REKLAMA

Liczba pracowników w bankach wróciła do poziomu sprzed 10 lat

Michał Kisiel2017-02-10 11:31analityk Bankier.pl
publikacja
2017-02-10 11:31

Banki nadal tną zatrudnienie, a sieć własnych oddziałów się kurczy – takie wnioski płyną z danych za grudzień 2016 r. opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Instytucje bankowe zatrudniały na koniec zeszłego roku 168,8 tys. osób, czyli o ponad 2 tys. mniej niż rok wcześniej i mniej więcej tyle, ile przed szczytem hipotecznego boomu w 2008 r.

Zaprezentowane przez KNF dane o sektorze bankowym w grudniu 2016 r. wskazują na kontynuację długoterminowych trendów. W stosunku do listopada w bankach ubyło 240 etatów, a liczba zatrudnionych wyniosła 168.839 osób. Wskaźnik ten zbliżył się do wyniku notowanego po raz ostatni w 2007 r., kiedy w branży zatrudnionych było 167 tys. osób.

W przypadającym na 2008 r. szczycie bankowej hossy, napędzanej m.in. rekordową sprzedażą kredytów hipotecznych, w działających w Polsce instytucjach pracowało 181 tys. specjalistów.

fot. Piotr Małecki / / FORUM

Spadek zatrudnienia w bankowości obserwowany od 2008 r. ma związek m.in. z konsolidacją polskiego rynku. W 2016 r. miało miejsce kilka przejęć, w tym transakcja przejęcia Banku BPH przez Alior Bank i Sygma Banku przez Bank BGŻ BNP Paribas.

Drugim czynnikiem są zmieniające się preferencje klientów coraz chętniej korzystających z elektronicznych kanałów dystrybucji, co skłania banki do redukcji zatrudnienia oraz sieci placówek. Z danych KNF wynika, że w grudniu liczba oddziałów bankowych zmniejszyła się o 56. W stosunku do grudnia 2015 r. sieć była mniejsza o 182 oddziały. Liczba filii i innych placówek obsługi klienta spadła z 4660 na koniec 2015 r. do 4220 na koniec 2016 r.

Dane nadzorcy wskazują, że banki rozbudowują sieć przedstawicielstw. Na koniec grudnia 2016 r. było ich 3208, o 590 więcej niż rok wcześniej.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~prawdapolskanc
A co wrócili z Irlandii?
~StaryBankowiec
Pracowałem w Bankach 17 lat na wysokich stanowiskach więc mogę potwierdzić, że to co kiedyś było bankowością umarło. Teraz to akwizycyjne natarczywe wciskanie ludziom produktów, których nie potrzebują.
Liniowi pracownicy głównie Doradcy to współcześni niewolnicy wciąż odpytywani jak dzieciaki. Muszą wciąż
Pracowałem w Bankach 17 lat na wysokich stanowiskach więc mogę potwierdzić, że to co kiedyś było bankowością umarło. Teraz to akwizycyjne natarczywe wciskanie ludziom produktów, których nie potrzebują.
Liniowi pracownicy głównie Doradcy to współcześni niewolnicy wciąż odpytywani jak dzieciaki. Muszą wciąż estymować co sprzedadzą i wpisywać na debilne tablice lub do coraz bardziej rozbudowanych tabelek produkowanych przez przeludnione centrale.
Moja rada jest taka. Jesteś młody i kisisz się w Banku? Uciekaj stamtąd i olej tą badziewną robotę bo jest naprawdę wiele innych ciekawszych zawodów.
~bas
A co to za dyrdymaly i jaki ma zwiazek z gielda hossa bessa? Obsluga banku przez internet sie upowszechnila na tyle ze nie ma kto odwiedzac placowki. Nierentowne sie zamyka ale nie ma tak ze nastapil jakis drastyczny spadek stacjonarnych punktow obslugi klienta
~PAO
Redukcja etatow, a kolejki coraz większe. To banki na klientach wymuszają przesiadywanie w kolejkach po godzinie, a nie klienci na bankach. Wystarczy wejść do jakiekolwiek banku, człowiek się czuje jak w przychodni zdrowia.
~heniek
pfff kto by chcial pracowac w banku za te grosze
~as
Świetne info. To o 2 tys. natretów mniej i mniej telefonów z superofertą.
~poke
Wy sie o banki i ich pracowników nie martwcie a o swój rząd bo to co wyprawia się to juz jest 4 rozbiór Polski na totalu.
~Moniek
Jaki rozbiór? Toż to sama konsolidacja. Wkrótce Warszawa będzie większa o kilkadziesiąt miasteczek. A i mam cichą nadzieję, że i Budapeszt w Warszawie będzie (obiecali!).
~Autor odpowiada ~Moniek
Brzmi zabawnie ale jak się zastanowić to kaczyński doprowadza do upadku polski z każdym dniem.
~Oooolek odpowiada ~Autor
Trole minusują. Ciekawe czy za to też płacą

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki