Moody's: Polityka gospodarcza PiS i dalsze zmiany w sądownictwie negatywne dla ratingu Polski

Polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz kontynuacja obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego Polski - oceniła w we wtorkowej nocie agencja ratingowa Moody's. Agencja szacuje deficyt strukturalny, bez dochodów jednorazowych, na 3 proc. PKB w 2020 r.

(fot. Mike Segar / Reuters)

"Uważamy, że polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnych obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego (credit negative)" - napisano.

Agencja prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2020 r. wyniesie, bez uwzględnienia wypłaty 13. emerytury, 0,6 proc. PKB. Rząd prognozuje deficyt na poziomie 0,3 proc. PKB z uwzględnieniem dochodowych one-off. Zgodnie z założeniami rządu bez dodatkowych źródeł dochodów deficyt wyniesie 1,3 proc. PKB.

Polska, z planowanym na 2020 r. zrównoważonym budżetem, posiada przestrzeń do stymulacji fiskalnej

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentuje wtorkową notę agencji Moody’s.

Jednocześnie agencja wskazała, że projekt budżetu na 2020 r. nie zawiera skutków budżetowych obietnic wyborczych PiS w postaci wprowadzenia 13. emerytury w 2020 r., 14 emerytury od 2021 r. dla wybranych grup i podwyższenia płacy minimalnej o średnio 15 proc. w latach 2020-23.

Uwzględniając w wyliczeniach salda gg wypłatę 13. emerytury w 2020 r. deficyt sektora gg wyniesie w przyszłym roku w Polsce wg Moody's ok. 1 proc. PKB.

Agencja prognozuje wzrost deficytu strukturalnego Polski do 3 proc. w 2020 r., nawet bez uwzględnienia "dodatkowych" wydatków budżetowych.

"Nawet bez dodatkowych pozycji fiskalnych deficyt strukturalny wzrośnie do 3 proc. PKB w 2020 r., z 2,8 proc. w 2019 r. (...). Jednocześnie uważamy, że główne wskaźniki fiskalne pozostaną zgodne z krajowymi ramami fiskalnymi (reguła wydatkowa - PAP) i unijnymi regulacjami (nie więcej niż 3 proc. deficytu sektora gg - PAP). Unijne reguły pomogły rządowi utrzymać krajowy wymóg długu publicznego do PKB na poziomie 60 proc. (...). Istnieje ryzyko, że stosując się do tych reguł struktura wydatków rządowych ulegnie pogorszeniu, kosztem inwestycji publicznych" - napisano w raporcie.

Agencja uważa, że oprócz konsekwencji fiskalnych, polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki.

"Zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej podwyżki płacy minimalnej (...) mogą podwyższyć dynamikę płac na całej skali siatki płac w gospodarce, co z kolei mogłoby nieść ryzyko dla konkurencyjności polskiej gospodarki w średnim terminie, skutkować wzrostem inflacji oraz, ostatecznie, wyższym bezrobociem strukturalnym" - napisano.

W połowie września rząd przyjął rozporządzenie, w którym proponuje ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2.600 zł brutto, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 15,6 proc.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli we wrześniu, że w przypadku wygranej ich partii w wyborach parlamentarnych, w 2021 r. płaca minimalna ponownie wzrośnie o kolejne 15 proc. Docelowo, w 2023 roku, wyniesie 4 tys. zł.

Moody's widzi także ryzyka związane z ewentualną kontynuacją rządowych polityk "podwyższonego" interwencjonizmu państwowego, co może zdaniem agencji nadwyrężać siłę instytucjonalną państwa.

"Zmiany w systemie sądownictwa już doprowadziły do wciąż trwającego konfliktu Polski z UE" - wskazano. (PAP Biznes)

tus/ tj/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 15 ojkonomist

tak, to kolesie przegranych. tacy mądrzy a nie słuchają Polaków, nie dociera do nich ze ponad 70% Polaków chce doprowadzenia do końca zmian w sądownictwie (3 władzy - nie wybieranej). Bo jak się patrzy na te "bezczelne wyroki" o których mówią w mediach to strach pomyśleć jakby człowiek musiał z jakiegoś powodu pójść do sądu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 20 trollmaster

Moody to ta agencja, która tuż przed upadkiem Lehman Brothers dawała rating AAA instrumentom pochodnym opartym na kredytach subprime.

! Odpowiedz
17 26 silvio_gesell

Departament rozrywki międzynarodowego kartelu bankowego coś posmutniał. Nie wycisną więcej odsetek z zadłużenia Polski, bo rynkowa stopa oprocentowania polskich obligacji spada do rekordowych wartości.

https://stooq.pl/c/?s=10ply.b&c=3y&t=c&a=lg&svg

! Odpowiedz
6 4 pan_stanislaw_bezdomny

QE.

! Odpowiedz
5 5 _jasko

Czy spadek oprocentowania polskich obligacji nie wpisuje się w szerszy trend?
Bywają kraje z ujemnym oprocentowaniem?

! Odpowiedz
43 50 okazjonalny

Pamiętajcie drodzy czytelnicy ! Nigdy nie zgadzajcie się na przesyłanie faktur elektronicznych !
Miałem niestety do czynienie z najbardziej gównianą z gównianych firm czyli ENERGĄ. (Prezes był tam zmieniony 8 razy w ciągu 4 lat) Przez rok działalności nie otrzymałem ani jednej faktury za energię. Pisałem monity, otrzymywałem automatyczne odpowiedzi z BOK-a, że mojej sprawie nadano numer taki i taki. I tak 3 razy. Byłem im winien ok 4 tys. zł. Po 3 latach komornik wszedł mi na konto. Okazało się, że jestem winien 4 tys. + odsetki + koszty sądowe + koszty komornika czyli razem 7,5 tys.
Sprawa nie do odkręcenia. Dostawca w Gdańsku, Księgowość w Olsztynie, Call Center w Krakowie. To państwo to jest jedna wielka kupa gówna. I nie widzę nikogo, kto byłby w stanie zaprowadzić tutaj porządek. Nienawidzę tego państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 30 _jasko

Jakiś czas Energą kierował mulitspecjalista od zarządzania polski menedżer, przedsiębiorca, samorządowiec, w latach 2006–2015 wójt gminy Pcim Daniel Obajtek
Zaprowadził w tej firmie słuszne porządki. Twój przypadek do własnie wyjątek, który potwierdza regułę o nieomylności i fachowości pana Daniela

! Odpowiedz
27 22 kuba_rzeszowiak odpowiada _jasko

On mówił o rządach PIS a nie Tuska - zauważ, że wymienia konkretne daty w których wszystko się posypało przy karuzeli z prezesami - wcześniej jak sam zuważasz był porządek

! Odpowiedz
7 21 _jasko odpowiada kuba_rzeszowiak

Daniel Obajtek latach 2017–2018 pełnił funkcję prezesa grupy energetycznej Energa S.A., od 2018 jest prezesem PKN Orlen.

! Odpowiedz
2 20 matpoz1

Z tego co napisałeś to nie wynika że Energa popełniła błąd, a ty. Ja otrzymuję drogą elektroniczna faktury za tel. i internet i nigdy nie miałem problemu z ich płatnościami inna sprawa że jak bym nie zapłacił ileś tam miesięcy z rzędu to by mi odłączyli te usługi, Enea dostawca prądu w Poznaniu odcina go po nie opłaceniu 3 faktur, wiec nie wiem jaki sposobem miałeś taką wielką zaległość i o tym nie wiedziałeś.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil