REKLAMA

Młody, więc tymczasowy

2015-12-14 05:03
publikacja
2015-12-14 05:03
Młody, więc tymczasowy
Młody, więc tymczasowy
/ Twitter

Od 2001 roku następuje ciągły wzrost zatrudnienia na niestandardowych warunkach, wynika z raportu Fundacji Kaleckiego. W Polsce 5% pracujących znajduje się w szarej strefie, co przekracza średnią dla krajów gospodarczo rozwiniętych.

fot. leaf / / YAY Foto

28,4% zatrudnionych pracuje w oparciu o umowy terminowe, co daje najwyższy wynik w Europie, 22% stanowią samozatrudnieni, a 5% zatrudnieni na umowy cywilnoprawne (umowy o dzieło, umowy-zlecenia).

Sztywność prawa pracy

Jako główną przyczynę wzrostu niestandardowych form zatrudnienia, raport wskazuje sztywność prawa pracy, na drugim miejscu – wysoki klin podatkowy, a na trzecim – wysokie koszty zatrudnienia na umowach standardowych.

Polskie prawo pracy jest elastyczne, czyli dostosowuje się do zmiennych potrzeb zatrudnienia, głównie w zakresie zwolnień. Kodeks pracy zawiera jedną z najbardziej liberalnych definicji niezgodnego z prawem rozwiązania umowy, ponadto pracowników obowiązują krótkie okresy wypowiedzenia, a pracodawcy ponoszą niskie koszty zwalniania podwładnych.

Wiecznie na czas określony

32% umów na czas określony jest zawieranych na okres powyżej 3 lat. Jest to spowodowane przede wszystkim ograniczeniem formalności związanych ze zwolnieniem pracownika. Dotyczy to przepisów odnoszących się do okresu wypowiedzenia i potrzeby, w przypadku umowy na czas nieokreślony, sporządzenia uzasadnienia wypowiedzenia.

Wśród osób młodych w wieku 21-24 lat, odsetek osób zatrudnionych na czas nieokreślony w stosunku do 2008 spadł z 32,9% do 26,5% w 2014 roku. Natomiast z 16,5% do 32% wzrósł procent osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Coraz rzadziej pracodawcy proponują zawarcie umowy na czas nieokreślony, podobnie sprawa wygląda w przypadku niezgodnego z prawem zawierania umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę – w 2008 było to 8% natomiast w 2014 procent ten wzrósł do 19%, informuje Państwowa Inspekcja Pracy. 

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~rer
Odstaje? Tym gorzej dla Europy.
~Kura
5% haha smechu warte. Mozna spokojnie pomnozyc to przez 3 minimum. Szara strefa w PL to norma.
~Cameleon
Gdyby koszty zatrudnienia były w Polsce niższe, większość pracodawców nie miała by problemu z tym, żeby zatrudniać na umowę o pracę. W dużej mierze obecna sytuacja młodych ludzi jest winą państwa, a nie pracodawców. Z resztą jak tak dalej pójdzie, ogromna liczna przedsiębiorców wyniesie się zagranicę. Czytałem na blogu Pawła Kurnika,Gdyby koszty zatrudnienia były w Polsce niższe, większość pracodawców nie miała by problemu z tym, żeby zatrudniać na umowę o pracę. W dużej mierze obecna sytuacja młodych ludzi jest winą państwa, a nie pracodawców. Z resztą jak tak dalej pójdzie, ogromna liczna przedsiębiorców wyniesie się zagranicę. Czytałem na blogu Pawła Kurnika, że nawet kilkanaście procent właścicieli małych firm, może poszukać sobie alternatywy zagranicą – bardzo dobry kierunek to Anglia, która wie na czy polega wspieranie przedsiębiorczości.
~Jer
z tym, że koszty zatrudnienia w Polsce są niższe niż w Niemczech. Po prostu nie trzeba być aż tak zachłannym.
~Misza
Nie przeniosa bo to wymaga znajomosci jez angielskiego a z tym, jak powszechnie wiadomo, w Polsce jest duzy problem. Pologlota na kazdym rogu ale jak przyjdzie sklecic jedno madre zdanie to nikt nie potrafi. To samo w TV jak wymawiaja heppy (zamiasa happy) albo kesz zamiast kasz). Wszedzie spece od jezykow.
~autor
Nie masz racji. Najgorsze w tym, że 100% takich umów jest u polskich pracodawców. Już króluje opinia, że nikt cię tak nie wydoi jak polski przedsiębiorca.
~Radek
Nie daj się zastraszyć windykatorowi! EUROGOSPODARKA radzi jak postępować.
Więcej: http://www.eurogospodarka.eu/windykator-nie-ma-prawa-nas-straszyc
~miro
a pejsate stwory, bucholtz z mordasewiczem chcą cofnąć polski rynek pracy do średniowiecza likwidując umowy
~kogut
bezrobocie by zniknęlo gdyby nie ubezpieczać bezrobotnych zdrowotnie w urzędach pracy
~kura
Owszem, zniknęloby, ale tylko ze statystyk.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki