REKLAMA

Mińsk opóźnił wylot samolotu Lufthansy z powodu gróźb o zamachu

2021-05-24 16:05
publikacja
2021-05-24 16:05
Mińsk opóźnił wylot samolotu Lufthansy z powodu gróźb o zamachu
Mińsk opóźnił wylot samolotu Lufthansy z powodu gróźb o zamachu
fot. Ints Kalnins / / Reuters

Przez dwie godziny na mińskim lotnisku w poniedziałek wstrzymywano wylot samolotu linii Lufthansa do Frankurtu. Port lotniczy przekazał, że otrzymał maila o „zamiarze dokonania aktu terrorystycznego”. Groźby te nie potwierdziły się i o godz. 15.22 czasu polskiego maszyna odleciała do Frankfurtu.

„Na maila lotniska przyszła wiadomość od nieustalonych osób o zamiarze dokonania aktu terrorystycznego na samolot LH1487 linii lotniczych Lufthansa, lecącego do Franfurtu. Wylot był planowany na godz. 14.20 (13.20 w Polsce). Boarding pasażerów został wstrzymany” – poinformował port lotniczy w komunikacie. Podano, że trwają procedury powtórnej kontroli pasażerów i bagażu.

O godz. 15.14 czasu polskiego lotnisko poinformowało, że procedury sprawdzania samolotu zakończono. „Informacja o zamachu nie potwierdziła się” – przekazano.

Samolot - podano - przygotowuje się do wylotu; trwa załadunek bagażu. Zapowiedziano boarding.

Portal Onliner.by próbował wcześniej uzyskać informację o opóźnieniu lotu. Służby prasowe poinformowały, że „boarding trzeba było przerwać, a pasażerów skierowano na powtórną kontrolę”.

Lufthansa poinformowała Onliner.by, że wylot przeniesiono na 15.20 (o tej godzinie samolot również nie wystartował). Przyczyn opóźnienia nie podano.

W niedzielę Białoruś poinformowała lecący nad jej terytorium z Aten do Mińska samolot Ryanair o zagrożeniu bombą na pokładzie. Władze białoruskie poderwały myśliwiec MiG-29, co zinterpretowano jako zmuszenie maszyny do lądowania.

Po lądowaniu w Mińskie białoruskie władze zatrzymały lecącego samolotem białoruskiego opozycjonistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza oraz podróżującą z nim jego partnerkę, która jest obywatelką Rosji.

Informacja o bombie nie potwierdziła się.

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, a także domagając się wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.

Białoruska opozycja uznała działania władz za „operację służb specjalnych, która miała na celu doprowadzenie do zatrzymania Ramana Pratasiewicza”.

Linie Ryanair w poniedziałek w komunikacie na Twitterze „potępiły bezprawne działania władz Białorusi”, które przekierowały samolot na swoje lotnisko. Oświadczono, że doszło do aktu „piractwa lotniczego”.

Białoruskie MSZ oświadczyło w poniedziałek, że władze postąpiły zgodnie z procedurami, mając na względzie bezpieczeństwo pasażerów. Resort zadeklarował „pełną przejrzystość” w wyjaśnianiu sytuacji.

"Autorzy mailowej groźby o wysadzeniu ładunku wybuchowego na pokładzie lecącego z Aten do Wilna samolotu Ryanair podpisali się jako Hamas"

„Żołnierze Hamasu” mieli w języku angielskim domagać się wstrzymania nalotów na Strefę Gazy i wycofania poparcia UE dla Izraela. Grozili detonacją ładunku nad Wilnem. Taką informację przedstawił w poniedziałek dyrektor departamentu lotnictwa w białoruskim ministerstwie transportu Arciom Sikorski, cytowany przez agencję BiełTA.

Podczas konferencji zwołanej w celu wyjaśnienia okoliczności lądowania w Mińsku samolotu Ryanair w niedzielę przedstawiciele białoruskich władz przekonywali, że białoruski myśliwiec poderwany do maszyny nie zmusił jej do lądowania w Mińsku, kontrolerzy działali zgodnie z procedurami i również „nie wywierali nacisku na pilotów”.

Dowódca sił powietrznych Białorusi przekonywał w czasie poniedziałkowego briefingu, że myśliwiec poderwano już po tym, jak cywilna maszyna skierowała się na lotnisko w Mińsku.

Białoruś przedstawia niedzielne lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku jako awaryjne. Kraje zachodnie uważają, że doszło do wymuszenia lądowania przy użyciu wojskowego myśliwca.

Po „awaryjnym lądowaniu” w Mińsku, służby zatrzymały znajdującego się wśród pasażerów białoruskiego aktywistę Ramana Pratasiewicza. Według opozycji cała sytuacja była operacją służb specjalnych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mal/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
samsza
To samo co u nas, ze sprawdzaniem czy syn nie popełnił samobójstwa.
Tę same kursy w Moskwie?

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki