REKLAMA

Moody’s znów ostrzega Polskę. Tym razem przez emerytury

Michał Żuławiński2016-11-21 08:18analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-21 08:18

Agencja Moody’s uznała, że uchwalenie przez parlament ustawy obniżającej wiek emerytalny jest negatywne dla polskiego wzrostu i kondycji finansów publicznych, a co za tym idzie, także dla ratingu.

- Odwrócenie reformy emerytalnej z 2013 r., która zakładała stopniowy wzrost wieku emerytalnego do 67 lat dla mężczyzn (do 2020 r.) i kobiet (do 2040 r.) jest negatywne dla ratingu, ponieważ osłabia finanse publiczne i pogarsza wiarygodność Polski – czytamy w najnowszym komunikacie agencji.

Agencja zwraca uwagę na to, że obniżenie wieku emerytalnego stoi w sprzeczności z trendami demograficznymi. Moody’s przywołuje w tym kontekście dane Komisji Europejskiej, według których do 2060 r. wskaźnik obciążenia demograficznego wzrośnie do 61 wobec 20,5 w 2013 r. Oznaczać to będzie, że na trzech Polaków w wieku produkcyjnym przypadać będzie dwóch emerytów – dla porównania dziś jeden emeryt przypada na pięć osób w wieku produkcyjnym.

/ fot. Brendan McDermid / Reuters

Zdaniem jednej z trzech największych agencji ratingowych na świecie, cofnięcie reformy podnoszącej wiek emerytalny kosztowało będzie w przyszłym roku ok. 2 mld złotych (0,1% PKB). W latach 2018 i 2019 koszt ten wzrośnie do 10,2 mld zł (0,5% PKB) rocznie. Tym samym rośnie ryzyko przekroczenia przez Polskę limitu deficytu publicznego na poziomie 3%, który wyznaczają kryteria z Maastricht. Obecna prognoza Moody’s zakłada deficyt na poziomie 3,2% w 2017 r. oraz 2,8% w 2018 r.

- Odwrócenie reformy emerytalnej uchwalonej zaledwie cztery lata temu podważa wiarygodność polityki prowadzonej przez Polskę. Fakt ten, wraz z trwającym kryzysem konstytucyjnym oraz sporami z Unią Europejską, pokazuje przesunięcie polskiej polityki w mniej przewidywalnym kierunku i każe inaczej spojrzeć na rząd wybrany w 2015 r. – czytamy w ostatniej części komunikatu.

Moody’s ostrzegał i milczał

Obecnie długoterminowy rating Polski w walucie obcej w agencji Moody’s to wciąż poziom A2, który przyznany został w 2002 r. Perspektywa ratingu jest negatywna - oznacza to, że w średnim okresie agencja spodziewa się wyższego prawdopodobieństwa obniżenia ratingu. Dzisiejszy komunikat można więc traktować jako kolejne ostrzeżenie przed cięciem polskiej noty.

Ostatniej rewizji polskiego ratingu Moody’s dokonał w maju tego roku, kiedy pozostawił główną notę na niezmienionym poziomie i obniżył perspektywę ze stabilnej do negatywnej. Ostrzeżeń podobnych do tego wydanego dziś, agencja udzielała Polsce w tym roku dwukrotnie – najpierw w styczniu, kiedy podniosła prognozę deficytu sektora finansów publicznych, a następnie w sierpniu, kiedy zwracała uwagę na konflikt na linii rząd – Trybunał Konstytucyjny. Mimo istniejących poważnych obaw o cięcie, we wrześniu Moody’s powtórzył posunięcie ze stycznia i ponownie nie zabrał głosu w sprawie naszego kraju.

W tym roku agencja Moody’s nie będzie już dokonywała przeglądu ratingu dla Polski. Ostatnią agencją, która ma nasz kraj w tegorocznym kalendarzu jest S&P – komunikat ws. Polski wydany zostanie 2 grudnia. Pełnego kalendarza agencji na 2017 r. spodziewać możemy się pod koniec tego roku.

Decyzje ws. ratingu Polski w 2016 r.
(kliknij, aby przejść do wiadomości)

Fitch Moody's S&P
I 15.01 15.01 15.01
II 15.07 14.05 01.07
III
09.09 02.12
Źródło: Opracowanie Bankier.pl

Jedynymi krajami, które w agencji Moody's mają rating A2 są, oprócz Polski, jedynie Bermudy, Botswana i Słowacja. W przeciwieństwie do naszego kraju, wszystkie one cieszą się jednak stabilną perspektywą ratingu.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (117)

dodaj komentarz
~jacek
Ale Rating nie uwzględnia tego że w Polsce się krócej zyje i wcale więcej nie wypłąca niż ci co mieszkają w Niemczech i mają wydłużony wiek emerytalny, tam ludzie żyja spokojnie 90 lat a u nas ledwo 70, więc rating nie odzwieciedla umieralności
~podatnik
Ten rząd ma gdzieś jakies ratingi, tylko jeśli chodzi o banki-----to w słusznej sprawie frankowiczów tłumacza się ratingami- co za zakłamanie
~Mira
Taki wyzysk klasy pracującej już kiedyś był przed rewolucją pażdziernikową.
~TW-BALBINA
To obligacje tzw rządu przyśpieszą na równi pochyłej.PosadyIStołki w natarciu,ratuj się kto może.
~Adamus
Ścierwa, które dorwały się do władzy niszczą nasz kochany kraj. Decyzja szkodząca Polsce dotycząca obniżenia wieku emerytalnego, spowoduje obniżkę ratingu i przełoży się na wyższy koszt obsługi długu publicznego. Straty będą w dziesiątkach miliardów rocznie. Przewiduje się za ok 15lat dojdzie do bankructwa Polski. :(
~bolek
co za słownictwo - pełne nienawiści - ty pewnie jesteś jakimś fa szystą i tylko udajesz nowoczesnego demokratę
~łotake
emerytury mundurowe kosztują prawie 20 miliardów , krus 15 , górnicy 12 . Napisz coś o tym , napisz o scierwach , które ten stan rzeczy utrzymują od lat. 10 lat razy 40 MILIARDÓW to 400 MILIARDÓW a to tylko 10 lat,
~adam odpowiada ~łotake
to sedno sprawy .Te wszystkie złodziejskie przywileje puszczą nas z torbami
~tadreusz
Te debile przy korycie nawet nie zdają sobie z tego sprawy.
~georg
Przy nastepnych wyborach oprócz pęta dobrej kiełbasy obiecam oprócz obnizki wieku emerytalnego do 50 tki dla męzczyzn i 45 dla kobiet dodatkowo po samochdzie dla kazdej rodziny - jak myslicie wygram?.
P.S. Mam paszport do kraju gdzie żyją bardzo rozsądni ludzie więc co mnie to obchodzi co się w Polsce później stanie
Przy nastepnych wyborach oprócz pęta dobrej kiełbasy obiecam oprócz obnizki wieku emerytalnego do 50 tki dla męzczyzn i 45 dla kobiet dodatkowo po samochdzie dla kazdej rodziny - jak myslicie wygram?.
P.S. Mam paszport do kraju gdzie żyją bardzo rozsądni ludzie więc co mnie to obchodzi co się w Polsce później stanie , aha jeszcze mam niezłą sumkę odłożoną więc nie muszę trzymać swojego ryja, jak to robią teraz inni, w korycie by się nachapać

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki