Samorządy mają wielkie ambicje budowy portów lotniczych. Liczą na napływ inwestorów i turystów.
W Polsce jest dzisiaj 58 funkcjonujących lotnisk. Z tego tylko na 15 regularnie odprawia się pasażerów. Reszta ma wielkie ambicje uczestniczenia we wzroście przewozów, który według prognoz IATA ma sięgnąć 60 mln w 2030 roku. "Do tego potrzeba więcej lotnisk, które mają zdolność odprawy dużych samolotów" - uważają eksperci popierający taką strategię.
Teoretycznie takich portów mogłoby być nawet 30. Tyle że potrzeba pieniędzy na ich rozbudowę. A z tym może być bardzo trudno. Bo ani Bruksela, ani państwo nie wesprą takich planów. Wszystko wskazuje, że - lotnisko w Szymanach na Mazurach było ostatnim, które zostało wybudowane głównie za europejskie pieniądze - pisze "Rzeczpospolita".
Zobacz także
Władze lotniska w Radomiu: Skończyła się zła passa naszego portu
Od 23 czerwca z lotniska w Radomiu będzie można polecieć do Lwowa. To kolejne połączenie - po Berlinie, Pradze, Gdańsku i Wrocławiu - z tego lotniska. Według władz portu, skończyła się już jego zła passa i cieszy się coraz większym zainteresowaniem pasażerów.
Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, uruchomienie lotów do Lwowa świadczy o tym, że radomski port konsekwentnie realizuje politykę budowania atrakcyjnej siatki połączeń. Lwów to kolejne miasto, do którego można polecieć z Radomia; miasto atrakcyjne zarówno pod względem turystycznym, jak i biznesowym. Dlatego mam nadzieję, że ta oferta zainteresuje zarówno mieszkańców Radomia, jak i innych miast" stwierdził Witkowski.
Połączenia z Radomia do Lwowa realizowane będzie dwa razy w tygodniu, w czwartki oraz w niedziele. Lot będzie trwał niewiele ponad godzinę. Połączenia uruchamia linia SprintAir, która obsługuje z radomskiego portu lotniczego także loty do Pragi, Berlina, Gdańska i Wrocławia.
Najlepsi z najtańszych. Ranking tanich linii lotniczych

Nie Ryanair ani nie Wizz Air, ale Norwegian to najlepsza niskokosztowa linia lotnicza w Europie według dorocznego rankingu Skytrax. Za najlepszego przewoźnika lotniczego na świecie została uznana mająca siedzibę w Dubaju firma Emirates. Polski LOT zajął 92. pozycję.
(PAP) pd/ jm/

























































