REKLAMA

Deutsche Bank nie chce zapłacić Amerykanom 14 mld dolarów

2016-09-16 08:41
publikacja
2016-09-16 08:41
Deutsche Bank nie chce zapłacić Amerykanom 14 mld dolarów
Deutsche Bank nie chce zapłacić Amerykanom 14 mld dolarów
fot. Kai Pfaffenbach / / FORUM

Deutsche Bank nie zamierza płacić 14 miliardów dolarów w ramach uregulowania sporu z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Tymczasem kurs akcji największego niemieckiego banku szoruje po dnie.

Amerykańskie władze domagają się od Deutsche Banku 14 mld dolarów za to, że w latach 2005-2007 (czyli tuż przed wybuchem kryzysu) sprzedawał on papiery wartościowe zabezpieczone spłatami kredytów hipotecznych (RMBS), które uznane zostały za „toksyczne”. Kwota, której od niemieckiego banku żąda Departament Sprawiedliwości, jest trzykrotnie wyższa, niż spodziewali się tego rynkowi analitycy.

- Deutsche Bank nie ma zamiaru zawrzeć ugody w zamian za podawaną kwotę. Negocjacje w tej sprawie dopiero się zaczyniają. Oczekujemy, że doprowadzą one do podobnego rozwiązania, jak w przypadku innych banków, które uregulowały tę kwestię za znacznie niższe kwoty – czytamy w oświadczeniu banku.

Do wspomnianych innych banków, które dogadały się z amerykańskimi władzami, należą prawdziwi giganci branży. Goldman Sachs zapłacił 5,1 mld dolarów, Citigroup, J.P. Morgan Chase i Morgan Stanley łącznie zapłaciły 23 mld dolarów, a Bank of America sam wyłożył 16 mld dolarów. Na porozumienie z amerykańskimi władzami wciąż czekają Barclays, Credit Suisse, UBS czy RBS.

Perspektywa gigantycznych kosztów zawarcia ugody z Departamentem Sprawiedliwości ciąży i tak mocno „poturbowanym” w tym roku akcjom Deutsche Banku. Od początku stycznia udziały banku potaniały o blisko 50%, wyznaczając w ostatnich tygodniach historyczne minima.

Po 11.15 akcje Deutsche Banku tanieją o 6,83%. Mocno tracą też walory innych europejskich banków: UniCredit (-3%), Monte dei Paschi (-6%), Credit Suisse (-4,6%), RBS (-3%) czy Societe Generale (-2%). Wyraźne spadki nie dotykają natomiast banków notowanych na GPW.

Deutsche Bank i instrument finansowej apokalipsy

Deutsche Bank i instrument finansowej apokalipsy

W XXI wieku nad światem zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo. W podziemiach banków wykuto „finansową broń masowego rażenia”. Ewentualny wybuch w jednym z arsenałów owego oręża grozi końcem światowego systemu bankowego - pisze Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (77)

dodaj komentarz
~to_ja
kolejny przyklad..ze Arschlochom należy zakazać rozmnaznia się
~Prawnik
Jestem absolwentem prawa i powiem wam, że Deutsche Bank nie musi zapłacić.
~Piotr
Jasne. Amerykanie machną ręką na 14 mld.
~mwa
Jestem ekspertem od historii wojskowości i powiem wam, że ci co nie chcieli płacić USA tego, co według USA im się należało, najczęściej dostawali bardzo konkretny wpierdol.
~ERYK
A JA NIE JESTEM ABSOLWENTEM PRAWA i DEUTSCHE BANK MUSI ZAPŁACIĆ. JAK NIE, TO RZĄD FEDERALNY USA ZABLOKUJE WSZYSTKIE AKTYWA ZŁODZIEJA NIEMIECKIEGO !

ERYK ANTYKLERYK
~Wody
Dwaj bankruci: USA i Deutsche Bank nie mogą się dogadać.
~wyjaśnienie
bo jeden bankrut chce okraść drugiego bankruta
~mwa
Jak ktoś, kto jest zadłużony we własnej walucie, którą może dowolnie dodrukowywać, może być bankrutem?
~maax odpowiada ~mwa
$ sa wlasnoscia FED a to nie jest to samo co rzad USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki