 5-proc. wzrost wynagrodzeń w każdym z tych lat" - powiedział.

Zaznaczył, że w czasach poprzedzających rządy PiS, przez osiem lat ten wzrost wynosił średniorocznie ok. 2 proc. (w składanym procencie ok. 20 proc.), przy czym nominalny wzrost PKB w tym czasie wyniósł prawie 50 proc. "Mamy do czynienia z bardzo zasadniczym rozwarciem" - podkreślił Morawiecki.

"Wartość eksportu w tym roku może przekroczyć 200 mld euro"

Wartość eksportu w tym roku może po raz pierwszy przekroczyć 200 mld euro - mówił w czwartek w Sejmie wicepremier. Zwrócił też uwagę na spadający w Polsce wskaźnik nierówności finansowych.

Morawiecki poinformował, że wartość eksportu w okresie styczeń-czerwiec br. wzrosła o 8,4 proc. rok do roku i wyniosła 99 mld euro. "Czyli mamy szansę w 2017 roku po raz pierwszy przekroczyć kwotę 200 mld euro, co będzie na pewno bardzo dużym sukcesem naszych eksporterów" - powiedział.

Wicepremier zwrócił uwagę na wskaźnik nierówności finansowych, który - jego zdaniem - spadł znacząco przez ostatnie dwa lata.

"To jest ruch bez precedensu, związany oczywiście głównie z naszymi programami społecznymi. Zrealizowaliśmy, można powiedzieć, dziedzictwo Solidarności (...). Możemy być z tego ogromnie dumni, ponieważ zmniejszyliśmy nierówności do tego stopnia, że likwidacja ubóstwa w wielu obszarach jest bez precedensu. A na przykład dochody do dyspozycji na osobę w rodzinach przewyższających dwójkę dzieci wzrosły o 25 proc." - powiedział.

Według niego wiąże się to m.in. z programem 500+. Morawiecki dodał, że średni dochód rozporządzalny wzrósł o 6,7 proc., co jest przyrostem nienotowanym przez ostatnie 10 lat. "Stąd pozytywny odbiór, optymizm wśród konsumentów, wśród ludzi" - podkreślił.

Morawiecki przyznał, że Polska ma problem z brakiem rąk do pracy - w niektórych regionach, jak Wielkopolska czy Warszawa i okolice, bezrobocie wynosi ok. 4 proc., a w Poznaniu 2-2,5 proc., co jest rekordowo niskim wskaźnikiem.

"Wyjechało parę milionów ludzi z Polski, 2-2,5 miliona co najmniej, co jest wielkim ubytkiem. Cieszę się, że kolejna fala emigracyjna została zatrzymana. Raczej ludzie powoli wracają do kraju i przyciągamy pracowników z innych krajów, z całego regionu, w szczególności z Europy Wschodniej" - powiedział.(PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 wwwmmm

Tacy tu fachowcy od finansow , jak ten który wypowiedzial się na temat nadwyżki 2mld w budżecie. ...jeśli teraz jest nadwyżka 2 mld , a planowany deficyt to 59 mld , to na koniec roku będzie 57 mld deficytu. Pa głomby...

! Odpowiedz
1 0 wwwmmm

2015 J.V Rostowski : na obietnice PiS-u nie ma pieniędzy i przez 4lata nie będzie.
PO 2017 PiS korzysta i rozdaje pieniądze , które MY zostawiliśmy O jprdl!!!

! Odpowiedz
4 17 qqryk

Panie PowerPoincie, pułapka średniego dochodu występuje wtedy, gdy się promuje nieróbstwo a nie pracę. To właśnie wtedy, poprzez redystrybucję dochodów na cele nieproduktywne i ich promowanie, kraj musi wstrzymać inwestycje, przez co traci szansę na rozwój i wpada w pułapkę.

! Odpowiedz
2 16 janusz26904029

http://www.bankier.pl/gospodarka/wskazniki-makroekonomiczne/przecietne-wynagrodzenie-pol

Widać, jak z kopyta ruszyło... produkowanie kolejnych bajeczek i slajdów.

! Odpowiedz
18 18 peti1000

Pułapką będzie izolacja Polski w UE, a już nie daj Boże wyjście z niej.
Zobaczysz co zostanie na pułkach w sklepach.
Eksport zanurkuje bo kto będzie chciał od nas kupować.
Pracownicy będą usuwani z zachodu i się zacznie z powrotem bieda i bezrobocie.
Kasa z Unii już nie dopłynie i spadą inwestycje.

O to wam chodzi panie wice?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 10 glos_rozsadku

Więcej płacimy do Unii niż zyskujemy, bo to co dostajemy jest marnowane - leci na fikcyjne szkolenia do łap cwaniaków i samorządów. To tak jakbyś mówił, że opłaca Ci się płacić co miesięc 500zł, żeby w zamian otrzymać bon na 700zł, który możesz wydać tylko tak jak chce ten kto Ci go daje.

! Odpowiedz
0 4 karbinadel odpowiada glos_rozsadku

Wróć dziecię na lekcję

! Odpowiedz
0 17 mumrak

"Mamy do czynienia z bardzo zasadniczym rozwarciem"

! Odpowiedz
15 41 zenonka

Daj se spokój Mateusz, takie brednie ludziom wciskać, kto w to wierzy? Widzowie TVPiS chyba.. 5% wzrost pensji mówisz? A inflację żeś uwzględnił? Ta podawana przez GUS w sierpniu 1,8% r/r i to dzięki dość zmanipulowanemu koszykowi. Czyli ta realna jest gdzieś o 4-5 p.p wyższa. Odpowiedzcie sobie sami jak to się ma do wzrostu wynagrodzeń i PKB..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 15 glos_rozsadku

10/10. Przyjmij zaproszenie do mojej drużyny rozsądku.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl