REKLAMA

MLP Group spodziewa się w '21 wzrostu przychodów i wyników o 10-15 proc.

2020-12-11 10:30
publikacja
2020-12-11 10:30
fot. TexBr / Shutterstock

MLP Group spodziewa się w 2021 roku wzrostu przychodów i wyników o 10-15 proc. rdr. W planach ma zakup czterech działek w Niemczech i trzech w Polsce oraz rozwój już istniejących parków - poinformował PAP Biznes prezes Radosław T. Krochta. Jego zdaniem, rynek magazynowy wciąż będzie się rozwijał, ale - z uwagi na spowolnienie gospodarcze - ten rozwój będzie wolniejszy.

"Patrzymy na przyszły rok realnie i konserwatywnie. Spodziewam się wzrostu przychodów i wyników na poziomie 10-15 proc. Nie możemy zapominać o spowolnieniu gospodarki i rynku. Mówienie, że magazyny są zieloną wyspą jest zbyt optymistyczne, wręcz utopijne. Oczywiście rynek magazynowy rozwija się lepiej niż inne gałęzie nieruchomości, ale ten rozwój jest skorelowany z rozwojem całej gospodarki. Jeśli więc w przyszłym roku osiągniemy 10-15 proc. wzrost, to będzie to bardzo dobry wynik" - powiedział PAP Biznes prezes MLP Group.

"Gospodarka dość mocno spowolni, wzrośnie bezrobocie, co przełoży się na rynek magazynowy. Ten rynek wciąż będzie się rozwijał, ale wolniej. E-commerce jest oczywiście głównym czynnikiem wzrostu, ale z drugiej strony ok. 30 proc. naszych klientów to firmy produkcyjne i wydaje mi się, że w 2021 roku ten sektor nie będzie się za szybko rozwijał. Sytuację na rynku oceniam na szkolną czwórkę" - dodał.

W ocenie prezesa, spektakularny wzrost sektora e-commerce już minął.

"Zakładając, że pandemia zelżeje na wiosnę, to ludzie wrócą do centrów handlowych i tradycyjnego handlu. Wzrost e-commerce’u pewnie się wypłaszczy. Szacujemy, że w przyszłym roku e-commerce będzie rósł w tempie 10-15 proc., logistyka wzrośnie o 7-12 proc., a lekki przemysł - wspólnie dla Polski i Niemiec - o 5-7 proc." - powiedział prezes Krochta.

"Pewnie gospodarka odżyje w 2022 czy 2023 roku, ale przyszły rok nie będzie łatwy" - dodał.

MLP Group jest deweloperem powierzchni magazynowo-produkcyjnych. Grupa odnotowała po trzech kwartałach 2020 roku 136,4 mln zł przychodów wobec 102,2 mln zł rok wcześniej. Zysk z aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych wyniósł w tym czasie 181,8 mln zł wobec 108 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 149,3 mln zł wobec 97,6 mln zł rok wcześniej.

"Bardzo dobre wyniki po trzech kwartałach przede wszystkim wynikają z coraz większej kontrybucji operacji na rynku niemieckim i wyceny tamtejszych projektów. To będzie widoczne też w kolejnych kwartałach" - ocenił prezes.

MLP Group działa na rynku polskim, niemieckim i rumuńskim. Sprzedaż na rzecz klientów zewnętrznych w okresie styczeń-wrzesień wyniosła w Polsce 127,8 mln zł (99,2 mln zł rok wcześniej), w Niemczech 6,3 mln zł (2,7 mln zł rok wcześniej), a w Rumunii 2,4 mln zł (0,3 mln zł rok wcześniej).

"Realizujemy plan, którego celem jest zrównanie się wyników z rynku niemieckiego i polskiego do 2023 roku. W najbliższych latach operacje na rynku niemieckim, ale także austriackim będą +gonić+ te z rynku polskiego, więc będą coraz mocniejszym motorem napędowym wyników grupy" - powiedział prezes.

"Rozpoczynamy w tej chwili kilka inwestycji w Niemczech. W przyszłym roku chcemy sfinalizować zakup 4 działek w Niemczech - w Kolonii, Lipsku, Gelsenkirchen i drugiej w Berlinie. W Polsce kupimy pewnie dwie działki na Śląsku i jedną w Łodzi. Poza tym będziemy rozwijali już istniejące parki" - dodał.

Grupa ma w planach pierwszy projekt w Austrii.

"Inwestycja w Wiedniu powinna ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału. Prowadzimy już rozmowy z potencjalnymi najemcami. Do końca roku 2021 projekt powinien być wynajęty i zakończony" - powiedział prezes MLP Group.

"Analizujemy rynek austriacki pod kątem nowych lokalizacji, chcielibyśmy zwiększyć naszą ekspozycję na Wiedeń - to jest bardzo atrakcyjny rynek, nie ma dużej konkurencji i potencjał popytu jest bardzo duży. W następnym roku chcielibyśmy dokonać wstępnej rezerwacji jednego lub dwóch projektów w Austrii, ale z zakupami poczekamy do 2022 roku" - dodał.

Spółka nie wyklucza na razie wypłaty dywidendy za 2020 rok.

"Dywidenda, jeśli będzie, to będzie bardzo symboliczna. Chcemy reinwestować środki i rozwijać się Niemczech" - powiedział Krochta.

Ostatni raz spółka wypłaciła dywidendę w 2019 roku - do akcjonariuszy trafiło wówczas w formie zaliczki 3,98 mln zł, czyli 0,22 zł na akcję. Wcześniej, w 2018 roku, spółka wypłaciła 0,18 zł dywidendy na akcję.

Na koniec września MLP Group zarządzało 16 centrami logistycznymi w Polsce, Niemczech i Rumunii. Ich łączna wynajęta powierzchnia wynosiła około 800 tys. m kw. Potencjał budowlany na posiadanych gruntach wynosi aktualnie blisko 1,3 mln m kw.

Prezes poinformował, że grupa nie miała podczas pandemii żadnych problemów z najemcami i nie odnotowała opóźnień w płatnościach. Także na budowach - zarówno w Polsce, jak i w Niemczech - nie wystąpiły opóźnienia.

"Jedyne problemy jakie są pojawiły, to problemy z administracją, czyli pozwoleniami budowlanymi. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech urzędy nie były przygotowane na pracę zdalną i pojawiły się pewne kilkutygodniowe opóźnienia w tym obszarze" - powiedział Krochta.

W jego ocenie, stawki najmu w Polsce będą się zwiększały.

"W Niemczech za metr kwadratowy trzeba zapłacić 4-5 euro, a w Polsce 2,5 euro. Przez coraz mniejszą podaż gruntów, wzrost ten będzie postępował" - ocenił prezes MLP Group.

Grupa nie rezygnuje z planów utworzenia REIT-u magazynowego.

"Jesteśmy nadal zainteresowani utworzeniem REIT-u magazynowego i jesteśmy gotowi, by to zrobić. Czekamy na wprowadzenie odpowiednich przepisów, bo sprawa utknęła na etapie ustawodawczym. Interweniowaliśmy nawet w ministerstwie, by zaczęto się na nowo przyglądać temu projektowi" - powiedział prezes Krochta.

REIT-y (Real Estate Investments Trusts) to specjalne spółki i fundusze inwestujące na rynku nieruchomości, które czerpią dochody z wynajmu nieruchomości i przekazują większość zysków akcjonariuszom w postaci dywidend.

MLP Group jest notowana na warszawskiej GPW od października 2013 roku.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki