REKLAMA

Irlandia mówi „nie” pustostanom. Rząd nałoży nowy podatek na właścicieli mieszkań

2022-10-07 11:12
publikacja
2022-10-07 11:12

Irlandzki rząd wypowiada wojnę pustostanom. W ograniczeniu liczby niezamieszkałych lokali pomóc ma nowy podatek, który zacznie obowiązywać już w przyszłym roku.

Irlandia mówi „nie” pustostanom. Rząd nałoży nowy podatek na właścicieli mieszkań
Irlandia mówi „nie” pustostanom. Rząd nałoży nowy podatek na właścicieli mieszkań
/ ingimage

Zgodnie z założeniami władz celem podatku od pustostanów, wpisanego już do ustawy budżetowej na 2023 rok, jest zwiększenie zasobu mieszkań przeznaczonych do sprzedaży lub na długookresowy najem. A zdecydowanie jest z czego czerpać, bo według oficjalnych statystyk w Irlandii jest ponad 160 tys. pustych nieruchomości.

Do kieszeni głębiej będą musieli sięgnąć właściciele lokali zamieszkiwanych krócej niż przez 30 dni w roku. Wysokość daniny ustalono na trzykrotność stawki obowiązującego podatku od nieruchomości. 

Nowe przepisy podatkowe przewidują oczywiście szereg wyjątków. Dodatkowymi kosztami nie będą obciążeni choćby właściciele mieszkań i domów dopiero co wystawionych na sprzedaż lub do wynajęcia, a także tych opuszczonych z powodu choroby aktualnego najemcy czy istotnych prac remontowych. 

Jak donosi portal thejournal.ie, wysunięte przez rząd rozwiązanie spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony instytucji zajmujących się problemami mieszkalnictwa. Wayne Stanley z Simon Communities of Ireland, organizacji wspierającej osoby w kryzysie bezdomności, ocenił, że „mamy właśnie do czynienia ze zmianą paradygmatu”, zastrzegając jednak, że stawka podatku jest prawdopodobnie zbyt niska, by doprowadzić do jakiejkolwiek znaczącej zmiany.

Niewystarczająca liczba mieszkań połączona ze sporym odsetkiem nieużytkowanych lokali to zjawisko, które obserwujemy również w Polsce. Ze wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021 wynika, że z 15,2 mln mieszkań aż 1,8 mln to pustostany. To ok. 11 proc. ogółu, choć są województwa, gdzie odsetek ten sięga 16 proc.

ML

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (34)

dodaj komentarz
lebero654
Czy irlandzki rząd wybudował te mieszkania bądź je kupił? Własność staje się powoli przeżytkiem, bo tylko więcej z tym kłopotów niż korzyści.
godojoshi
Zaczyna się. Najpierw dopuszcza się do super niskich stóp procentowych i taniego pieniądza, a potem zdziwienie, że rynek nieruchomości jest wykupywany. U nas zaraz tak samo będzie. Najpierw ludzie uciekali z oszczędnościami w nieruchomości bo NBP nie spełniał swoich zadań a teraz pewnie wpadną na pomysł ponownego łupienia. Cała Europa Zaczyna się. Najpierw dopuszcza się do super niskich stóp procentowych i taniego pieniądza, a potem zdziwienie, że rynek nieruchomości jest wykupywany. U nas zaraz tak samo będzie. Najpierw ludzie uciekali z oszczędnościami w nieruchomości bo NBP nie spełniał swoich zadań a teraz pewnie wpadną na pomysł ponownego łupienia. Cała Europa to coraz bardziej panoszący się socjalizm.
jpelerj
Nie masz racji. To czysty kapitalizm, nikt nikogo nie zmuszał do zakupów, tylko lekko naganiali jelenie. I dalej każdy ma wyjście - jak nie chce płacić, to musi wynająć albo sprzedać. Póki są zagraniczne banki, waluty i giełda, to nie jest golenie tylko dywersyfikacja.
lebero654 odpowiada jpelerj
Czyli golenie!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kazikwaw
Pytanie kiedy podobne rozwiązania wejdą w Polsce – bo pustostanów to jednak trochę u nas jest. Zgodnie z harmonogramem publikacji danych z Narodowego Spisu Powszechnego 2021, GUS 30.09.2022 r. zaktualizował część danych dotyczących mieszkalnictwa. Na obecnym etapie, opublikowano dane związane z doszczegółowieniem liczby pustostanów Pytanie kiedy podobne rozwiązania wejdą w Polsce – bo pustostanów to jednak trochę u nas jest. Zgodnie z harmonogramem publikacji danych z Narodowego Spisu Powszechnego 2021, GUS 30.09.2022 r. zaktualizował część danych dotyczących mieszkalnictwa. Na obecnym etapie, opublikowano dane związane z doszczegółowieniem liczby pustostanów z dokładnością do miejscowości statystycznych. Dane te, są nad wyraz ciekawe! :-) Poniżej kilka istotnych informacji:
Liczba pustostanów w Polsce: 1 789 tys. z ogólnej liczby 15 228 tys. lokali ogółem (ok. 12%). Wzrost w porównaniu do Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku o 819 tys. (84%; w badaniu z 2011 roku wykazano ich 970 tys.)!
Poniżej zestawienie, jak to wygląda w 10 największych miastach Polski według spisu z 2021 roku:
m. Białystok: 12 tys. pustostanów z 137 tys. lokali ogółem,
m. Bydgoszcz: 15 tys. pustostanów z 156 tys. lokali ogółem,
m. Gdańsk: 40 tys. pustostanów z 245 tys. lokali ogółem,
m. Kraków: 64 tys. pustostanów z 434 tys. lokali ogółem,
m. Lublin: 17 tys. pustostanów z 162 tys. lokali ogółem,
m. Łódź: 50 tys. pustostanów z 368 tys. lokali ogółem,
m. Warszawa: 207 tys. pustostanów z 1 036 tys. lokali ogółem (!),
m. Poznań: 39 tys. pustostanów z 288 tys. lokali ogółem,
m. Szczecin: 16 tys. pustostanów z 188 tys. lokali ogółem,
m. Wrocław: 42 tys. pustostanów z 363 tys. lokali ogółem.

Łącznie w 10 największych polskich miastach jest ponad 0,5 mln pustych lokali mieszkalnych, co stanowi niecałe 30% wszystkich pustostanów w Polsce :-)
Ważne są przy tym przynajmniej 3 rzeczy:
1. GUS do określenia, który lokal należy uznać za zamieszkały, a który nie, analizował zużycie energii elektrycznej w nieruchomościach.
2. Przedstawione przeze mnie dane obejmują tylko miasta, dla pełnego obrazu należałoby przeanalizować powiaty w bezpośrednim sąsiedztwie w/w miast, by zobaczyć pełną skalę pustostanów w danych aglomeracjach miejskich.
3. W kolejnych etapach badania, GUS doda informacje o „wiekowaniu” tych pustostanów. Czyli będzie wtedy wiadomo, które spośród nich zostały wybudowane np. po 2000 roku i raczej w zdecydowanej większości spełniają niezbędne wymagania, aby w nich zamieszkać.

Powyższe dane są dostępne w bazach statystycznych udostępnianych przez GUS na swoich stronach internetowych.
mlot_na_lby
dowalic kataster az sie posikają
jpelerj odpowiada mlot_na_lby
kataster to będzie dla wszystkich. Dla pustostanów pewnie wzorem zielonej wyspy, kataster x3.
jarekzbyszek
Pustostany to też domy i mieszkania letniskowe.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki