Barszcz: W przyszłym roku tysiąc Mieszkań Plus w Katowicach

W połowie przyszłego roku będziemy mieli tysiąc Mieszkań Plus w Katowicach - powiedział PAP prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. Jak dodał, blisko 500 mieszkań w 2020 roku będzie już gotowych, a pozostałe pół tysiąca - w budowie.

(YAY Foto)

Jak informuje PFR Nieruchomości, "w Katowicach trwa budowa osiedla Nowy Nikiszowiec, w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, gdzie przy ul. Górniczego Dorobku powstaje 513 mieszkań".

"Do końca tego roku planujemy osiągnąć stany surowe zamknięte we wszystkich budynkach" – zapowiada prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

Osiedle Nowy Nikiszowiec będzie nawiązywało wyglądem do sąsiadującego z nim Nikiszowca, zabytkowej dzielnicy Katowic, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 22Architekci.

"Od początku dążyliśmy do tego, by poprzez naszą architekturę - w możliwie najbliższym stopniu oraz za pomocą współczesnych środków wyrazu - odwołać się do tego dziedzictwa. Nasze budynki, od skali urbanistycznej po sam detal, cytują elementy ikonicznego zabytkowego zespołu” – tłumaczył jeden z autorów projektu, architekt Aleksander Drzewiecki.

Planowanym terminem zakończenia inwestycji przy ul. Górniczego Dorobku jest czerwiec 2020 roku.

Jak przypomina rzecznik PFR Nieruchomości Ewa Syta, "w tym samym czasie ma ruszyć budowa blisko 500 mieszkań w kolejnej katowickiej lokalizacji".

"Projektujemy 491 mieszkań przy ulicy Korczaka. Oznacza to, że już w połowie przyszłego roku będziemy mieli tysiąc Mieszkań Plus w Katowicach – tych gotowych i w budowie" - zapowiada Barszcz.

Dokumentację projektową dla drugiej katowickiej lokalizacji opracowuje pracownia Kuryłowicz & Associates – laureat konkursu na modelowy dom wielorodzinny.

"To co wyróżnia projekt tego osiedla, to wyjątkowa lokalizacja i duża skala założenia. Osiedle będzie położone na terenie o powierzchni ponad 6 ha" – mówiła Maria Saloni-Sadowska z pracowni Kuryłowicz & Associates.

Obecnie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powstało 867 lokali w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie oraz Kępnie. Kolejnych 663 jest w trakcie budowy – są to inwestycje w Katowicach, Jarocinie oraz Kępicach.

W trakcie projektowania jest kolejnych 18 tys. lokali w całej Polsce. Jak wynika ze statystyk zamieszczonych na stronie mplus.pl, potencjał gruntów przeznaczonych pod Mieszkania Plus wynosi 120 tys. mieszkań.

Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 zł miesięcznie. 

autor: Mariusz Polit

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 jasiek2017

Co laczy mitomanow z PiS i 99% komentarzy z forum? Jedni opowiadaja bajki o 100 tys mieszkan (a nawet 3mln) drudzy od 5lat opowiadaja bajki o taniejacych mieszkaniach.

! Odpowiedz
5 10 ajwaj

W przyszlym roku :)
A te 3 mln. z wyborczej kaszany PISy - to kiedy ???

! Odpowiedz
2 6 ajwaj

Choc nieco sie domyslam,
kasa idzie najpierw np. na promy ze stoczni w Szczecinie (za juz plywaja na falach...chyba, tunele, mosty, el. jadrowa i nowoszesne konwencjonalne + linie przesylowe, 1 000 000 elektryków Tchórzewskiego, infrastrukrure z czasów PRL itd. itp.

! Odpowiedz
20 6 grzegorzkubik

Da się? Jak mądry prezydent miasta to wszystko się da. PIS rządzi ale musi mieć też odpowiednich ludzi w samorządach.

! Odpowiedz
0 1 anna_domagalczyk

To znaczy jakich? Bo w Katowicach obecna ekipa zbiera mocno krytyczne opinie za rozdmuchanie administracji i przyspieszone kurczenie się miasta (jak ujmują to komentarze: ludzie mają dość pasania darmozjadów i się przenoszą). Wskażnik ilości osób na izbę poprawia się i bez budowania czegokolwiek.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne