REKLAMA

Mama wraca do gry

2012-02-29 12:51
publikacja
2012-02-29 12:51
Kobiety wracają do pracy z wielu względów. Żeby podreperować domowy budżet, rozwijać się zawodowo czy wrócić do życia towarzyskiego. To decyzja niezwykle ważna nie tylko z punktu widzenia rodziny, ale również całego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy, który potrzebuje osób aktywnych zawodowo. Wniosek jest prosty – mamy wracające do pracy to skarb na wagę złota.

Zachowanie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym nadal jest wielkim wyzwaniem. Żeby powrót mamy na ścieżkę kariery okazał się sukcesem, wymaga kooperacji bliskich oraz pracodawcy. Z wyników ubiegłorocznego badania ankietowego, które przeprowadzonego w ramach akcji „Mama wraca do pracy”, której patronuje marka Bebilon, wynika że mamy wracające do pracy mogą liczyć na wsparcie bliskich. Aż 85% mam otrzymuje wsparcie od partnera/męża, a 57% od swojej mamy.„Obserwujemy w Polsce z coraz większą intensywnością, że kobiety chcą mieć rodzinę partnerską, ze sprawiedliwym podziałem obowiązków, a jednocześnie wpadają w stare koleiny i często nie rozumieją dlaczego. (…) Jeżeli oboje rodzice pracują to czas, który spędzają z dzieckiem, jest stosunkowo ograniczony. Matka ma dylemat: czy kazać ojcu odkurzać i gotować, a samej zająć się dzieckiem? Czy też zająć się prasowaniem i gotowaniem, a jednak sprawić, żeby mężczyzna miał bardziej rozległy i dobry jakościowo kontakt” – tłumaczy prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród wyzwań, które towarzyszą powrotowi mamy do pracy znajduje się nie tylko umiejętność pogodzenia życia zawodowego z rodzinnymi. Kwestią otwartą ciągle pozostaje czas, który kobieta ma dla siebie, a raczej którego jej brak. Aż 63% mam potrzebuje wsparcia bliskich przede wszystkim po to, aby znaleźć chwilę dla siebie.

„To wciąż kobieta ponosi wyższy „koszt” posiadania dziecka – w większym stopniu niż mężczyzna rezygnować musi z zaangażowania w pracę, życia społecznego, ma mniej czasu dla siebie. Na tym tle powstawać mogą napięcia w relacjach, tym bardziej, że godzenie pracy i opieki nad dzieckiem (dziećmi) jest w Polsce wciąż naprawdę trudne” – dodaje prof. Giza-Poleszczuk.

Zobacz, jakie pomysły na biznes mają kobiety!

Przeczytaj inne artykuły z cyklu

Czy mamy w Polsce mają czas dla siebie? Co wtedy robią? Jaki wpływ na decyzje o macierzyństwie ma praca i jak zmieniają się priorytety w życiu kobiety, która staje się pracującą mamą? Na te i inne pytania poznamy odpowiedzi w ramach kolejnej edycji akcji „Mama wraca do pracy”. Zapraszamy mamy do udziału w badaniu ankietowym, na podstawie którego będziemy mogli jeszcze lepiej poznać sytuację mam na rynku pracy. Ankieta będzie dostępna do 31 marca.

Akcja „Mama wraca do pracy”, zainicjowana została przez markę Bebilon w 2010 roku. Powstała po to, by pomóc mamom w rozwiązywaniu problemów związanych z rozpoczęciem na nowo aktywności zawodowej. W tym celu powołana została internetowa platforma wiedzy www.mamawracadopracy.pl z cennymi poradami ekspertów, artykułami i filmami video, w których specjaliści odpowiadają na pytania nurtujące mamy. Swoimi pozytywnymi doświadczeniami i sprawdzonymi poradami dzielą się także mamy wypowiadające się w video sondach. Akcja „Mama wraca do pracy” jest obecna także w portalu społecznościowym Facebook, gdzie już ponad 56 000 mam bierze udział w dyskusjach, wymienia się poradami i wzajemnie wspiera.


/alertmedia.pl

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~S.O.
Lepiej by było,aby mąż tyle zarabiał,aby kobieta zajmowała się dziećmi,a nie ulica.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki