Resort przedsiębiorczości: Polska posiada przestrzeń do stymulacji fiskalnej

Polska, z planowanym na 2020 r. zrównoważonym budżetem, posiada przestrzeń do stymulacji fiskalnej - napisało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do wtorkowej noty agencji Moody’s.

(Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii)

We wtorkowej nocie agencja ratingowa Moody's oceniła, że polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz kontynuacja obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego Polski.

"Należy podkreślić, że Moody's, mimo negatywnej oceny wskazanych działań w zakresie polityki gospodarczej, nie przewiduje naruszenia reguły wydatkowej, ani regulacj

i unijnych w zakresie nadmiernego deficytu" - napisał resort przedsiębiorczości i technologii w komentarzu do wtorkowej noty.

"W kontekście pogarszania się światowej koniunktury oraz wezwań do uruchomienia, tam gdzie to możliwe, stymulacji fiskalnej (vide wtorkowa konferencja głównej ekonomistki MFW, R. Gopinath, podczas prezentacji najnowszego World Economic Outlook), kluczowym zagadnieniem jest efektywne wykorzystanie przestrzeni fiskalnej przez poszczególne państwa. Polska z planowanym na 2020 r. zrównoważonym budżetem taką przestrzeń ma i nawet w ocenie Moody’s proponowane działania nie powinny wyczerpać jej potencjału" - dodał.

Jak wynika z wtorkowego raportu, agencja Moody's prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2020 r. wyniesie, bez uwzględnienia wypłaty 13. emerytury, 0,6 proc. PKB. Rząd prognozuje deficyt na poziomie 0,3 proc. PKB z uwzględnieniem dochodowych one-off. Zgodnie z założeniami rządu bez dodatkowych źródeł dochodów deficyt wyniesie 1,3 proc. PKB.

Jednocześnie agencja wskazała, że projekt budżetu na 2020 r. nie zawiera skutków budżetowych obietnic wyborczych PiS w postaci wprowadzenia 13. emerytury w 2020 r., 14 emerytury od 2021 r. dla wybranych grup i podwyższenia płacy minimalnej o średnio 15 proc. w latach 2020-23.

Uwzględniając w wyliczeniach salda gg wypłatę 13. emerytury w 2020 r. deficyt sektora gg wyniesie w przyszłym roku w Polsce wg Moody's ok. 1 proc. PKB.

Agencja prognozuje wzrost deficytu strukturalnego Polski do 3 proc. w 2020 r., nawet bez uwzględnienia "dodatkowych" wydatków budżetowych. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil