REKLAMA

"Polski ład": składka zdrowotna od przedsiębiorców na nowych zasadach

2021-07-26 13:06
publikacja
2021-07-26 13:06
"Polski ład": składka zdrowotna od przedsiębiorców na nowych zasadach
"Polski ład": składka zdrowotna od przedsiębiorców na nowych zasadach
/ Twitter/Ministerstwo Finansów

W Polskim Ładzie składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu. Nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie - powiedział podczas konferencji prezentującej ustawę podatkową z Polskiego Ładu wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dla przedsiębiorców rozliczających się w sposób liniowy stawką 19 proc. składka minimalna będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia - powiedział Sarnowski.

"Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie" - wyjaśnił wiceminister.

Jak wskazał, w przypadku osób korzystających z ryczałtu przychodów ewidencjonowanych rozwiązanie dotyczące składki minimalnej się nie pojawi, gdyż "w dużej części są to osoby, które w ten sposób dorabiają".

Sarnowski podał przykład osoby, która jako przedsiębiorca prowadzi sklep i rozlicza się stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. i obecnie płaci składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym 7,75 proc. odlicza od płaconego przez siebie podatku. Po zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, według wiceministra "osoba taka będzie płacić ryczałt w wysokości 3 proc. pomnożone przez przychody, natomiast składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu".

"W sumie, globalnie, obciążenie podatkiem dochodowym i składką zdrowotną dla sklepikarza będzie wynosić po prostu 4 proc. przychodów" - powiedział Sarnowski.

Według niego trzecim elementem zmian w Polskim Ładzie ma być rozwiązanie, które dotyczy ok. 100 tys. osób. "To głównie taksówkarze, hotelarze, fryzjerzy, kosmetyczki czy budowlańcy".

"Od przyszłego roku składka zdrowotna dla nich ustalona ma być na poziomie 9 proc. od średniego wynagrodzenia bez możliwości odliczenia od podatku" - powiedział Sarnowski.

MF poinformowało w poniedziałek, że projekt podatkowy trafił do konsultacji.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)(PAP)

mfr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (107)

dodaj komentarz
doctore78
zarabiam 9 tyś z umowy o pracę (bez premii), porównując netto roczne obecnie do netto w NŁ wychodzi że nie stracę. Co prawda w NŁ miesiąc w miesiąc zarabiam 80 zł mniej ale obecnie w grudni wpadam w II próg i płacę ekstra jakieś 1000 zł więcej podatku, tylko że rozliczam się wspólnie z Żoną i ten tysiąc odzyskuję zarabiam 9 tyś z umowy o pracę (bez premii), porównując netto roczne obecnie do netto w NŁ wychodzi że nie stracę. Co prawda w NŁ miesiąc w miesiąc zarabiam 80 zł mniej ale obecnie w grudni wpadam w II próg i płacę ekstra jakieś 1000 zł więcej podatku, tylko że rozliczam się wspólnie z Żoną i ten tysiąc odzyskuję w kolejnym roku. Doliczając premie, z wspólnego rozliczenia PIT mam zwrot 5,4 tyś rocznie - wczasy. W NŁ zamienią to na składkę zdrowotną której nie rozliczę w roku kolejnym... pytanie czemu nikt tego nie podnosi !!!! jeden z drugim łże że nikt kto zarabia 12 tyś nie straci - straci właśnie 5,4 tyś rocznie.
kenn
Przedsiębiorcy mają już dość kolejnych ciosów ze strony rządu:

https://nczas.com/2021/07/27/polscy-przedsiebiorcy-przerazeni-nowym-ladem-pis-beda-uciekac-do-czech/
ameba1
Nie rozumiem, czemu mój komentarz został usunięty... Za hashtag na końcu #rodzinanaswoim ? Zero wulgaryzmów ani obrażania, sama prawda, a widać prawda w oczy kole.

Polecam poczytać "Mentalność Antykapitalistyczna" Ludwig Von Mises. Gdyby tacy ludzie jak ten Pan mogli być u władzy. Ehh... "Marzenie
Nie rozumiem, czemu mój komentarz został usunięty... Za hashtag na końcu #rodzinanaswoim ? Zero wulgaryzmów ani obrażania, sama prawda, a widać prawda w oczy kole.

Polecam poczytać "Mentalność Antykapitalistyczna" Ludwig Von Mises. Gdyby tacy ludzie jak ten Pan mogli być u władzy. Ehh... "Marzenie ściętej głowy"
kenn
"9 proc. od średniego wynagrodzenia bez możliwości odliczenia od podatku"
- idealne rozwiązanie dla bogatych, gdy z każdym rokiem rozwarstwia się odległość między bogatymi a resztą: bogaci wywindują swoje przychody i pensje (łącznie z rządem), a od tej rosnącej średniej ludzie będą płacić ROSNĄCY
"9 proc. od średniego wynagrodzenia bez możliwości odliczenia od podatku"
- idealne rozwiązanie dla bogatych, gdy z każdym rokiem rozwarstwia się odległość między bogatymi a resztą: bogaci wywindują swoje przychody i pensje (łącznie z rządem), a od tej rosnącej średniej ludzie będą płacić ROSNĄCY podatek przy zamykanych biznesach, rosnącej presji w każdym aspekcie biznesu, rosnących cenach, oraz dumpingu zachodnich koncernów :P
3xx
a bogaci zarabiaja 10k/miesiac ? niedlugo kazdy bedzie taki bogaty, juz srednia jest 6k wiec zaraz kazdy bedzie to placic bo progi zmieniaja co 15 lat
3xx odpowiada 3xx
zeby chociaz te progi o inflacje waloryzowali...
kenn
Dalsza realizacja planu "covidowego". Najpierw lockdown'y, teraz podwyżki podatków, a w przyszłości kolejne regulacje.

Potem wam wmówią, że obywatele jeszcze muszą za te wszystkie operacje zapłacić (i nie mówię tu o tej cenie, którą już zapłaciliśmy poprzez dodruk, inflację a może hiper-inflację
Dalsza realizacja planu "covidowego". Najpierw lockdown'y, teraz podwyżki podatków, a w przyszłości kolejne regulacje.

Potem wam wmówią, że obywatele jeszcze muszą za te wszystkie operacje zapłacić (i nie mówię tu o tej cenie, którą już zapłaciliśmy poprzez dodruk, inflację a może hiper-inflację i ponoszenie kosztów lockdown'ów).
kenn
To nie przypadek, że "nowy/polski ład" pojawia się w trakcie epidemii - jakby to był najważniejszy punkt programu, kiedy - wg. tego, czym straszą rządzący w mediach - należałoby się w pierwszej kolejności zajmować zdrowiem i rzucić wszystkie siły w tym kierunku. Ale nie, rząd kolejne ustawy forsuje. Już To nie przypadek, że "nowy/polski ład" pojawia się w trakcie epidemii - jakby to był najważniejszy punkt programu, kiedy - wg. tego, czym straszą rządzący w mediach - należałoby się w pierwszej kolejności zajmować zdrowiem i rzucić wszystkie siły w tym kierunku. Ale nie, rząd kolejne ustawy forsuje. Już nie wspominając o dodrukach, które miały miejsce PRZED epidemią.

Trzeba mieć klapki na oczach, by nie widzieć absurdów, jakie ostatnio serwują rządy na świecie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
3xx
ratuj sie kto moze, mlodzi przedzej czy pozniej i tak wyjada bo za 10lat na 1 pracujacego bedzie 10 emerytow, ale lepiej wyjechac wczesniej niz pozniej
zamiast placic skladke 9% zeby dostac na starosc minimalna emeryture lepiej na zachodzie placic takie same 40% podatku ale dostac 4razy wieksza emeryture na starosc

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki