REKLAMA

Lewica apeluje o sądy 24-godzinne dla agresywnych antyszczepionkowców

2021-08-02 13:14
publikacja
2021-08-02 13:14
Lewica apeluje o sądy 24-godzinne dla agresywnych antyszczepionkowców
Lewica apeluje o sądy 24-godzinne dla agresywnych antyszczepionkowców
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Apelujemy o rozszerzenie działania sądów 24-godzinnych na tych, którzy atakują krytyczną infrastrukturę medyczną, a także o wzmocnienie patroli policyjnych wokół punktów szczepień - mówili w poniedziałek posłowie Lewicy: Krzysztof Gawkowski, Katarzyna Kotula i Paweł Krutul.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że w Zamościu doszło do podpalenia stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz punktu szczepień. Nazwał to "bandyckim aktem". Do pożarów doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski podkreślał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że "rząd w ostatnim czasie w żaden sposób nie wzmacnia promocji szczepień, a wzmacniają się za to działania ruchów antyszczepionkowych".

"Od kilku dni akcje środowiska antyszczepionkowego się jeszcze bardziej wzmogły i przeszły do radykalizmu" - mówił. Zwracał uwagę, że antyszczepionkowcy wdają się w bandytyzm, robią też wszystko, aby środowisko, które chce się szczepić, było sterroryzowane.

"Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę, a rząd nie działa. W efekcie mamy do czynienia z takimi wydarzeniami jak w Zamościu" - mówił Gawkowski. "Lewica mówiła od wielu tygodni: trzeba większej promocji akcji szczepionkowej" - dodał.

Przekonywał też, że posłanki i posłowie PiS od wielu miesięcy flirtują z ruchem antyszczepionkowym i puszczają do niego oko, a rząd i władze PiS na to nie reagują. "To wzmacnia poczucie bezkarności u ludzi, którzy chcą sterroryzować tych, którzy chcą się szczepić. Nie może być na to zgody" - podkreślił.

"Dzisiaj bowiem są podpalenia, tak jak w Zamościu, jutro będą pobicia, a w kolejnych dniach być może morderstwa. Dzisiaj trzeba mocno reagować, bo brak mocnej reakcji będzie powodował większe katastrofy" - podkreślił Gawkowski.

Katarzyna Kotula zwracała uwagę, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce pozować na szeryfa, ale wobec akcji antyszczepionkowców jest bezradny.

"Jako Lewica apelujemy o konkretne działania i wychodzimy dzisiaj z propozycją - o rozszerzenie sądów 24-godzinnych na przypadki występków przeciwko krytycznej infrastruktury medycznej" - powiedziała Kotula.

Paweł Krutul przeczytał z kolei apel do komendanta głównego policji gen. Jarosława Szymczyka wraz z pytaniami, czy sprawcom wydarzeń w Grodzisku Mazowieckim postawiono zarzuty karne, czy odnaleziono sprawców podpaleń w Zamościu, a także czy policja planuje zabezpieczenie punktów szczepień.

"Apelujemy do generała, aby wzmożył patrole policyjne wokół punktów szczepień" - powiedział Krutul. Chodzi o to, dodał, aby "ruchy antyszczepionkowe nie czuły się bezkarne".

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Zamościu doszło do "bandyckiego aktu". "Sprawca podpalił państwową stację sanitarno-epidemiologiczną oraz podpalił punkt szczepień" - powiedział.

Rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek powiedział PAP, że najpierw ogień pojawił się w mobilnym punkcie szczepień, ustawionym na Rynku Solnym w Zamościu, a potem w budynku powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków. "Według wstępnych ustaleń sprawca wybił tam szybę w podpiwniczeniu i podpalił wnętrze" – powiedział Fijołek.

Zaznaczył, że w pożarach nikt nie ucierpiał. Policja poszukuje sprawcy podpaleń. Zabezpieczono nagrania z miejskiego monitoringu.

Nie jest to pierwsze takie zdarzenie w Polsce. W jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowieckim 25 lipca doszło do awantury pomiędzy grupą osób, która chciała wejść do placówki, a jej pracownikami. Interweniowała policja, zatrzymano dwie osoby. Z nagrań, które opublikowano na Twitterze, wynika, że na teren punktu chciały wejść osoby z logiem organizacji "Polskie Żółte Kamizelki", która przedstawia się jako grupa ludzi walczących o wolność i stawiających opór "bezprawiu rządu i policji". Na profilach w mediach społecznościowych publikuje m.in. informacje zniechęcające do szczepień przeciw COVID-19.

autor: Piotr Śmiłowicz

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (28)

dodaj komentarz
petrolnuts
To podpalenie to tak trochę wygląda na false flag. Nawet nie jestem zdziwiony.
carlito1
Epidemia w której lekarz szuka chorego a chory nie chce lekarstwa... taka łepidemiaTyle w temacie.
kwiecien2021
Informacja Prezesa Urzędu z dnia 21.12.2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji Leków dot.
Na tym etapie badań nie wiadomo jeszcze, ile zaszczepionych osób może nadal być w stanie przenosić i rozprzestrzeniać wirusa. Obecnie nie ustalono, jak długo trwa ochrona zapewniona przez Comirnaty. Osoby zaszczepione
Informacja Prezesa Urzędu z dnia 21.12.2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji Leków dot.
Na tym etapie badań nie wiadomo jeszcze, ile zaszczepionych osób może nadal być w stanie przenosić i rozprzestrzeniać wirusa. Obecnie nie ustalono, jak długo trwa ochrona zapewniona przez Comirnaty. Osoby zaszczepione w badaniu klinicznym będą obserwowane przez 2 lata, aby zebrać więcej informacji na temat czasu trwania ochrony.

http://urpl.gov.pl/pl/informacja-prezesa-urz%C4%99du-z-dnia-21122020-r-w-sprawie-komunikatu-europejskiej-agencji-lek%C3%B3w-dot
langdon25
Wszystkich złapanych antyszczepionkowców zamykać tymczasowo na 72h w kaftanach bezpieczeństwa na oddziałach zakaźnych gdzie leżą chorzy na covid.

Po tych 72 godzinach zostaną najgorętszymi zwolennikami i piewcami szczepień !
dididif

Nie słyszałem o 72-godzinnej psychuszce. Komuniści kierują tam wichrzycieli, bumelantów i rewizjonistów na długie lata, najlepiej do końca żywota.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dididif
24-godzinne sądy dla kontrrewolucjonistów! Aż się czerwona łezka w oku kręci. Komuniści znowu do psychuszek będą wsadzać. Tylko wariat się nie szczepi i nie wierzy w komunizm.
bialy_kruk
Oni się szczepią dla naszego dobra.Serce mi krwawi.Weźcie jeszcze trzecia dawkę i dawkę przypominającą.Piter i spółki mają w lodówce wszystko co potrzebujecie.
artur_wp_pl
Po pierwsze - to nie są żadni antyszcepionkowcy, tylko ludzie nie ufający TEMU KONKRETNEMU PREPARATOWI, który jest - bądź co bądź - eksperymentem medycznym i jest on dopiero w 3 fazie badań klinicznych.
Po drugie - nikt nie protestuje przeciwko samej szczepionce (bo niech się szczepi kto tylko chce), tylko przeciwko
Po pierwsze - to nie są żadni antyszcepionkowcy, tylko ludzie nie ufający TEMU KONKRETNEMU PREPARATOWI, który jest - bądź co bądź - eksperymentem medycznym i jest on dopiero w 3 fazie badań klinicznych.
Po drugie - nikt nie protestuje przeciwko samej szczepionce (bo niech się szczepi kto tylko chce), tylko przeciwko PLANOWANEMU PRZYMUSOWI szczepienia i segregacji sanitarnej. Patrząc na to co dzieje się we Francji, Włoszech, czy Grecji i słuchając opinii 'naszych' autorytetow widać że u nas idzie pomału dokładnie w ta stronę. Nie dziwię się więc, że w ludziach budzi się bunt i agresja. Nikt nie lubi być totalitarnie zmoszany do używania prepratu, którego bezpieczeństwa nikt nie chce nam zagwarantować, a ubezpieczyciele w razie czego umywają ręce!
konik_garbusek
TO nie są zadne eksperymenty medyczne, tylko szczepionki zaaprobowane przez regulatora (w ktorym pracuja ludzie z noblami, i dekadami lat doswiadczenia w wirusologii etc). Ale przeciez ziomek zza monitora wie lepiej! Ponadto, kazdy z tych produktow przeszedl juz 3 fazy klicznie testow, co oznacza ze wszystkie normy sa spelnione,TO nie są zadne eksperymenty medyczne, tylko szczepionki zaaprobowane przez regulatora (w ktorym pracuja ludzie z noblami, i dekadami lat doswiadczenia w wirusologii etc). Ale przeciez ziomek zza monitora wie lepiej! Ponadto, kazdy z tych produktow przeszedl juz 3 fazy klicznie testow, co oznacza ze wszystkie normy sa spelnione, a to oznacza ze ŁŻESZ. -Dec. 31, 2020-- Moderna, Inc. (Nasdaq: MRNA), a biotechnology company pioneering messenger RNA (mRNA) therapeutics and vaccines today announced that interim safety and primary efficacy results from the Phase 3 trial of the Moderna COVID-19 Vaccine (mRNA-1273) were published in the New England Journal of Medicine.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki