REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Marek Falenta idzie do więzienia na 2,5 roku. Prawomocny wyrok

2019-11-26 12:24
publikacja
2019-11-26 12:24

W tej sprawie sytuacja, że mogło dojść do skazania osoby niewinnej, nie zaistniała; sądy miały podstawy, by uznać winę oskarżonego - ocenił sędzia SN Zbigniew Puszkarski w uzasadnieniu orzeczenia oddalającego kasację obrony Marka Falenty.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Sąd Najwyższy oddalił we wtorek jako "oczywiście bezzasadną" kasację obrony ws. Marka Falenty, co oznacza, że kara 2,5 roku więzienia wymierzona biznesmenowi prawomocnie przez sąd II instancji stała się ostateczna. Obrona wnioskowała w kasacji o uniewinnienie oskarżonego z uwagi na "oczywistą niesłuszność skazania", ewentualnie o przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

"Sąd apelacyjny postąpił prawidłowo, aprobując ocenę dowodów dokonaną przez sąd I instancji. SN uznał, że taka sytuacja, iż doszło do skazania niewinnego oskarżonego w tej sprawie jednak nie zaistniała, a sądy miały podstawę uznać, iż zebrane dowody wskazują na zawinienie oskarżonego co do przypisanych mu kilkudziesięciu przestępstw" - mówił w uzasadnieniu decyzji SN sędzia Puszkarski.

Jak dodał, "ewentualne potwierdzenie jakiejkolwiek inspiracji Falenty ze strony innych osób, co do których nie ma dowodów w oparciu o jego wyjaśnienia, które składał w tej sprawie, i tak nie powodowałoby, że Falenta jest niewinny, a skazujący go wyrok jest niesłuszny".

Jednak w ocenie SN działania podejmowane przez sąd I instancji w tym procesie - co znajduje odbicie w niejawnej części materiałów tej sprawy - nie doprowadziły do potwierdzenia tezy o inspirowaniu Falenty przez służby - CBA lub ABW.

"Szereg dowodów świadczy o tym, że sądy obu instancji miały rację i wydały w sprawie prawidłowe rozstrzygniecie" - podkreślił sędzia Puszkarski.

Falenta może rozważyć wniosek o wznowienie, jeśli przedstawi nowe dowody

To moment, kiedy mój klient może rozważyć ewentualny wniosek o wznowienie postępowania, jeśli przedłoży nowe dowody i to będzie jego najtrudniejsza decyzja - powiedział po oddaleniu przez SN kasacji ws. Marka Falenty jego obrońca mec. Marek Małecki.

"Orzeczenie SN jest dla mojego klienta niekorzystne, myślę, że to jest moment, kiedy mój klient może rozważyć ewentualny wniosek o wznowienie postępowania, jeśli przedłoży nowe dowody i to będzie jego najtrudniejsza decyzja" - powiedział dziennikarzom mec. Małecki, pytany o ocenę wtorkowej decyzji SN po wyjściu z sali sądowej.

Podkreślił przy tym, że postanowienie sądu jest dla niego zrozumiałe, a wygłosiły je osoby, co do których nie ma żadnych wątpliwości, że są to autorytety prawnicze. "Mogę się z tym orzeczeniem nie zgadzać, natomiast nie ma wątpliwości, że orzeczenie jest czytelne, jasne, bardzo starannie przedstawione" - podkreślił.

Dopytywany o to, czy nowe dowody mogą być tymi, o których Falenta pisał m.in. w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, mec. Małecki odparł, że nie może powiedzieć nic więcej. (PAP)

Autorzy: Sonia Otfinowska, Marcin Jabłoński

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kkk1111
ten wyrok i cala nagonka to sygnał ze za ujawnianie świństw polityków idzie sie siedzieć
metrino
2.5 roku to Dobry czas na napisanie książki...
tindala
Kogo to jeszcze dzisiaj obchodzi.
A co do teorii spiskowych - to gdyby mógł się wywinąć dawno by już owych "mitycznych mocodawców" ujawnił.
Bolek; Falenta; UFO... Pierwszy to kapuś, drugi się przeliczył, a to trzecie nie istnieje i po co to w kółko maglować.
prs
Jednak idzie siedziec, ciekawe czy sypnie mocodawcow..

Nastepny Najsztub - do pierdzenia w pasiaki.
pomorzaninm
Falenta odsiedz to... wykorzystaj ten czas by potem oddac tym co Ci ten czas zabrali ... pozdr
nonnn
jak mniej niz 3 to chyba zawiasy???
greatmongo
co to jest 2,5 roku. Jeszcze wyjdzie wczesniej za dobre sprawowanie
kkk1111 odpowiada pomorzaninm
no nie wiadomo idzie zima może powrócić wirus samobójca
bankroll
No fajnie, a co z politykami, kiedy będzie werdykt? Oh wait...

Powiązane: Afera podsłuchowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki