REKLAMA

Kurs Goveny spadł o 80 proc. w 3 dni

Adam Hajdamowicz2018-04-05 15:34redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-04-05 15:34
Kurs Goveny spadł o 80 proc. w 3 dni
Kurs Goveny spadł o 80 proc. w 3 dni
/ YAY Foto

Spółka Govena, obecna od kilku miesięcy na NewConnect, w ciągu niecałych 3 dni została przeceniona o blisko 80 proc. Tych spadków jednak nie poprzedził żaden oficjalny komunikat, kluczowa informacja została podana dopiero dzisiaj. Spółka pozyska duże dofinansowanie, lecz aby to zrobić, musi wyemitować znaczną ilość akcji. Emisja ta nie powinna była jednak nikogo zaskoczyć.

Od początku tygodnia obserwujemy gigantyczne spadki na akcjach spółki Govena Ligthing. W ciągu zaledwie 3 sesji spółka została przeceniona o niemal 80 proc. i znalazła się na najniższym poziomie w historii. Na uwagę zasługują także obroty na akcjach Goveny, które choć zawsze były całkiem niezłe (jak na NewConnect), to ostatnio biją one absolutne rekordy. Tylko dziś handlowano akcjami wartymi ponad 1 mln zł, co jest zdecydowanie najlepszym wynikiem na NC.

fot. / / Bankier.pl

Dopiero dziś zarząd Govena Lighting poinformował, że w dniu 4 kwietnia 2018 r. została podpisana umowa o dofinansowanie w formie zaliczki i refundacji projektu „Rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego Govena Lighting SA w dziedzinie elektroniki oświetleniowej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Województwem Kujawsko-Pomorskim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Wartość całkowita projektu wynosi nie więcej niż 9 670 938,62 zł. Całkowita wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi 7 862 551,72 zł i obejmuje dofinansowanie z Funduszu w kwocie nie większej niż 3 538 128,27 zł. „Całkowita wartość projektu, wartość dofinansowania oraz wartość wkładu własnego mogą ulec zmniejszeniu w wyniku decyzji zarządu spółki” – podano w komunikacie. Centrum badawczo-rozwojowe ma umożliwić Govenie rozwój w oparciu o własne technologie, bez konieczności kupowania zewnętrznego know-how.

Okres realizacji projektu został ustalony na: od 01.01.2018 r. do 30.06.2018 r., przy czym możliwe jest ponoszenie wydatków po tym okresie, pod warunkiem, że spełniają one warunki kwalifikowalności oraz wydatki te zostaną poniesione do 31 grudnia 2023 r.

Dofinansowanie generuje pewien problem

Umowa ta, z pozoru znakomita dla akcjonariuszy, zawiera jednak pewien haczyk. Mianowicie, aby pozyskać dofinansowanie, niezbędne jest posiadanie wkładu własnego w wysokości 4 324 403,45 zł, którego Govena nie ma. I właśnie, aby pozyskać te środki spółka planuje przeprowadzenie nowej emisji akcji jeszcze w tym roku.

Co to może oznaczać dla akcjonariuszy? Dużo zależy od tego, po jakiej cenie emisyjnej uda się sprzedać nowe akcje. Przy założeniu bardzo optymistycznego wariantu, że dokona się tego po cenie sprzed kilku dni (ok. 0,3 zł za akcję), to aby pozyskać ponad 4 mln zł należałoby wyemitować niecałe 15 mln akcji. Zwiększyłoby to zatem łączną liczbę udziałów o niecałe 10 proc. (obecnie jest 154 540 000 szt. akcji).

Należy jednak pamiętać, że jeszcze niedawno (pod koniec 2017 roku) akcje Goveny debiutowały na giełdzie z ceną emisyjną 0,1 zł. Gdyby dokładnie taką ustalono również teraz, to nowych akcji potrzeba by było już ponad 43 mln szt., a jest to wyłącznie brakująca kwota do „całkowitej wartości wydatków kwalifikowalnych projektu”. Łączna wartość całego projektu może natomiast wynieść nawet do
9 670 938,62 zł i wtedy już by się okazało, że potrzeba nie 41, a aż 61 mln nowych akcji (przy cenie emisyjnej 0,1 zł). Kapitał spółki może zatem zostać z tego powodu rozwodniony o nawet 40 proc. Kluczowe również jest to, czy znajdą się chętni inwestorzy na kolejne akcje Goveny po takiej cenie, za mniej niż 0,1 zł wyemitować ich już nie można - jest to cena nominalna.

Czy inwestorzy mogą być zaskoczeni?

Należy jednak podkreślić, że planowana tutaj emisja nie jest informacją zupełnie nową. Govena wspominała bowiem o niej jeszcze w okolicach debiutu. Nie była ona wtedy całkowicie pewna (w zasadzie nadal nie jest), jednak ryzyko jej wystąpienia powinno było już dawno temu zostać uwzględnione w cenie.

Govena Lighting to spółka, która projektuje, produkuje i dostarcza elektronikę użytkową (zasilacze i transformatory, źródła światła oraz wyłączniki). Spółka jest także m.in. wyłącznym dystrybutorem chińskich samochodów elektrycznych Roewe. Na giełdzie Govena zadebiutowała 6 grudnia 2017 roku.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
newsman
prosil bym żeby nie nazywać gielda rynku new connect , to jakas paranoja ze spolka o obrocie 12milionow ma zysk 13 tys zl ,przy okazji emitując 140milionow akcji to może być jeszcze lepsza przewala niż polinwest, trzeba być idiota żeby inwestować w cos takiego albo może o to chodzi chyba rosyjska ruletka ma bardzie zrozumiale prosil bym żeby nie nazywać gielda rynku new connect , to jakas paranoja ze spolka o obrocie 12milionow ma zysk 13 tys zl ,przy okazji emitując 140milionow akcji to może być jeszcze lepsza przewala niż polinwest, trzeba być idiota żeby inwestować w cos takiego albo może o to chodzi chyba rosyjska ruletka ma bardzie zrozumiale zasady niż to co nazywa sie new connect
cyklotron
chodzi oczywiście o prowizje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki