REKLAMA

Od stycznia wyższe minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa

2019-12-31 06:12
publikacja
2019-12-31 06:12

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wzrasta o 350 zł i wyniesie 2,6 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa – 17 zł. Sytuację finansową części pracowników poprawią także przepisy, zgodnie z którymi dodatek za staż nie będzie wpływał na wysokość minimalnego wynagrodzenia.

fot. 1000 Words Photos / / Shutterstock

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wyniesie 2600 zł – to 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

"Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie pozytywnie na sytuację finansową gospodarstw domowych. W porównaniu z rokiem 2015 płaca minimalna wzrośnie o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat" – podkreśliła szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem wzrasta także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. W 2020 r. będzie ona wynosić 17 zł (w 2019 r. było to 14,70 zł).

Kolejną ważną i od dawna postulowaną zmianą jest wyłączenie dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę.

"Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat" – wskazała minister Maląg.

fot. / / Bankier.pl

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne

Kwestia płacy minimalnej dzieli nie tylko Polaków i to wcale nie od wczoraj. Temat ten, jak żaden inny, pokazuje na konflikt między myśleniem politycznym a ekonomicznym.

MRPiPS przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. handlować będzie można w siedem niedziel w roku, więc zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą i w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Nowy rok przyniesie również ważne zmiany w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę waloryzowane będzie także świadczenie pielęgnacyjne, które jest przyznawane przede wszystkim rodzicowi, który rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, aby opiekować się niepełnosprawnym od dzieciństwa dzieckiem.

W 2020 r. świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1830 zł netto (wzrost o 247 zł). "Do tego dochodzą składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, także opłacane z budżetu państwa" – zaznacza MRPiPS.

Od 1 stycznia 2020 r. wzrasta również dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ) i zakładów aktywności zawodowej (ZAZ). Dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w WTZ wzrośnie do 20,496 tys. zł. W przypadku ZAZ dofinansowanie rocznego pobytu jednej osoby niepełnosprawnej wynosić będzie 25 tys. zł.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
sel
Czyli minimalne renty i emerytury też powinny wzrosnąć o połowę?!!!
jo41
A w 2022 "ten nierząd" pochwali się że już nawet pracownik z najniższą krajową od lipca wchodzi w drugi próg podatkowy. Dobrodzieje kulawa jego nać.
bha
Z Wielkim płaczem i lamentem ogólnym od wielu już lat! !.
grzegorzkubik
W Niemczech w roku 2019 najniższy zarobek dla pracownika marketu to 12,5 euro brutto za godzinę. W przyszłym roku na pewno to wynagrodzenie wzrośnie. Liczyłem, że to jest średnio ok 7000 zł netto na miesiąc. Zatem mamy do czego równać. Jeśli w markecie tam tyle zarabiają to ile w urzędzie, ile w bibliotece i muzeum? Ano właśnie. W Niemczech w roku 2019 najniższy zarobek dla pracownika marketu to 12,5 euro brutto za godzinę. W przyszłym roku na pewno to wynagrodzenie wzrośnie. Liczyłem, że to jest średnio ok 7000 zł netto na miesiąc. Zatem mamy do czego równać. Jeśli w markecie tam tyle zarabiają to ile w urzędzie, ile w bibliotece i muzeum? Ano właśnie. Pamiętajcie w Niemczech idzie recesja i to gruba zaś jak oceniają ekonomiści w Polsce nie będzie takiego spowolnienia gospodarczego jak wcześniej przewidywali. Polska nadal będzie się rozwijała ale nieco wolniej a bezrobocie zmierza u nas do dwójki jak pisał pewien analityk z Bankiera. Zatem w niedalekiej przyszłości będzie poniżej 3% bezrobocia.
marianpazdzioch
A może przyszłoby ci do pustej głowy to, że w Niemczech klient zostawia w kasie marketu średnio 3x więcej niż Polak i może wyciągnąłbyś z tego jakieś wnioski zamiast płodzić wciąż te komunistyczne durnoty.
sel
Jeszcze ważniejsze ,że przy 7000zł dochodu w ogóle nie płaci podatku bo jest za biedny.
kozey
Cała budowlanka jest przyspawana do minimalnej, każdy podwykonawca podstawa na umowie, drugie tyle pod stołem, zakłady produkcyjne też opierają się na minimalnej, jeżeli wejdzie 4000brutto, to mieszkania po 15000Pln/m2, dlatego ludzie tak rzucili się na zakupy.
anty12
Oby sie opamietali populisci, jak prezydent Korei Pld.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki