REKLAMA

Maleje liczba studentów w Polsce

2017-11-17 14:50
publikacja
2017-11-17 14:50

Maleje liczba studentów w Polsce. W ubiegłym roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, studiowało w Polsce ponad milion trzysta tysięcy osób. Dla porównania, w roku akademickim 2010/2011 na uczelnie wyższe wybrało się o pół miliona więcej młodych ludzi.

fot. Krzysztof Wojciewski / / FORUM

Dziś, w Międzynarodowym Dniu Studenta, GUS podał dane dotyczące żaków. Jak informuje rzeczniczka prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Karolina Dawidziuk, liczba studentów spada od 2009 roku. W przeliczeniu na dziesięć tysięcy ludności, w 2016 roku liczba studentów szkół wyższych wynosiła 351, podczas w 2009 roku było to niemal 500.

Największą popularnością cieszą się studia stacjonarne. Uczy się na nich 66 procent studentów, natomiast 34 procent wybrało studia wieczorowe lub zaoczne.

GUS podaje, że w 2016 roku najwięcej młodych ludzi zdecydowało się na uniwersytety (ok. 400 tys.) i szkoły techniczne (ok. 300 tys.). Na niższych pozycjach są uczelnie: ekonomiczne, rolnicze i uniwersytety medyczne.

W 2016 roku najwięcej osób studiowało na Uniwersytecie Warszawskim - ponad 44 tysięcy, drugi był Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - ponad 40 tysięcy i Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu - około 37 tysięcy studentów.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Mimo że liczba studentów maleje, to coraz chętniej polskie uczelnie wybierają cudzoziemcy. W minionym roku było ich około 66 tysięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
krajan17
Teraz będą Sami inżynierowie bezrobotni będą po tych studiach, ja wolałem pewność i stabilizację, dlatego wybralem wyższą szkołę bezpieczeństwa, bo praca to dziś sektor publiczny.
rekin1986
Nadmiarem absolwentów rynku pracy się nie poprawi co najwyżej to pogorszy studia to przywilej a nie obowiązek gdy liczba absolwentów jest wyższa niż liczba miejsc pracy do których dyplom jest NIEZBĘDNY nie mylić z mile widzianym o tym kto dostanie pracę decyduje wypłata kto weżmie najniższą i wracamy znowu do pułapu niskich Nadmiarem absolwentów rynku pracy się nie poprawi co najwyżej to pogorszy studia to przywilej a nie obowiązek gdy liczba absolwentów jest wyższa niż liczba miejsc pracy do których dyplom jest NIEZBĘDNY nie mylić z mile widzianym o tym kto dostanie pracę decyduje wypłata kto weżmie najniższą i wracamy znowu do pułapu niskich wypłat bo samym dyplomem to się ludzie nie najedzą

Najgorszy paradoks we firmach gdy od pracowników na samym dole wymaga się dyplomów znajomości języków . dyspozycyjności , mobilności i bycia w pogotowiu pod telefonem a jak przyjdzie do wypłaty to się człowiekowi wszystkiego odechciewa a potem wszyscy zdziwieni , że ludzi do pracy nie ma

Zawodu czy profesji nie uczy się teoretycznie tylko praktycznie a dzisiejsze szkolnictwo to jest 99 procent teorii a praktyki co kot napłakał

Ostatnio mi się śmiać chciało jak przyszedł chłopak do swojej pierwszej pracy do tartaku i kazano mu układać deski w szczapy do suszenia i sezonowania pod więżbę dachową a on na to że nie po to kończył studia by deski nosić przyszedł bo mu z urzędu pracy wyznaczyli pracę na staż jak odmówi to go wykreślą z bezrobotnych taką mamy dzisiejszą młodzież jeszcze 1 dnia nie przerobił a już wybrzydza

Dwie lewe ręce do roboty ale wymagania płacowe i warunki pracy jak w zarządzie spółki giełdowej
_xyz
Dobrze, może w końcu łatwiej o hydraulika będzie...
fred_
Latwiej o hydraulika bedzie z innych wzgledow.
janusz26904029
To tylko niż demograficzny.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki