REKLAMA

Morawiecki: Podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających możliwe od 2017 r.

2016-11-24 10:26
publikacja
2016-11-24 10:26

Możliwe, że podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających nastąpi od stycznia 2017 r. powiedział w czwartek PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapowiedział obniżenie w przyszłym roku łącznego obciążenia podatkowo-składkowego dla najmniejszych firm.

Morawiecki: Podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających możliwe od 2017 r. / fot. Krystian Maj / FORUM

Morawiecki stwierdził, że jeżeli chodzi o zmiany podatkowe dla zatrudnionych, to nie są na 2017 r. planowane, ale - jak zastrzegł - nie dotyczy to kwoty wolnej.

Pracujemy nad tym, żeby były zmiany w kwocie wolnej od podatku, jak najszybciej. Przynajmniej, żeby zacząć podnosić tę kwotę. W jakiej wysokości, to jeszcze zobaczymy, ale chcemy, żeby dla tych najmniej zarabiających kwota wolna była podwyższona w pierwszej kolejności - powiedział. Może nawet od stycznia 2017 r., zobaczymy" - powiedział.

Pytany przez PAP o to, czy będzie jednolity podatek, bowiem z rządu płyną sprzeczne sygnały na ten temat, stwierdził: Nie wdrażamy od stycznia 2017 r. zmian do podatku dla przedsiębiorców. (...) Wszyscy powinniśmy chcieć podatku jednolitego jako takiego - tzw. prostego, dobrego podatku jednolitego. Natomiast w przestrzeni publicznej zaczęła ta nazwa +podatek jednolity+ funkcjonować jako ersatz podatku podwyższonego - powiedział.

Rząd pracuje nad bardzo różnymi wariantami podatków i jest za wcześnie, żeby cokolwiek mówić o tym, co będzie wdrożone w styczniu 2018 r. Teraz pracujemy nad taką formułą podatku dla małych i mikrofirm - nazywamy to małą działalnością gospodarczą żeby łączna suma podatku, nazwijmy to jednolitej daniny (dla takich podmiotów - PAP) była proporcjonalna do dochodu i bardziej progresywna - powiedział Morawiecki.

Zapewnił, że zmiany te mogą być gotowe na początku 2017 r., mogłyby też wejść w życie w trakcie roku podatkowego, ponieważ będą korzystne dla firm.

Dodał, że na rok 2017 r. planowane są zmiany, które mają na celu zachętę do inwestowania. Chcemy zaproponować ulgę amortyzacyjną wszystkim przedsiębiorcom i małym i dużym i średnim do wysokości 100 tys. zł jednorazowa amortyzacja wszystkich środków trwałych w koszty - dodał.

Jednolity podatek - kto zyska, a kto straci?

Jednolity podatek - kto zyska, a kto straci?

Poznaliśmy kolejne informacje na temat największej reformy podatkowej od 23 lat. Wszystko wskazuje na to, że „jednolity podatek” najmocniej uderzy w przedsiębiorców i samozatrudnionych. Zyskać mają najmniej zarabiający.

Wzrost PKB w czwartym kwartale 2016 r. ok. 2,5 proc.

Wzrost PKB w czwartym kwartale tego roku będzie w okolicach 2,5 proc. - poinformował PAP wicepremier Morawiecki. Dodał, że widzi potencjał inwestycyjny i produkcyjny, którego efekt może być widoczny w drugim kwartale 2017 r.

Pytany w czwartek przez PAP, czy nie widać ryzyk dla wykonania deficytu budżetowego w 2017 r. związanych z możliwym niższym wzrostem gospodarczym niż 3,6 proc. zaplanowane w projekcie przyszłorocznego budżetu, Morawiecki powiedział: Ryzyka widzę oczywiście, ale widzimy, że w tym roku wzrost gospodarczy jest niższy, niż zaplanowany i deficyt też jest niższy. Są ryzyka po stronie wzrostu, ale są szanse po stronie ściągalności podatków.

Morawiecki pytany, czy wzrost w okolicach 2,5 proc. PKB (tyle wyniósł w trzecim kw. br. - PAP) to obecnie najwięcej, na co stać polską gospodarkę pozbawioną zastrzyku inwestycji z pieniędzy UE, stwierdził: Jesteśmy w fazie transformacji polskiej gospodarki. Uważam, że jesteśmy w minicyklu gospodarczym i ze względu na to uzależnienie od inwestycji zagranicznych czwarty kwartał też będzie jeszcze poniżej 3 proc., w okolicach 2,5 proc., ale od drugiego kwartału przyszłego roku widzę potencjał i widzę w wynikach inwestycyjnych, produkcyjnych, że może to wyjść powyżej 3 proc. poinformował wicepremier.

Jego zdaniem nie ma tematu korekty założeń budżetowych na przyszły rok.

Jak zauważył Morawiecki, jest coś takiego jak wzrost potencjalny - bariera, od której maleje bezrobocie lub nie. Jeszcze trzy lata temu za granicę, od której dopiero zaczyna maleć bezrobocie, uważano te 3,5-4 proc. (wzrostu PKB - PAP). Dzisiaj ta granica się znacząco przesunęła - dodał.

Zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z tego, że bezrobocie w Polsce maleje nawet przy 2,5 proc. wzrostu. Jego zdaniem to także bardzo dobra wiadomość dla ludzi.

Według GUS stopa bezrobocia we wrześniu 2016 r. wyniosła 8,3 proc. wobec 8,4 proc. w sierpniu. Dane za październik GUS opublikuje w piątek 25 listopada.

W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o 0,1 pkt proc., do 8,2 proc. poinformował na początku listopada wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu na koniec roku bezrobocie wyniesie 8,2-8,3 proc.

Według Eurostatu Polska jest wśród pięciu krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia. Razem z Holandią zajmujemy czwarte miejsce, ze stopą bezrobocia na poziomie 5,7 proc.

Od Polski lepsze są: Czechy z 4-proc. bezrobociem, Niemcy, gdzie wyniosło ono 4,1 proc., oraz Malta z 4,7-proc. stopą bezrobocia.

Tworzymy wielki klaster motoryzacyjny

Niedługo Polska ma szansę wyprzedzić Czechy, jeśli chodzi o łączną produkcję przemysłu motoryzacyjnego - powiedział Morawiecki. Jego zdaniem nowa inwestycja Fiata w Bielsku-Białej wpisuje się w tworzenie wielkiego klastra motoryzacyjnego.

W 2018 r. koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) uruchomi w Bielsku-Białej produkcję dwóch nowych silników benzynowych - poinformowała w czwartek firma.

To będą supernowoczesne silniki produkowane w Bielsku-Białej. Potencjalnie inwestycja bardzo wysoka, kolejna z której bardzo się cieszę, bo ona wiąże się z podniesieniem poziomu technologicznego, z zaawansowanymi produktami, z zatrudnieniem dla naszych inżynierów, którzy inaczej musieliby wyjeżdżać za granicę ocenił w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że to inwestycja nie w wielkim mieście, ale średnim. To jest tworzenie wielkiego klastra motoryzacyjnego. Właściwie, niedługo mamy szansę wyprzedzić Czechy, jeśli chodzi o łączną produkcję przemysłu motoryzacyjnego - uważa wicepremier.

Wskazał, że łącznie Fiat ma zainwestować do 250 mln euro, w pierwszej fazie - w najbliższych miesiącach - 100 mln euro. Zdaniem Morawieckiego inwestycja ma ogromny potencjał, nawet do znacząco ponad 1 mld zł.

FCA nie podał prognozowanych kosztów przedsięwzięcia - formalnie będzie to kontynuacja prowadzonej już w Bielsku-Białej inwestycji. Gdy ponad sześć lat temu Fiat uruchamiał w Bielsku produkcję silnika TwinAir, koszty przygotowania i wdrożenia jego produkcji szacowano na ok. 350 mln euro.

Morawiecki dodał, że inwestycja ta może wiązać się z kilkuset nowymi miejscami pracy, ale mnożąc to z kooperantami z branży, liczba ta może wzrosnąć dziesięć razy, na co wskazują efekty dotychczasowych inwestycji motoryzacyjnych w Polsce.

Jak podkreślają przedstawiciele FCA, nowe silniki będą wysoko zaawansowane technologicznie i mają być odpowiedzią na proekologiczną politykę Unii Europejskiej.

Produkcja zostanie uruchomiona za niespełna dwa lata w bielskiej fabryce FCA Powertrain, gdzie obecnie wytwarzane są silniki wysokoprężne Multijet 1,3 oraz dwucylindrowe silniki benzynowe 0.9 TwinAir.

W ub. roku produkcja w bielskiej fabryce sięgnęła 405 tys. egzemplarzy silników, a plan na 2016 rok zakłada wyprodukowanie ok. 420 tys. sztuk. Wielkość produkcji po rozpoczęciu w 2018 r. wytwarzania nowych silników będzie zależna od zapotrzebowania. FCA zakłada, że obecna roczna wielkość produkcji w bielskim zakładzie będzie co najmniej utrzymana.

Uruchomienie produkcji nowych silników w Bielsku-Białej ma być kolejnym etapem rozwoju i unowocześniania jednostek benzynowych oferowanych przez FCA. Silniki z Bielska montowane są obecnie nie tylko w samochodach wytwarzanych przez ten koncern, ale także w modelach innych producentów, jak General Motors czy Tata.

Obecnie silniki z Bielska-Białej są stosowane w samochodach FCA: fiat 500, 500 L, 500 X, fiorino, qubo, strada, panda, punto, doblo, alfa romeo MiTo, lancia ypsilon, a także w oplach corsa i meriva oraz modelu vista, wytwarzanym przez koncern Tata. Na razie nie wiadomo, w jakich modelach montowane będą nowe silniki.

Bielska fabryka FCA Powertrain zatrudnia obecnie ponad tysiąc osób. Koncern nie podał, na ile nowa inwestycja może wpłynąć na wielkość zatrudnienia. Uruchomienie wiosną 2010 r. produkcji silników TwinAir w Bielsku-Białej otrzymało pomoc publiczną, z czym wiązały się m.in. warunki związane z zatrudnieniem.

W 2009 r. rząd przyjął czteroletni program wsparcia finansowego dla uruchomienia produkcji małych silników benzynowych w Bielsku-Białej. Inwestor deklarował wówczas, że zainwestuje ponad 673 mln zł, utrzyma produkcję przez pięć lat i stworzy 400 miejsc pracy; później wymagany pułap zatrudnienia zmniejszono do 280 osób.

Korzenie bielskiego zakładu sięgają XIX wieku. Od lat 50. Ub. wieku produkowano tam m.in. silniki do samochodów Syrena i silniki do łodzi; od lat 70. także "maluchy" i silniki do nich, a później fiata cinquecento. Od 2003 r. zakład wytwarza silnik multijet 1,3, którego do lutego br. wyprodukowano już 6 mln egzemplarzy.

Po 2000 r. bielska fabryka była wspólną własnością Fiata i General Motors (po 50 proc. udziałów), jednak w toku przygotowań do produkcji silnika twinair Fiat odkupił udziały GM. Obecnie zakład FCA Powertrain w Bielsku-Białej należy w 100 procentach do grupy FCA. (PAP)

Polskie inwestycje nadmiernie zależne od funduszy UE

Polskie inwestycje, w tym publiczne, są nadmiernie zależne od funduszy europejskich - uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Polskie inwestycje, (...) w tym szczególnie inwestycje publiczne są nadmiernie zależne od funduszy europejskich - powiedział PAP w czwartek wicepremier Morawiecki. Wskazał, że powodem był imposybilizm inwestycyjny, brak zdolności do akumulacji i mobilizowania kapitału pod duże projekty infrastrukturalne, np. autostrady. Jak mówił, udało się je popchnąć do przodu dopiero z funduszami unijnymi.

Nasze inwestycje publiczne, zwłaszcza infrastrukturalne zależne od UE, są naszą słabością modelu inwestycyjnego, który w najbliższych 5-10 latach będziemy zmieniać. Nie da się tego szybko zrobić ocenił Morawiecki.

Podkreślił, że jest bardzo zadowolony z inwestycji zagranicznych w tym roku, ponieważ one są bardziej greenfields, czyli tworzone od nowa, a nie poprzez prywatyzację, która prowadzi do wyzbywania się majątku.

Jak zaznaczył wicepremier, zależy mu na stymulowaniu inwestycji prywatnych, które są obecnie dużo lepsze jakościowo niż wcześniej.

Pewną presję trzeba wywierać na samorządy, które trzymają swoje środki głównie do roku wyborczego - 2018 r. powiedział. (PAP)

mmu/ pad/ amac/ mag/ itm/mmu/ mab/ mtb/ amac/ pad/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (78)

dodaj komentarz
~AntyPIS
Koryto 500+ trzeba z czegoś finansować.
~Niepiśmienny
Czy Konstytucja jeszcze obowiązuje, czy od 2017 TK ją unieważni?
~max_kolonko
moja ocena tego jest taka: można oszukiwać pewną grupę ludzi przez jakiś czas , ale nie można oszukiwać wszystkich przez cały czas ; 500+ nie finansuje PiS tylko wszyscy podatnicy , jakie osiągnięcia ma PiS dla wszystkich podatników ?
~żul
6,6 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla zarabiająych do 6,6 tys. zł rocznie.
Minimum socjalne bez podatku, reszta bez kwoty wolnej
Hura!
~brawo
" na rok 2017 r. planowane są zmiany, które mają na celu zachętę do inwestowania.
Chcemy zaproponować ulgę amortyzacyjną wszystkim przedsiębiorcom i małym i dużym i średnim do wysokości 100 tys. zł - jednorazowa amortyzacja wszystkich środków trwałych w koszty"
~motywacja
Myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby podnoszenie kwoty stopniowo o ok. 1000 - 1500 zł, ponieważ jeśli wejdzie że tylko osoby zarabiające do 8000 zł będą miały ulgę, pokrzywdzi to osoby które zarabiają 8500, 9000, 10000 i tak dalej.
http://motywujacycytat.blogspot.com
~płacącyw2progu
Podwyższenie kwoty wolnej tylko dla podatników w I progu podatkowym, zarabiający więcej nie zwracają uwagi na kwoty rzędu 100zł na miesiąc
~kupaczasu
Właściwie najważniesze słowo w tym wywiadzie to MOŻLIWE (od 2017) lub "Pracujemy nad tym, żeby były zmiany w kwocie wolnej od podatku, jak najszybciej." Minął rok rządów PiS, Morawiecki pracuje nad "różnymi rozwiązaniami" nadając im "różne nazwy" … spokojnie p. Morawiecki ma Pan jeszcze Właściwie najważniesze słowo w tym wywiadzie to MOŻLIWE (od 2017) lub "Pracujemy nad tym, żeby były zmiany w kwocie wolnej od podatku, jak najszybciej." Minął rok rządów PiS, Morawiecki pracuje nad "różnymi rozwiązaniami" nadając im "różne nazwy" … spokojnie p. Morawiecki ma Pan jeszcze 2gą kadencję przy tym poparciu jak tylko zrobicie dodruk pieniądza…
~khfyusft
Morawiecki mówi, że podniesienie kwoty wolnej nastąpi od poczatku 2017 r., a Kowalczyk- że od początku 2018 r. Trudno to skomentować.
~StanRS
I tak dobrze. Platforma Oszustów razem z PSL przez 8 lat rządów prawie nie podwyższyła kwoty wolnej. A tu wszystko na raz byś chciał?

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki