REKLAMA

Lewiatan: po wprowadzeniu „Polskiego ładu” wynajem mieszkań będzie mniej opłacalny

2021-07-28 13:37
publikacja
2021-07-28 13:37
Lewiatan: po wprowadzeniu „Polskiego ładu” wynajem mieszkań będzie mniej opłacalny
Lewiatan: po wprowadzeniu „Polskiego ładu” wynajem mieszkań będzie mniej opłacalny
fot. Jacob Lund / / Shutterstock

Po wprowadzeniu zmian podatkowych zapisanych w „Polskim ładzie” wynajmowanie budynków i lokali mieszkalnych stanie się mniej opłacalne. Stracą ci, którzy będą amortyzować środki trwałe używane przed wprowadzeniem ich do działalności gospodarczej – napisano w środowej informacji prasowej Konfederacji Lewiatan.

Zaplanowane w „Polskim ładzie” zmiany podatkowe z jednej strony mają na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i obciążeń podatkowych niektórych firm, z drugiej zaś służą podniesieniu obciążeń podatkowych przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej – wynika ze środowej informacji prasowej tej Konfederacji Lewiatan.

Jako przykład zmiany, zwiększającej obciążenia podatkowe, Konfederacja Lewiatan wskazała te, które dotyczą amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Według Lewiatana, przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu budynków i lokali mieszkalnych pozbawieni zostaną prawa do amortyzowania nabytych w tym celu nieruchomości.

„Oznacza to, że zostaną pozbawieni znacznej części kosztów uzyskania przychodów, naliczanych od wydatku poniesionego na nabycie nieruchomości. W praktyce, działalność taka stanie się dużo mniej opłacalna, o ile nie będzie rynkowej możliwości do podniesienia cen wynajmu” – powiedział cytowany w informacji prasowej Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jak napisano w komunikacie, osoby fizyczne wynajmujące mieszkania w ramach tzw. najmu prywatnego, utracą prawo do opodatkowania na zasadach ogólnych dających możliwość opodatkowania dochodu, tj. różnicy pomiędzy uzyskanym przychodem a kosztami jego uzyskania (np. po odliczeniu amortyzacji, czynszu, czy kosztów kredytu). Zmuszeni zostaną do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i ponoszenia stałego obciążenia z tytułu podatku 8,5 proc. do 100 000 zł przychodu i 12,5 proc. ponad 100 000 zł.

„W praktyce nierzadko będą zobowiązani do zapłaty podatku także w sytuacji, kiedy z tytułu najmu ponoszą stratę, ponieważ koszty przekraczają przychody” – napisano w komunikacie.

Według Lewiatana na zmianach dotyczących amortyzacji środków trwałych stracą także ci, którzy rozpoczną amortyzowanie np. samochodu używanego przed wprowadzeniem do działalności gospodarczej. Wartość początkowa takiego środka trwałego, od której naliczane będą odpisy amortyzacyjne, nie będzie mogła przekroczyć jego wartości rynkowej w dniu wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, czyli będzie zazwyczaj dużo niższa niż faktycznie zapłacona cena zakupu.

„Wiele wskazuje, że "Polski ład" to początek końca opodatkowania w formie karty podatkowej, ponieważ nowi podatnicy nie będą mogli wybrać tego sposobu opodatkowania. Karta będzie dostępna jedynie dla tych, którzy kontynuują opodatkowanie w tej formie. Szkoda, że likwiduje się najprostszą i tanią formę opodatkowania. Jedyną, która nie generuje problemów i sporów podatników z organami podatkowymi” – napisano w informacji prasowej Konfederacji Lewiatan.

"Polski ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.(PAP)

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (70)

dodaj komentarz
carlito1
Nie mniej opłacalny tylko jescze droższy dla wynajmujących.

Po za tym zakupy w tysiącach mieszkań zagranicznych korporacji po coś są... Oni nie błądzą ślepo jak drobny przedsiębiorca tylko mają na to realny wpływ co będzie i wiedze.
300_pala
Zarabiać mają zagraniczne korporacje. Nie zapomnijcie kim jest Minister Finansów i gdzie swoją karierę rozpoczynał premier
demeryt_69
Ataki na tych przedstawicieli rządu to czysty antysemityzm!

bankster-kreator
Podobnie w Polsce wyglądała, 5 letnia ulga podatkowa tylko dla marketów, zobaczenie teraz gdzie są pojedyńcze małe sklepiki spożywcze Pani Halinki i Zbigniewa które tej ulgi nie miały - podpowiem: nie istnieją. Nie da się z czymś takim konkurować. Tak samo będzie z najmem instytucjonalnym i najmem prywatnym Kowalskiego.Podobnie w Polsce wyglądała, 5 letnia ulga podatkowa tylko dla marketów, zobaczenie teraz gdzie są pojedyńcze małe sklepiki spożywcze Pani Halinki i Zbigniewa które tej ulgi nie miały - podpowiem: nie istnieją. Nie da się z czymś takim konkurować. Tak samo będzie z najmem instytucjonalnym i najmem prywatnym Kowalskiego. Rentowność najmu spadnie za jakiś czas do granic absurdu, Kowalskiemu już się nie będzie opłacało bo mu nawet rat nie pokryje ale najem instytucjonalny jeszcze będzie wychodził na swoje
I tak właśnie znikną Kowalscy.
bankster-kreator
Jeśli ktoś jeszcze nie widzi tego, że polityka masz nic nie mieć i być szczęśliwy jest agresywnie wprowadzana to musi być ślepy.
demeryt_69
Znowu kreujesz te miejskie legendy? W jakim celu? To poziom 'dyskusji' spod budek z piwem!

"Ulgi, zwłaszcza w podatkach od nieruchomości, skierowane są do wszystkich inwestorów, którzy mają poprawić zatrudnienie w danym regionie i nie są związane z branżą ani krajem pochodzenia inwestora. Rozmawianie
Znowu kreujesz te miejskie legendy? W jakim celu? To poziom 'dyskusji' spod budek z piwem!

"Ulgi, zwłaszcza w podatkach od nieruchomości, skierowane są do wszystkich inwestorów, którzy mają poprawić zatrudnienie w danym regionie i nie są związane z branżą ani krajem pochodzenia inwestora. Rozmawianie w tej sytuacji tylko o hipermarketach jest z założenia błędne"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-imie-rownosci-podatkowej-Czy-hipermarkety-omijaja-prawo-1400526.html

jacekdr64
Sygnałem, że wynajem dla drobnych inwestorów będzie mniej opłacalny są zakupy nieruchomości przez fundusze inwestycyjne.
Polski Ład (powtórka z PRL-u) to czynnik dodatkowy.
kralcz
Zawsze chce mi się śmiać,jak rzad wprowadza kolejne regulacje w celu likwidacji szarej strefy, tym samym ją tworząc. Czytając o Polskim ładzie " duże znaczenie dla powodzenia planu będzie miało uszczelnienie systemu podatkowego" czyli sciaganie podatków. A ja to widzę tak...ludzie którzy maja jedno lub dwa Zawsze chce mi się śmiać,jak rzad wprowadza kolejne regulacje w celu likwidacji szarej strefy, tym samym ją tworząc. Czytając o Polskim ładzie " duże znaczenie dla powodzenia planu będzie miało uszczelnienie systemu podatkowego" czyli sciaganie podatków. A ja to widzę tak...ludzie którzy maja jedno lub dwa mieszkania np. po rodzicach albo dziadkach, odremontują mieszkanie zatrudniając fachowców ale nie będą brali faktury, skoro nie będzie można amortyzować kosztów.
Nie będą też zgłaszać najmu do skarbówki oczywiście. Jedyne na co skarb państwa może liczyć to donosik od życzliwego sąsiada i chyba społeczeństwo własnie zmierza w tym kierunku.
Zobaczymy jak rynek zareaguje na te zmiany, może uda się chociaż część tych "kosztów" odzyskać podnosząc czynsz.Najgorzej wypadają CI, którzy zaczynają swoja przygodę z najmem i juz na wstępie maja pod górkę. Na pewno podziękują przy urnach wyborczych.
101hz
to samo dotyczy JDG - masz tyrać w korporacji, a nie w 5 osób.. kto to widział, co to za firma.. bla bla bla, pogonimy was, rząd jest zbędny.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki