REKLAMA

MasterCard podnosi cashback do 500 zł

Wojciech Boczoń2016-07-07 09:03analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-07 09:03

Jeśli potrzebujesz gotówki, a w okolicy nie ma bankomatu, to możesz za pomocą karty wypłacić pieniądze w kasie sklepowej. Taką możliwość daje usługa cashback. Do tej pory za pomocą kart Visa i MasterCard można było wypłacić maksymalnie 300 zł. Firma MasterCard poinformowała właśnie, że podnosi ten limit do 500 zł.

Cashback to usługa umożliwiająca pobranie gotówki z kasy sklepowej podczas opłacania zakupów. Pod taką nazwą dostępna jest w kartach Visa. W firmie MasterCard nazywa się „Płać kartą i wypłacaj”. Choć obie organizacje stosują odmienną nomenklaturę, to zasada działania w obu przypadkach jest taka sama.

Podczas opłacania dowolnych zakupów za pomocą karty płatniczej, możemy poinformować kasjera, że chcemy przy okazji wypłacić gotówkę. Nie jest przy tym istotna kwota opłacanych przez nas zakupów. Może to być nawet 2 zł. Co ważne, z kasy sklepu można także wypłacić nierówną kwotę – nie musi to być 100 czy 200 zł.

/ fot. stockyimages / YAY Foto

Do tej pory zarówno w kartach Visa, jak i w przypadku plastików z logo MasterCard, można było pobrać z kasy sklepowej do 300 zł. Firma MasterCard poinformowała wczoraj, że zwiększa ten limit do 500 zł. Nowa oferta będzie sukcesywnie wprowadzana w poszczególnych sklepach w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Punkty umożliwiające wypłatę gotówki z kasy sklepowej są oznaczone odpowiednimi naklejkami. Narodowy Bank Polski podaje, że na koniec marca 2016 roku takich sklepów było już blisko 100 tys. Popularność tej usługi systematycznie rośnie. W pierwszym kwartale 2016 r. Polacy dokonali w ten sposób 2,3 mln wypłat, podczas gdy rok wcześniej było to 1,5 mln.

Badanie Bankier.pl: Czy zapłaciłeś kiedyś niespodziewaną opłatę za konto? Oceń przejrzystość cenników opłat i prowizji bankowych

Rośnie też kwota wypłat. W pierwszym kwartale 2016 roku średnia wypłata wynosiła 242 zł, podczas gdy rok wcześniej było to 158 zł. Na naszym rynku usługa dopiero zdobywa popularność, ale są kraje gdzie klienci korzystają z niej powszechnie (np. Wielka Brytania).

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Misiek
Każda współczesna transakcja finansowa ma przynajmniej jednego pośrednika, a najczęściej więcej. Są nimi banki, ale też np. operatorzy kart, płatności i inne firmy. Dlaczego zgadzamy się na pośredników, którzy na same przelewy rocznie okradają ludzi na 1,7 biliarda dolarów(1700 mld). Już teraz 1% ludzi posiada więcej Każda współczesna transakcja finansowa ma przynajmniej jednego pośrednika, a najczęściej więcej. Są nimi banki, ale też np. operatorzy kart, płatności i inne firmy. Dlaczego zgadzamy się na pośredników, którzy na same przelewy rocznie okradają ludzi na 1,7 biliarda dolarów(1700 mld). Już teraz 1% ludzi posiada więcej niż pozostała część mieszkańców ziemi.
~ABC
To jest traktowane przez banki jako operacja gotówkowa - tak jak wypłata z bankomatu, czy jako operacja bezgotówkowa?
~Nom odpowiada ~cb
Dlatego zachęcają, wypłacisz 50 i już masz 5 zł prowizji. A i kasjer do tego wkoorwiony bo miał po towar jechać a kasy ubywa.
~ola
Cash back jest płatny. Powinien być stosowany jak wypłata gotówki z karty kredytowej - w ostateczności.
Roztropny człowiek zawsze ma jakieś drobne przy sobie. Z bankomatu korzysta "po drodze", a nie dopiero jak go przycisnie. Szczególnie na stacji benzynowej. Zatankowałem, a karta nie działa z dowolnego powodu.
~cb
Cene usługi cash-back warto sprawdzić wcześniej.
Gdzieniegdzie keszbek jest jeszcze darmowy.
Np w karty debetowe PLN PKO BP darmo, kredytowe 3%, >5zł
~1zł odpowiada ~cb
Zależy od karty i konta.
~zderzaczmamony odpowiada ~cb
w Pekao SA (DAWNY ŻUBR) dla kart debetowych Mastercard do końca września jest bez prowizji
~lol
Jak nie mam gotówki to nie kupuję!
A na ziemniaki zawsze styknie!

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki