REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Mieszkania z drugiej ręki droższe niż nowe

Zuzanna Brud2013-02-28 06:00
publikacja
2013-02-28 06:00
W dobie ograniczonych możliwości kredytowych na znaczeniu zyskują mieszkania o średnim metrażu. Mimo oddawania do użytkowania sporej liczby nowych mieszkań, lokale z rynku wtórnego nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że - jak wynika z danych otoDom.pl przygotowanych dla Bankier.pl – w styczniu 2013 roku nieruchomości z drugiej ręki w niektórych miastach były droższe niż lokale deweloperskie.

Bloki z wielkiej płyty we Wrocławiu
Autor: Malwina Wrotniak, Bankier.pl

Analizując dane dotyczące ogółu oferowanych na sprzedaż mieszkań – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – można zauważyć, że w styczniu br. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie ceny ofertowe lokali z drugiej ręki były wyższe niż deweloperskich. Różnica na 1 mkw. wynosiła odpowiednio 100 zł, 309 zł i 757 zł. Z kolei naturalną wydawałoby się tendencję droższych mieszkań z rynku pierwotnego można było w minionym miesiącu zaobserwować we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Katowicach.

Rynek wtórny kontra rynek pierwotny: porównanie średnich cen ofertowych w podziale na miasta [zł/mkw.]
Miasto
Rynek PIERWOTNY
Rynek WTÓRNY
Gdzie drożej?
styczeń 2013
Gdańsk
5834
5934
wtórny (o 100 zł/mkw.)
Kraków
6579
6888
wtórny (o 309 zł/mkw.)
Warszawa
7739
8496
wtórny (o 757 zł/mkw.)
Wrocław
6269
5988
pierwotny (o 281 zł/mkw.)
Poznań
6255
5584
pierwotny (o 671 zł/mkw.)
Łódź
5063
3959
pierwotny (o 1104 zł/mkw.)
Katowice
5158
3972
pierwotny (o 1186 zł/mkw.)
Źródło: dane otoDom.pl dla Bankier.pl

Jeżeli z ogółu rynku wydzielić cieszące się popularnością wśród kupujących średnie mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. zauważyć można podobne tendencje. Odmienność dotyczy wysokości różnicy cen pomiędzy obydwoma rynkami. W Gdańsku i Krakowie 1 mkw. mieszkania z drugiej ręki był oferowany po cenie o 260 zł wyższej niż w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego. W Warszawie różnica wynosiła 760 zł.

Rynek wtórny kontra rynek pierwotny: porównanie średnich cen ofertowych mieszkań o powierzchni 38-60 mkw. [zł/mkw.]
Miasto
rynek PIERWOTNY
rynek WTÓRNY
Gdzie drożej?
Styczeń 2013
Gdańsk
5781
6042
wtórny (o 261 zł/mkw.)
Kraków
6406
6668
wtórny (o 262 zł/mkw.)
Warszawa
7410
8168
wtórny (o 758 zł/mkw.)
Wrocław
6226
6028
pierwotny (o 198 zł/mkw.)
Poznań
6188
5706
pierwotny (o 482 zł/mkw.)
Łódź
4946
3875
pierwotny (o 1071 zł/mkw.)
Katowice
4992
3805
pierwotny (o 1187 zł/mkw.)
Źródło: dane otoDom.pl dla Bankier.pl

Zobrazujmy dane przykładem. Jeżeli młode małżeństwo chciałoby kupić mieszkanie o metrażu 45 mkw., to w styczniu 2013 roku w Warszawie lokale o takich właściwościach oferowane były przez deweloperów za ok. 330 tys. zł, a na rynku wtórnym za ok. 380 tys. zł. Ci, którzy wybrali zamiast używanego nowe mieszkanie w Warszawie mogli zaoszczędzić co najmniej 50 tys. zł. Z kolei w Krakowie i Gdańsku różnica wynosiła w styczniu ok. 12 tys. zł. Warto mieć na uwadze, że ceny ofertowe zazwyczaj różnią się od transakcyjnych, często dużo niższych.

Bankier.plPrzy zakupie mieszkania oszczędności na każdym poziomie są bardzo istotne. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na wykończenie lub remont nabywanego lokalu. Poza tym, tańsze mieszkanie oznacza też niższe koszty towarzyszącego zazwyczaj zakupowi kredytu mieszkaniowego. Przykładowo, jeżeli klient zaoszczędzone środki przeznaczy na wkład własny może otrzymać od banku niższą marżę, co w efekcie przekłada się na tańszy kredyt. Dla tych, którzy chcieliby kupić na kredyt mieszkanie z rynku wtórnego Bankier.pl przygotował ranking hipotek, w którym prezentuje aktualne oferty banków.

Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat»Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat
Często uważamy, że mieszkanie z drugiej ręki będzie tańsze niż nowe, kupowane od dewelopera. Dane z rynku pokazują, ze wnioski mogą być zupełnie odwrotne. Oczywiste jest jednak, że końcowa cena mieszkania zależy od wielu czynników – lokalizacji, roku budowy, stanu technicznego czy umeblowania. Warto jednak nie ulegać stereotypom i mieć na uwadze, że mieszkanie z rynku pierwotnego może kosztować tyle samo lub mniej niż używane.

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl
Michał Kisiel

Sprzedający pamiętają stare ceny

Spadające ceny nieruchomości uderzają zarówno w rynek pierwotny, jak i wtórny. Sprzedający używane mieszkania zapewne słabiej niż deweloperzy orientują się w aktualnym poziomie cen i znacząco zawyżają ceny ofertowe. Po wystawieniu oferty na rynek szybko następuje jednak zderzenie z rzeczywistością i korekta. Ostatecznie cena transakcyjna bywa nawet kilkanaście procent niższa niż ofertowa, zwłaszcza jeśli sprzedającemu zależy na szybkim sfinalizowaniu transakcji.

Wyższy poziom cen ofertowych na rynku wtórnym może mieć także związek z lokalizacją inwestycji deweloperskich. Najlepiej położone osiedla zazwyczaj nie obfitują w wolne grunty. Deweloperzy wybierają mniej atrakcyjne miejsca, a kupujący, kierujący się przede wszystkim lokalizacją, w wyborze mieszkania są skazani na rynek wtórny.

Zuzanna Brud, Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~Mirko
To jest bardzo ciekawy trend, tutaj można go prześledzić uważniej na przykładzie Katowic: http://rynekpierwotny.com/wiadomosci/z-miast/katowice/w-katowicach-nowy-lokal-nie-zawsze-jest-znacznie-drozszy,1424/
~ja
powtórzę kolegi wpis ,,szmatopisarka w akcji,, nikt tak głupi jak ty nie jest.
~ania jio
droższe bo wykończone i bezpieczniejsze. to co najgorsze już zostało naprawione i nie trzeba użerać sie z developerami. ja tez nabyłam z oferty na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 swoje m3 z rynku wtórnego
~Normalny
Szmatopisarka w akcji...
~wieloszczetek
To sie pokrywa z trendami w Krakowie, w Malopolsce. Czytalem raport ostatnio: mieszkania na rynku pierwotnym tanieja! http://nieruchomosci.malopolska24.pl/2013/03/nieuchomosci-na-krakowskim-rynku-pierwotnym-ceny-spadaja-szybko-i-selektywnie/
~ktrd
Przecież lokalizacja jest bardzo wazna , rynek wtórny w dobrej lokalizacji to wartość dodatkowa. A ile płaci sie za nowy dobry samochód , który zardzewieje za ok.10 lat i kasa na złom. Głupie dylematy mieszkanie to podstawa na co wydawać kasę na Egipt po raz 5 -ty.
~mrozny
A ja tam uważam, że lepsze ciasne, ale własne i nowe, ale swoje. Ja i tak jak kupię nowe mieszkanie teraz, to one za paręnaście lat będzie dużo więcej warte niż obecnie. I ja tam czekać nie zamierzam, bo akurat ruszyła sprzedaż kolejnych mieszkań w budynkach platany VI i platany VII na małych błoniach w Szczecinie. Słyszałem, że A ja tam uważam, że lepsze ciasne, ale własne i nowe, ale swoje. Ja i tak jak kupię nowe mieszkanie teraz, to one za paręnaście lat będzie dużo więcej warte niż obecnie. I ja tam czekać nie zamierzam, bo akurat ruszyła sprzedaż kolejnych mieszkań w budynkach platany VI i platany VII na małych błoniach w Szczecinie. Słyszałem, że nowoczesne mieszkania, przy okazji spoko lokalizacja, jeżeli chodzi o Szczecin to jedna z lepszych i takie mieszkanie to będzie super inwestycja na przyszłość – i na wynajem i na sprzedaż.
~cyklotron
Dnia 2013-02-28 o godz. 20:27 ~mrozny napisał(a):
. I ja
> tam czekać nie zamierzam, bo akurat ruszyła sprzedaż
> kolejnych mieszkań w budynkach platany VI i platany VII na
> małych błoniach w Szczecinie. Słyszałem, że nowoczesne
> mieszkania, przy okazji spoko lokalizacja, jeżeli chodzi o
> Szczecin
Dnia 2013-02-28 o godz. 20:27 ~mrozny napisał(a):
. I ja
> tam czekać nie zamierzam, bo akurat ruszyła sprzedaż
> kolejnych mieszkań w budynkach platany VI i platany VII na
> małych błoniach w Szczecinie. Słyszałem, że nowoczesne
> mieszkania, przy okazji spoko lokalizacja, jeżeli chodzi o
> Szczecin to jedna z lepszych i takie mieszkanie to będzie
> super inwestycja na przyszłość – i na wynajem
> i na sprzedaż.

bosze ... żeby tylko wszystkich jeszcze nie wykupili skoro to taki świetny interes!!!!już lece!!!!!

gościu ... po kiego w szczecinie kupowac jak zaraz za granica mieszkania tańsze?
~buhaha
kupuj kupuj :) daj jeszcze 1% na rzecz swojego dewelopera :D
~mrozny odpowiada ~cyklotron
Dnia 2013-03-01 o godz. 00:52 ~cyklotron napisał(a):

bosze ... żeby tylko
> wszystkich jeszcze nie wykupili skoro to taki świetny
> interes!!!!już lece!!!!!

gościu ... po kiego w szczecinie
> kupowac jak zaraz za granica mieszkania tańsze?


Może i tańsze, ale na co mi mieszkanie z drugiego
Dnia 2013-03-01 o godz. 00:52 ~cyklotron napisał(a):

bosze ... żeby tylko
> wszystkich jeszcze nie wykupili skoro to taki świetny
> interes!!!!już lece!!!!!

gościu ... po kiego w szczecinie
> kupowac jak zaraz za granica mieszkania tańsze?


Może i tańsze, ale na co mi mieszkanie z drugiego obiegu i to w dodatku z wielkiej płyty, pamiętające jeszcze okres komunizmu. Ja tam wole nowoczesne, zadbane lokum o ciekawej architekturze, a nie jakieś blokowisko, gdzie nikt nikogo nie zna. Poza tym wolę czuć się dobrze u siebie niż żeby na mnie krzywo patrzyli za granicą.

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki