Zmiany dla pracowników w 2020 roku

redaktor Bankier.pl

Jak bumerang raz na jakiś czas wracają pomysły rządu lub opozycji, a to dotyczące obowiązku podania wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę, a to odnośnie oskładkowania umów-zleceń. W praktyce jednak zmian w prawie pracy w 2020 roku będzie niewiele, choć nie będą one bez znaczenia.

Nowa stawka minimalna i dodatek za staż wyłączony z minimalnego wynagrodzenia – to najważniejsze zmiany, jakie czekają pracowników w 2020 roku. Poza trwają prace również nad kilkoma innymi przepisami, jak np. zagwarantowaniem możliwości wykonywania telepracy rodzicom.

Dodatek stażowy w 2020 roku

Od pierwszego stycznia 2020 roku będzie obowiązywał rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Podpisany przez prezydenta akt mówi o wyłączeniu dodatku za wysługę lat z kategorii minimalnego wynagrodzenia. Jaki jest cel tego przepisu? W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że zmiana ma zapewnić bardziej sprawiedliwy i przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących najniższe pensje.

(Pexels)

„W obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może mieć niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez lub z krótkim stażem pracy) wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości” podają autorzy noweli.

Warto dodać, że dodatek stażowy nie obowiązuje wszystkich. Skorzystają na tym niektóre grupy zawodowe wraz z pracownikami tzw. budżetówki. Na zmianie zyskają także pracownicy z długim stażem, którzy zarabiają najmniej.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku

Na wrześniowej konferencji Mateusz Morawiecki zadeklarował, że od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł, a od 1 stycznia 2021 r. partia rządząca zaproponowała 3000 zł. Minimalna stawka godzinowa w 2020 r. wyniesie 17 zł brutto.

Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne

Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne

Kwestia płacy minimalnej dzieli nie tylko Polaków i to wcale nie od wczoraj. Temat ten, jak żaden inny, pokazuje na konflikt między myśleniem politycznym a ekonomicznym.

"Dobrze opłacany, wynagradzany pracownik, przeszkolony, o dodatkowych umiejętnościach, opłaci się przedsiębiorcom. A tym, którym trudno będzie rzeczywiście to zaakomodować, zaproponowaliśmy ryczałt, mały CIT 9 proc., zaproponowaliśmy również ZUS od dochodu. A więc jest to spójna koncepcja gospodarcza w dużym stopniu inna niż do tej pory, ale taka, która dobrze przysłuży się Polsce - Polsce dbającej o dobrobyt wszystkich, Polsce która dba o to, żebyśmy dogonili jak najszybciej firmy i państwa zachodnie, przede wszystkim również poziomem wynagrodzeń" - powiedział premier na wrześniowej konferencji w Łowiczu.

Finalnie, w 2023 roku według zapowiedzi partii wynagrodzenie może wynieść 4000 zł brutto. Nie wszyscy są zadowoleni z tego pomysłu, a nawet stawki wynoszącej 2600 zł w 2020 roku. Dla pracodawców, uwzględniając podwyżkę kosztów zatrudnienia, koszt płacy minimalnej na osobę będzie wyższy o 420 zł miesięcznie. „Rzeczpospolita” informowała, że części przedsiębiorstw nie stać na takie podwyżki dlatego też mogą omijać obowiązek wypłaty wyższej pensji, przygotowując się do skrócenia czasu pracy osób pobierających najniższą płacę.

Oskładkowanie umów-zleceń i telepraca

Partia rządząca szuka dodatkowych środków i tym samym chce, aby umowy cywilnoprawne były w pełni „ozusowane”. Dotyczy to sytuacji, kiedy pracownik otrzymuje już przychód z innych źródeł przynajmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia i dodatkowo podpisuje np. umowę-zlecenie. Nowe przepisy nie ominęłyby również etatowców, którzy po godzinach pracowaliby na zleceniu – po zmianach te dodatkowe umowy musiałyby zostać w pełni oskładkowane. DGP powołuje się na rozmówcę znającego sprawę, który powiedział dziennikowi, że przepisy mają zostać wprowadzone po to, aby nie tworzyć okazji do optymalizacji.

W programie PiS-u zamieszczono również informację o tym, że każdy opiekun dziecka w wieku 1-3 będzie mógł zawnioskować o wykonywanie swoich obowiązków służbowych w domu, czyli złożyć wniosek o telepracę. Firma nie mogłaby mu odmówić, chyba że charakter pracy by taką czynność uniemożliwiał.

Co z kolejnymi pomysłami rządu? – W następnej kadencji Sejmu chcielibyśmy przygotować nowy Kodeks pracy uwzględniający m.in. nowe formy zatrudnienia – zapowiedział Stanisław Szwed, w wypowiedzi dla PAP przed wyborami parlamentarnymi, brakuje na chwilę obecną projektów i wszystko rozstrzygnie się nadchodzącym roku.

Podsumowania i prognozy – cykl Bankier.pl
(fot. Natali_ Mis / Shutterstock)

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 talmud

https://www.youtube.com/watch?v=UZoNBervXa4.

! Odpowiedz
3 26 sosolnik

Jawność wynagrodzeń - nawet dobry pomysł. Zwłaszcza w kontekście rozmowy o pracę :D

! Odpowiedz
25 46 niezbednikmanagera

A ja z zaciekawieniem czekam na wprowadzenie jawności wynagrodzeń i późniejszą interpretację ustawy przez przedsiębiorców. Myślę, że oszczędzi to ludziom (obu stronom) więcej czasu i energii niż się spodziewają. https://niezbednikmanagera.pl/kariera/wynagrodzenie-w-polsce-jawne-czy-poufne/

! Odpowiedz
51 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
49 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 42 pazdzioch_indastries

źle kierujesz swoją nienawiść bo to tylko pionki na planszy
jeżeli nie znasz(ja do nie dawna nie znałem) Pana o nazwisku Machiavelli proponuję się z nim zapoznać oraz jego twierdzeniami.
Jedno z nich głosi że aby kierować przeciwnikiem należy skłócać go od środka pomagając dwóm stronom w kierowanym kraju. Gdy przyjrzysz się temu bliżej zdasz sobie sprawę że tak jest w Polsce jest jedna strona posiadająca tv, prase, portale i jest strona druga posiadająca to samo.
Obie strony mają swoich ortodoksów którzy są gotowi prawie że na wszytko by bronić racji swojej strony.W efekcie tych iluzorycznych wojen o błędne idee, nasz kraj nie rozwija się tak jak by mógł,wzrosty gospodarcze opierają się głównie na konsumpcji wynikającej z wpompowania w rynek pieniędzy wypracowanych przez jedną z grup społeczności a nie na postępie technologicznym.
Cóż ci mogę poradzić?jak nie piszesz tego dla pieniędzy to po prostu olej to,zainwestuj czas w rozwój własnej osobowości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 spolegliwyksiegowy odpowiada pazdzioch_indastries

cytat: "Przeprowadzone badania dokumentują związki makiawelizmu z psychopatologią. Makiaweliści posługują się kłamstwem, oszustwem, manipulacją i robią to bardzo skutecznie. Kierują się egocentryczną motywacją, są niedojrzali, nie posiadają etycznego kręgosłupa. Nie mają ponadprzeciętnych uzdolnień społecznych, długoterminowo nie radzą sobie w życiu realnym, a ich postępowanie długofalowo jest nieskuteczne.
Tak więc odkrycie, że nie jest to tylko strategia, a wymiar osobowości pokazuje skalę zagrożeń jakie niesie ze sobą makiawelizm, a negatywne skutki stosowania tej postawy są
niszczące emocjonalnie dla osób funkcjonujących w obszarze działania makiawelisty. Nieufność, brak uczuć wyższych, instrumentalne traktowanie, brak empatii, narażają innych uczestników tej relacji na dyskomfort psychiczny i niszczą ich poczucie dobrostanu."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 pazdzioch_indastries odpowiada spolegliwyksiegowy

idealne podsumowanie,niestety większość społeczeństwa nie dostrzega tego co się z nimi dzieje i jakimi zabiegami socjotechnicznymi są poddawani.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.