Codziennie paski informacyjne biegnące u dołu ekranów naszych telewizorów przypominają nam, że do 25 stycznia mamy obowiązek zapłacić abonament, jeżeli oglądamy telewizję czy słuchamy radia. Opłatę można wnieść za jeden, dwa, trzy, sześć miesięcy lub za cały rok z góry. Kto i kiedy może uniknąć tego obowiązku?
Źródło: Thinkstock
Do redakcji trafia wiele e-maili, w których czytelnicy pytają, kiedy i kto jest zwolniony z konieczności zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego. Informacje na ten temat zawarte są w dokumencie, który odnaleźć można na stronie KRRiT w zakładce „dla abonamentów i konsumentów”.
Kiedy nie zapłacisz za telewizor
Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dodatkowo przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada któryś z tych odbiorników w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Z obowiązku uiszczenia abonamentu nie zwalnia nawet opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.
Kluczowym jest więc to, czym w rozumieniu przepisów jest odbiornik radiofoniczny czy też telewizyjny umożliwiający odbiór programów. Takiego charakteru nie mają takie sprzęty, jak: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, które pozwalają na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu. Za takie urządzenia nie ma więc konieczności wnoszenia opłat abonamentowych.
![]() |
» Dlaczego masz obowiązek płacić abonament RTV |
Abonamentu nie zapłacimy także za telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu (np. do anteny). Chodzi tu np. o sytuację, gdy telewizor pełni tylko rolę monitora lub wykorzystywany jest wyłącznie do celów produkcyjnych.
Płacisz tylko jeden raz
Opłaty abonamentowej nie musi płacić każda z osób zamieszkujących w tym samym gospodarstwie domowym. Wszystkie osoby fizyczne jednego gospodarstwa domowego wnoszą bowiem jedną opłatę niezależnie od liczby używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
Według ustawodawcy, gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. Co ważne, osobami prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe mogą być zarówno członkowie rodziny (dzieci, rodzice, dziadkowie), a także osoby do rodziny nie należące. Wspólne gospodarstwo domowe może bowiem prowadzić także grupa przyjaciół, bliscy i dalecy krewni oraz powinowaci.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu
![]() |
» Nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz? |
Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zwalnia się od opłat abonamentowych osoby:
1) co do których orzeczono o:
- zaliczeniu do I grupy inwalidów,
- całkowitej niezdolności do pracy,
- znacznym stopniu niepełnosprawności,
- trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
2) które ukończyły 75 lat,
3) które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno – rentowego,
4) niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
5) niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%,
6) które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym,
7) spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych,
8) które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,
9) bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
10) posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
11) posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego, określonego w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych
![]() |
» Czy mogę zaległy abonament RTV rozłożyć na raty? |
Zwolnienie możliwe jest także na podstawie innych ustaw niż ta o opłatach abonamentowych. W związku z tym za brak konieczności zapłaty abonamentu liczyć mogą także:
- inwalidzi wojskowi i wojenni,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- członkowie rodzin pozostali po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z tytułu inwalidztwa (zgodnie z ustawą o kombatantach),
![]() |
» Korzystam z kablówki, czy muszę płacić abonament RTV? |
- osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
Aby jednak zostać zwolnionym z konieczności wnoszenia opłat abonamentowych, należy w urzędzie pocztowym przedłożyć dokumenty uprawniające do zwolnienia wskazane przez urzędnika oraz wypełnić odpowiedni formularz oraz złożyć oświadczenie.
Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl