REKLAMA

"Polski ład" w podatkach. Jest projekt ustawy

2021-07-26 12:15, akt.2021-07-26 16:44
publikacja
2021-07-26 12:15
aktualizacja
2021-07-26 16:44
"Polski ład" w podatkach. Jest projekt ustawy
"Polski ład" w podatkach. Jest projekt ustawy
/ Twitter/Ministerstwo Finansów

Przygotowano projekt ustawy podatkowej będącej elementem "Polskiego ładu" - poinformował w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt zawiera m.in. kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł i zmianę sposobu obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorcówMinisterstwo Finansów szacuje, że koszt proponowanych przez resort ulg podatkowych to ok. 20 mld zł, natomiast koszt dla budżetu reformy podatkowej to 8 mld zł.

Jak powiedział Kościński, w wyniku zmian 9 mln osób "przestanie płacić podatek PIT", a w kieszeniach podatników pozostanie 9 mld zł. Od przyszłego roku przedsiębiorcy mają płacić składkę zdrowotną na takich samych zasadach jak pracownicy. Nie może być tak, że płacą niższą składkę niż pracownicy - oświadczył.

„Gotowy mamy projekt podatkowego pakietu "Polskiego ładu", to efekt wielomiesięcznej pracy, dziś rozpoczynamy konsultacje społeczne. Nasz projekt zawiera propozycję, aby podnieść kwotę wolną do 30 tys. zł, podnosimy próg podatkowy do 120 tys. zł. Już od przyszłego roku proponujemy, aby przedsiębiorcy płacili składki zdrowotne na takim samym poziomie jak pracownicy. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami. Tutaj mamy np. estoński CIT, kolejne obniżki ryczałtu, czy ulgi na innowacje, na ekspansję zagraniczną czy na rozwój firm” – powiedział Kościński.

„Dodatkowe wszystkie nasze ulgi i zmiany w ryczałtach to razem jest koszt ok. 20 mld zł. Ale to trzeba traktować jako inwestycję” - powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. W opinii ministra Kościńskiego "Polski ład" trzeba traktować jako inwestycję".

Jak zaznaczył minister "Polski ład" to podatkowe +fair play+ wobec państwa. Chcemy, żeby powstawały nowe szkoły, nowe szpitale, żebyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie, więc w "Polskim ładzie" proponujemy uczciwe płacenie podatków i składek".

Kościński powiedział, że finanse państwa są w bardzo dobrym stanie, a rządowe działania pomogły podczas pandemii uratować wiele miejsc pracy. Jak przypomniał, recesja w Polsce była w ub. roku na poziomie 2,7 proc., podczas gdy unijna średnia była "ponad dwukrotnie większa". Kościński wskazał również, że w Polsce w ub. roku był jeden z najniższych w UE wskaźników bezrobocia.

"Dużo się mówi o długu publicznym, długu instytucji rządowych i samorządowych" - stwierdził minister. Jak wskazał, na koniec I kw. tego roku wg. Eurostatu "polski dług wynosił 59 proc. gospodarki, a jak się patrzy na średni dług w UE, to jest on na poziomie 92 proc. Sam dług krajów europejskich to jest ponad 100 proc." - mówił Kościński.

"Polski ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Sarnowski: Uszczelnienie to jeden z trzech najważniejszych pakietów całej reformy

Rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach "Polskiego ładu" budżet państwa, zostanie pokryte z uszczelnienia systemu podatkowego - oświadczył w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Jak stwierdził, uszczelnienie to jeden z trzech najważniejszych pakietów całej reformy. Będzie nakierowanego na dwie sfery - walkę z szarą strefą oraz z wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

Dwa pozostałe pakiety - jak wskazał Sarnowski - to zmiana całego systemu podatkowego „w kierunku większej sprawiedliwości”, w tym „zmiany w składce zdrowotnej”, oraz „podatkowy restart gospodarki”, czyli kompletny pakiet ulg i zachęt.

"Skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców"

Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców - mówił w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Przekonywał, że w kieszeniach pracowników, emerytów i firm zostanie 8 mld zł, z czego duża część będzie przeznaczona na konsumpcję.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Jak mówił Sarnowski podczas konferencji w resorcie finansów, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł – będzie to 170 zł miesięcznie. "Osoby z emeryturą do prawie 5 tys. zł zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tys. brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie" - powiedział wiceszef MF.

"Na proponowanych przez nas zmianach zyska prawie 90 proc. emerytów. W stosunku do 4 proc. emerytów nie będzie zmian. Ok 6 proc. dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 proc. dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie" - podsumował Sarnowski.

Mówiąc o wpływie Polskiego Ładu na przedsiębiorców, zaznaczył, że jest to trudne do tak dokładnego oszacowania, jak w przypadku emerytów, bo mogą oni zmieniać formę opodatkowania. "Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 r., czyli w ostatnim roku, kiedy MF ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 proc. przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm" - stwierdził Sarnowski. Dodał, że wyliczenia nie dotyczą dodatkowych ulg, które będą zaproponowane.

Zaznaczył, że reforma będzie stanowić istotny zastrzyk finansowy, bo zostawi w kieszeniach pracowników, emerytów i firm w sumie 8 mld zł. "To jest ogromny impuls popytowy. Osoby, których w kieszeniach zostaną te środki, przeznaczą je w dużej mierze na konsumpcję. Przedsiębiorcy będą mieli więc więcej klientów. Zmniejszą się też koszty pracy, dzięki czemu przedsiębiorcom będzie łatwiej zdobyć pracowników" - wymieniał wiceminister.

Sarnowski wspomniał też, że w ramach Polskiego Ładu z estońskiego CITu będzie mogło skorzystać więcej firm.

"Podatkowy restart gospodarki sprowadzi międzynarodowe holdingi"

Rozwiązania podatkowe, określane jako „podatkowy restart gospodarki” sprowadzą do Polski międzynarodowe inwestycje i holdingi - oświadczył w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ministerstwo finansów przekazało do konsultacji projekty ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Jak stwierdził Sarnowski, „restart” zawiera cały szereg ulg, które zachęcą międzynarodowe holdingi do lokowania w Polsce centrów działalności, pomogą mniejszemu biznesowi w znalezieniu pieniędzy na inwestycje i zachęcą do powrotu do Polski rodaków zza granicy, wraz z ich kapitałem.

Wśród projektowanych ulg Sarnowski wymienił ulgi wspierające produkcje na każdym etapie, ulgę na wejście na giełdę i ulgę na inwestycje w giełdowych debiutantów, ulgę dla funduszy VC, ulgę na ekspansję na nowe rynki.

Sarnowski zapowiedział też, że od 2022 r. pracownik, który zgłosi odpowiednim służbom, że jest zatrudniany na czarno, nie poniesie - jak dzisiaj - konsekwencji podatkowych. Konsekwencje poniesie wyłącznie pracodawca - oświadczył wiceminister.

Wsparty ma zostać obrót bezgotówkowy, m.in. poprzez obniżenie z 15 do 8 tys. limitu transakcji gotówkowych między firmami. Firmy, które w odpowiednio wysokiej części rozliczają się bezgotówkowo będą mogły zdobyć status, uprawniający do zwrotu VAT w terminie 15 dni.

"Efekt pakietu podatkowego to -11 mld zł w budżetach samorządów"

Efekt pakietu podatkowego to -11 mld zł w budżetach jednostek samorządu terytorialnego. Realny skutek będzie jednak kilkukrotnie mniejszy, zapewni to reforma finansowania przygotowywana przez Ministerstwo Finansów - powiedział w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Sarnowski podczas konferencji ws. nowej ustawy podatkowej Polskiego Ładu, której projekt trafił w poniedziałek do konsultacji, powiedział że "efekt pakietu podatkowego (Polskiego Ładu - PAP) to -11 mld zł w budżetach jednostek samorządu terytorialnego".

Jego zdaniem "realny skutek będzie kilkukrotnie mniejszy, zapewni to reforma zasad finansowania, którą przygotowuje Ministerstwo Finansów i która będzie procedowana równolegle z pakietem finansowym po to, żeby obie ustawy spotkały się pod koniec roku w Sejmie i żeby weszły w życie od 1 stycznia 2022 r.".

Według Sarnowskiego reforma finansowania samorządów będzie zawierała dwie kluczowe regulacje. Pierwsza z nich ma stanowić narzędzie przeciwdziałania niestabilności wpływów samorządowych ze względu na np. wahania koniunktury czy pogorszenie się kondycji dużego przedsiębiorcy działającego w danej gminie. W wyniku zmian regulacyjnych dochody samorządów z tytułu podatków CIT i PIT nie będą już wiązane z wypłatami konkretnego roku, a ze średnimi wpływami z ostatnich 3 lat - powiedział Sarnowski.

W ramach drugiej regulacji ustanowiona zostanie nowa subwencja na cele inwestycyjne, która w opinii wiceministra pomoże tym samorządom, które mają gorzej rozwiniętą infrastrukturę.

Oba pakiety będą procedowane równolegle - zapewnił Sarnowski.

MF otwarte na zmiany w projekcie, "by były najwygodniejsze dla firm"

Chcemy, by ścieżka legislacyjna dot. zmian podatkowych zakończyła się na kilka miesięcy przed końcem roku - powiedział wiceszef MF Jan Sarnowski. Zapewnił, że resort otarty jest na dialog, by projekt był najwygodniejszy dla firm.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski był w poniedziałek pytany m.in. o kwestie związane z krótkim dwutygodniowym czasem na konsultacje projektu dot. zmian podatkowych w Polskim Ładzie.

"Tempo konsultacji zostało ustalone w taki sposób, by ten projekt mógł bezpiecznie zakończyć ścieżkę legislacyjną najpóźniej kilka miesięcy przed końcem tego roku. Są to bardzo duże, fundamentalne zmiany i im szybciej przedsiębiorcy poznają ich ostateczną wersję tym łatwiej dostosują się" - powiedział Sarnowski.

Zapewnił jednocześnie, że resort finansów jest otwarty na modyfikację tego projektu, tak by był on jak najwygodniejszy dla firm, także z resortu rozwoju, pracy i technologii.

Odpowiadając na pytanie dotyczące ryczałtowców Sarnowski podkreślił, że celem ministerstwa jest to, aby sposób liczenia składki zdrowotnej dla tej grupy podatników była maksymalnie prosty.

"Mamy świadomość, że duża część podmiotów rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych to są osoby które rozliczają w ten sposób nie swoje główne zatrudnienie, ale pewne dochody, które osiągają z pewnych pobocznych źródeł. Nie byłoby sprawiedliwe obciążanie ich składką dodatkową w wysokości składki od średniego wynagrodzenia" - powiedział wiceminister.

Premier chce, by proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada

Za kilka tygodni planowane jest pierwsze czytanie projektu podatkowego dot. Polskiego Ładu, tak by proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas konferencji w Gdańsku był pytany m.in. o kwestię rokowań między PiS a Porozumieniem dot. zmian podatkowych w Polskim Ładzie.

Według premiera pierwsze czytanie projektu powinno odbyć się za kilka tygodni, tak by przed 30 listopada proces legislacyjny mógł się zakończyć.

Odnośnie rokowań z Porozumieniem, premier podkreślił, że w ostatnich dwóch-trzech miesiącach doszło do kilku "bardzo długich, bardzo solidnych" spotkań z tą partią. Według Morawieckiego PiS pokazało chęć wypracowania kompromisu i część zmian, o których rozmawiano z Porozumieniem zostało wkomponowanych w przedstawiony w poniedziałek projekt.

"Uważam, że dalsze oczekiwanie na to, aż ktoś zgodzi się - nie ma wielkiego sensu. To już trwa ponad dwa miesiące. My (PiS - PAP) wykonaliśmy bardzo dużo koncesji, ukłonów w kierunku pana premiera Gowina (Jarosława Gowina - lidera Porozumienia - PAP) (...) Tak wiec partia Porozumienie powinna się już czuć zaopiekowana i poinformowana aż nad to" - ocenił szef rządu.

Morawiecki dodał, że z rozmów z przedstawicielami Porozumienia wynika, że jest u nich przekonanie, iż ustawa powinna iść już do przodu.

Zdaniem premiera doszukiwanie się obecnie jakiś kolejnych brakujących elementów może powodować domysły, czy po drugiej stronie jest dobra wola. Zwrócił uwagę, że takie pytania krążą po Zjednoczonej Prawicy.

"Ja osobiście uważam, że jest dobra wola po drugiej stronie. Chcemy utrzymania jedności Zjednoczonej Prawicy, ale na pewno takiego (...) nie do końca szczerego i rzetelnego podejścia z drugiej strony, zaakceptować nie mogę (...) to powinno zmierzać ku końcowi" - powiedział szef rządu.

Lider Porozumienia, wicepremier i szef MRPiT Jarosław Gowin mówił w sobotę w Polsat News, że w ogromnej większości popiera zasady Polskiego Ładu, choć jest nadal różnica zdań w kwestiach podatkowych.

"My dlatego z brakiem akceptacji podchodzimy do dotychczasowych propozycji Ministerstwa Finansów, bo one oznaczałyby nie, że jacyś bogacze będą wyżej opodatkowani, bo to można rozważyć, tylko że wyższe podatki będą płacić miliony ciężko pracujących Polaków" - przekonywał Gowin.

Zwracał uwagę, że dzięki propozycji Porozumienia, osoby zatrudnione na umowę o pracę, nie musiałyby płacić wyższych podatków jeśli zarabiają do 13 tys. zł brutto. "Gorzej jest, jeżeli chodzi o przedsiębiorców, o osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Tutaj podatki zaczynałyby rosnąć od poziomu 6 tys. zł" - dodawał wicepremier.

Gowin przyznał jednocześnie, że PiS wobec Porozumienia pewne ustępstwa wykonał. Dodał, że liczy na to, iż uda się dojść do kompromisu.

pat/ mfm/ pif/ je/ wkr/ drag/

(PAP Biznes)

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
kenn
Mam pomysł dla rządu: JAK ZAOSZCZĘDZIĆ 8 mld.

Zignorować tą ustawę :) I wszyscy będą szczęśliwi... no dobra prawie: rząd nie będzie :P Ale czy to nasz problem?
300_pala
PiS jest mistrzem świata w wypełnianiem mediom czasu antenowego między jedną reklamą a drugą. Jak ich zabraknie to mogą się dziennikarze pakować na zmywak
krokus12
Koszt 20 mld, koszt dla budżetu 8 mld to znaczy ,że 12 mld ktoś z nas sfinansuje
frugal
A jak myślisz, skąd bierze się kaska w budżecie? :) Wszystko jest finansowane przez społeczeństwo i jeśli gdzieś jest mowa o kosztach to znaczy że to my wszyscy je ponosimy.
barysza51
Reakcja zagranicy jednoznaczna - Wyprzedaż złotego idzie na całego.
and00
Totalna demolka, od wczoraj złoty spadł no całe 1,5grosza do Euro, to prawie 0,3%
Jak się po tym podniesiemy?
3xx
"wiekszosc skorzysta na nowym ladzie". Rozdajmy miliony Morawieckiego to skorzysta 99,9%
samsza
kwota wolna od podatku, ale nie od składek i danin, ok.
3xx
dokladnie, dostaniesz kwote wolna ale zaplacisz 9% skaldki zdrowotnej ktorej juz nie odliczysz, tylko emeryci zyskaja na tym
kolejny raz pracujacy beda lozyc na bezrobotnych
vonmisses
Gowinie Jarosławie, psie Sabo! Podpowiadam. W Sejmie przepchnąć jak jest w projekcie, w Senacie zmienić ponownie odliczanie składki zdrowotnej przedsiębiorcom i potem w Sejmie zostawić poprawki Senatu. Gowin i tak i tak jest na wylocie, ale niezłego bigosu narobi na pożegnanie :) Potem prezydent będzie musiał wetować Gowinie Jarosławie, psie Sabo! Podpowiadam. W Sejmie przepchnąć jak jest w projekcie, w Senacie zmienić ponownie odliczanie składki zdrowotnej przedsiębiorcom i potem w Sejmie zostawić poprawki Senatu. Gowin i tak i tak jest na wylocie, ale niezłego bigosu narobi na pożegnanie :) Potem prezydent będzie musiał wetować tak wychwalaną ustawę Polskiego Ładu, żeby ratować towarzyszy przed przymusowym zaciskaniem budżetowego pasa, żeby na kwotę wolną 30 000 wystarczyło.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki