ME: rząd nie przewiduje znaczących podwyżek cen energii elektrycznej

Rząd nie przewiduje żadnych znaczących podwyżek cen energii elektrycznej dla odbiorców w najbliższym okresie - napisało Ministerstwo Energii w odpowiedzi na interpelację poselską.

"Temu celowi służy m.in. prowadzona integracja sektora elektroenergetycznego z górniczym. Jej wynikiem będzie bowiem uzyskanie możliwości lepszej ochrony wytwórców energii elektrycznej przed ryzykiem nadmiernej fluktuacji cen nośników energii. Taki mechanizm pozwoli w konsekwencji na zminimalizowanie tempa ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej dla odbiorców" - napisano.

Resort dodał, że w Ministerstwie Energii trwają prace nad projektem ustawy wdrażającej koncepcję rynku mocy, który zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do krajowych odbiorców w perspektywie średnio i długoterminowej.

Równolegle w Ministerstwie Energii prowadzone są prace nad projektem ustawy wprowadzającej system inteligentnego opomiarowania.

"Projekt ustawy zagwarantuje rozliczanie za pobraną energię elektryczną wg rzeczywistego zużycia, bieżący dostęp odbiorcy do swoich danych, możliwość dopasowania ofert do potrzeb odbiorcy, eliminację barier dostępu do rynku energii elektrycznej dla poszczególnych podmiotów, możliwość wdrożenia programów zarządzania popytem, zmniejszenie strat w sieci, dostęp odbiorcy do danych o jakości dostarczanej energii elektrycznej oraz o przerwach w dostawie, a także możliwość automatycznego uzyskania przez odbiorcę bonifikat w przypadku niedotrzymania parametrów jakościowych dostarczonej energii elektrycznej" - napisano.

Według ME proponowane rozwiązania - poprzez zmniejszenie poboru energii elektrycznej, eliminację barier dostępu do rynku energii elektrycznej, a także możliwość wprowadzenia taryf dynamicznych - pozwolą na obniżenie kosztów energii elektrycznej pobieranej przez odbiorców, w tym w gospodarstwach domowych. (PAP)

map/ ana/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~azaz

Może i energia nie zdrożeje ale za to zdrożeje przesył, wysył, dosył i odsył ! Wzrośnie też opłata stała, opłata przejściowa, opłata OZE i opłata handlowa ! Jeśli nie wystarczy na górnictwo to wprowadzi się nowe opłaty i kropka !

! Odpowiedz
0 2 ~Znawca

Opłaty dystrybucyjne (stałe i zmienne - sieciowe, jakościowa, przejściowa i abonamentowa) są zatwierdzane przez URE.
Podobnie jak cena energii czynnej u największych sprzedawców z urzędu (Enea, Energa-Obrót, PGE Obrót, Tauron Sprzedaż).
W taryfach zatwierdzanych przez URE nie występuje nigdy opłata handlowa (stawka stała sprzedawcy).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne