Ławrow: Rosja ma dowody na przenikanie wojsk tureckich na terytorium Syrii

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę w wywiadzie dla prywatnej telewizji Ren TV, że jego kraj ma dowody na to, iż żołnierze tureccy przenikają na teren Syrii, by uniemożliwić Kurdom wzmocnienie pozycji.

Ławrow: Rosja ma dowody na przenikanie wojsk tureckich na terytorium Syrii
Ławrow: Rosja ma dowody na przenikanie wojsk tureckich na terytorium Syrii (fot. REUTERS/Andrew Kelly / FORUM)

"Według naszych danych oni (tureccy żołnierze) już się +wgryźli+ na kilkaset metrów w głąb Syrii" - oznajmił minister Ławrow.

Jego oświadczenie to najnowszy przejaw konfrontacji między Moskwą a Ankarą, która trwa od czasu zestrzelenia w listopadzie 2015 roku przez Turków rosyjskiego samolotu bojowego w pobliżu turecko-syryjskiej granicy - pisze Reuters.

"Turcja zaczęła twierdzić, że ma suwerenne prawo do utworzenia jakichś stref bezpieczeństwa na terenie Syrii" - powiedział Ławrow; oskarżył Turcję o "pełzającą ekspansję" na granicy z Syrią.

Minister oznajmił, że Rosja będzie nalegać w ONZ na zaproszenie Kurdów na syryjskie rozmowy pokojowe mimo protestów Ankary. Znajdujące się w Syrii rosyjskie centrum ds. rozejmu poinformowało w sobotę, że otrzymało doniesienia o ostrzale przez granicę turecko-syryjską kurdyjskich pozycji w przygranicznej prowincji Aleppo, czemu Turcja zaprzeczyła. Ankara twierdzi, że jej celem były pozycje Państwa Islamskiego.

Rosja i Turcja znajdują się po przeciwnych stronach trwającego od pięciu lat konfliktu w Syrii - pisze Reuters. Przypomina, że stosunki między Moskwą a Ankarą zaogniły się po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca, co prezydent Władimir Putin nazwał "ciosem w plecy". Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nie przeprosił za incydent twierdząc, że samolot naruszył turecką przestrzeń powietrzną i nie reagował na ostrzeżenia. Rosja zaprzeczyła, by jej maszyna naruszyła turecką przestrzeń powietrzną. (PAP)

mmp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gustaw

dobrze że mamy nowego Sobieskiego bo jeszcze trochę a zostalibyśmy obrzezani

! Odpowiedz
2 1 ~obłudnePraktyki

Nie ma sensu brać poważnie to o czym zapewnia Rosja bo wiemy z doświadczenia:
Rosja zawsze kłamała i z pewnością teraz też kłamie...

! Odpowiedz
1 0 ~Inwestor

Ty zapewne wiesz najlepiej bo tam byłeś

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil