Kurs bardziej sprawiedliwy dla banków

Kalkulator do liczenia kursu sprawiedliwego zawiera błąd. Po usunięciu usterki wyliczenia nie są już tak korzystne dla frankowców.

(YAY Foto)

Przez piątkowe popołudnie analitycy liczyli, ile branżę bankową będzie kosztowała prezydencka ustawa frankowa. Ich szacunki zamykały się w przedziale 30-63 mld zł. Wczoraj okazało się, że obliczenia można wyrzucić do kosza, ponieważ kalkulator do wyliczenia kursu sprawiedliwego, opublikowany na stronie kancelarii prezydenta, zawiera poważny błąd, fałszujący wyniki. Otóż w arkuszu Excel, na którym zbudowany jest kalkulator, w kolumnie L mamy ratę odsetkową, jaką klient zapłaciłby od hipotetycznego kredytu złotowego (kredyt o takich samych parametrach jak kredyt walutowy, tylko oparty na WIBOR z takiego samego okresu). Tymczasem w projekcie ustawy stoi, że L to „wartość raty kapitałowo-odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)”.

Różnica 50 groszy

Nie udało nam się dowiedzieć w kancelarii prezydenta, czy błąd jest w kalkulatorze, czy w ustawie. Ekonomiści mBanku, biorąc na logikę, że klient spłaca i kapitał, i odsetki, a nie tylko same odsetki, przepuścili kredyty frankowe jeszcze raz przez kalkulator. Okazało się, że koszty przewalutowania dla sektora bankowego wyniosą 16 mld zł, a nie 32 mld zł, jak szacowali przed weekendem. Odpowiednio mniejsze są też korzyści dla kredytobiorców.

— Po uwzględnieniu raty kapitałowo-odsetkowej średnia różnica między kursem sprawiedliwym a bieżącym kursem spot wynosi około 50 gr — mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku. Wciąż jednak dla 70 proc. kredytobiorców kurs sprawiedliwy byłby niższy od bieżącego. Po informacji o nieścisłości między kalkulatorem a projektem ustawy spora część analityków wstrzymała się z szacowaniem kosztów przewalutowania dla sektora bankowego, wychodząc z założenia, że ustawa w obecnym kształcie jest nie do uchwalenia ze względu na bardzo szkodliwy wpływ na rynek bankowy.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

Marzy mi się, proszę Państwa, aby polscy politycy wreszcie przejrzeli na oczy. Niech zobaczą ile kosztuje euro i dolar, i niech zaczną wyciągać wnioski. Jeśli nie, to znaczy – jeśli się nie uspokoją z tymi swoimi „genialnymi” pomysłami, zamiast dobrej zmiany czekają nas… ciężkie czasy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~lila

Ja brałam kredyt w chf na male mieszkanie 54m aby mieć gdzie mieszkać, Ale znam też cwaniaka który brał też kredyty w chf i śmiał mi się w twarz bo na wynajem kupował więc jak widać różnice są , Stać go było na pl 1 mieszkanie ale zachłanność 2 mósiał mieć więc w chf mu się opłaciło.Biorąć kredyt w chf nie miałam zdolności w pl.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~antybankster

L. Wartość raty odsetkowej kredytu hipotetycznego (wyrażona w złotych)

tak to wygląda teraz w projekcie na stronie prezydenta.

! Odpowiedz
1 1 ~niepewny

Fajnie że wychwycili taki błąd w tym chorym kalkulatorze... Mnie martwi inna sprawa: miałem przyznany kredyt na budowę domu w maju 2007 i jego wypłatę w 3 transzach: 1 w lipcu , 2 w sierpniu i 3 w XII wszystkie w 2007r. i jeszcze dobierkę w maju 2008r no i ten kalkulator nie uwzględnia takich niuansów. A każda transza miała inny kurs franka... Cały kapitał kredytu składa się więc z różnych przeliczników Frank do Złotówki. Powinna być możliwość obliczenia średniej wartości franka z takich 3 - 4 transz , żeby miał sens "kurs sprawiedliwy"... Czy ja czegoś w tym wszystkim nie rozumiem...?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~amed

Dokładnie.
Ale Kalkulator to tylko "oszacowanie" tego ile mogbys zyskac/stracic.
Dokładniejsze obliczenia przygotuje bank zobligowany ustawa.

! Odpowiedz
3 3 ~polak2

każdy kredyt ma jedną wade trzeba go oddać ,łatwo sie bierze ciężko oddaje.

! Odpowiedz
1 0 ~JA6969

No geniusz - jak nic zbawca nasz jedyny

! Odpowiedz
1 6 ~niefranek

blad mozna poprawic na korzysc frankowcow i banki beda uziemione bo sejm zatwierdzi!!! wszystkie nowosci odnosnie frankowcow na ich nie korzys cto hejt banksterow!!!!!!!

! Odpowiedz
2 0 ~JA6969

No pacz a jak banki po tej "pomocy" dla frankowampirów podniosą opłaty które poniosą inni to też będzie spoko? Raczej nie bo to TY brałeś taki debilny kredyt a nie inni i to TY powinieneś go spłacać. A że dałeś się wrobić we franki to też TWOJA a nie innych głupota. Trzeba było brać kredyt w walucie w jaiej zarabiałeś to nie było by problemu. Ale cwaniaczki chciały zaoszczędzić a teraz inni będą za to płacić.
PS Apropo nie jestem tym twoim banksjerem tylko normalnym człowiekiem który ma dosyć idiotów-sępów chcących zaoszczędzić kosztem innych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lila odpowiada ~JA6969

banki za wszelką cenę starały się wtedy udowodnić brak zdolności cwaniaku

! Odpowiedz
2 4 ~Clex

PiS ma błedy we wszystkich kalkulatorach. tez z tym 500+. dlatego im wychodzi, że budżet się zapnie.
S&P ma inne zdanie, i pewnie lepszy kalkulator, bez błędów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-13
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-13
LIBOR 3M CHF 0,0018 -0,6886%
2020-02-07
EURIBOR 3M -0,0020 -0,4130%
2020-02-14