REKLAMA

Kto i kiedy nie musi płacić abonamentu RTV?

Barbara Sielicka2013-01-18 06:00
publikacja
2013-01-18 06:00

Codziennie paski informacyjne biegnące u dołu ekranów naszych telewizorów przypominają nam, że do 25 stycznia mamy obowiązek zapłacić abonament, jeżeli oglądamy telewizję czy słuchamy radia. Opłatę można wnieść za jeden, dwa, trzy, sześć miesięcy lub za cały rok z góry. Kto i kiedy może uniknąć tego obowiązku?

Dlaczego masz obowiązek płacić abonament RTV
Źródło: Thinkstock

Do redakcji trafia wiele e-maili, w których czytelnicy pytają, kiedy i kto jest zwolniony z konieczności zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego. Informacje na ten temat zawarte są w dokumencie, który odnaleźć można na stronie KRRiT w zakładce „dla abonamentów i konsumentów”.

Kiedy nie zapłacisz za telewizor

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dodatkowo przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada któryś z tych odbiorników w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Z obowiązku uiszczenia abonamentu nie zwalnia nawet opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.

Kluczowym jest więc to, czym w rozumieniu przepisów jest odbiornik radiofoniczny czy też telewizyjny umożliwiający odbiór programów. Takiego charakteru nie mają takie sprzęty, jak: magnetofon, magnetowid i odtwarzacz CD lub DVD, które pozwalają na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu. Za takie urządzenia nie ma więc konieczności wnoszenia opłat abonamentowych.

Dlaczego masz obowiązek płacić abonament RTV » Dlaczego masz obowiązek płacić abonament RTV

Abonamentu nie zapłacimy także za telewizor nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu (np. do anteny). Chodzi tu np. o sytuację, gdy telewizor pełni tylko rolę monitora lub wykorzystywany jest wyłącznie do celów produkcyjnych.

Płacisz tylko jeden raz

Opłaty abonamentowej nie musi płacić każda z osób zamieszkujących w tym samym gospodarstwie domowym. Wszystkie osoby fizyczne jednego gospodarstwa domowego wnoszą bowiem jedną opłatę niezależnie od liczby używanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Według ustawodawcy, gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. Co ważne, osobami prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe mogą być zarówno członkowie rodziny (dzieci, rodzice, dziadkowie), a także osoby do rodziny nie należące. Wspólne gospodarstwo domowe może bowiem prowadzić także grupa przyjaciół, bliscy i dalecy krewni oraz powinowaci.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu

nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz? » Nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zwalnia się od opłat abonamentowych osoby:

1) co do których orzeczono o:

  • zaliczeniu do I grupy inwalidów,
  • całkowitej niezdolności do pracy,
  • znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,

2) które ukończyły 75 lat,
3) które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno – rentowego,
4) niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
5) niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%,
6) które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym,
7) spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych,
8) które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,
9) bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
10) posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
11) posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego, określonego w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych

Czy mogę zaległy abonament RTV rozłożyć na raty? » Czy mogę zaległy abonament RTV rozłożyć na raty?

Zwolnienie możliwe jest także na podstawie innych ustaw niż ta o opłatach abonamentowych. W związku z tym za brak konieczności zapłaty abonamentu liczyć mogą także:

- inwalidzi wojskowi i wojenni,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- członkowie rodzin pozostali po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z tytułu inwalidztwa (zgodnie z ustawą o kombatantach),

korzystam z kablówki, czy muszę płacić abonament RTV? » Korzystam z kablówki, czy muszę płacić abonament RTV?

- osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym  w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Aby jednak zostać zwolnionym z konieczności wnoszenia opłat abonamentowych, należy w urzędzie pocztowym przedłożyć dokumenty uprawniające do zwolnienia wskazane przez urzędnika oraz wypełnić odpowiedni formularz oraz złożyć oświadczenie.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (46)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~maniek
Ja rozumiem jak by państwo mi kupiło leda 50 cali Z wbudowanym dekoderem dvbt i kazali mi placic za oglądanie reklam i starych filmów ale ... skoro ja sobie kupiłem i oglądam tv w internecie to za co mam płacić??
~obserwator-monitora
Cytat z witryny bankier pl: Kiedy nie zapłacisz za telewizor

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dodatkowo przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada któryś z tych odbiorników w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
Cytat z witryny bankier pl: Kiedy nie zapłacisz za telewizor

Opłaty abonamentowe pobierane są za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Dodatkowo przyjęto domniemanie, że osoba, która posiada któryś z tych odbiorników w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

A więc zgodnie z definicją, odbiornik tv umożliwiający natychmiastowy odbiór programu tv to odbiornik, który jest przystosowany do odbioru tv cyfrowej . Tv analogowa została wyłączona w 2011 r. Większość z nas posiada odbiorniki tv analogowe, wykorzystywane jako monitory, podlaczone do dekoderów DVB-T tv naziemnej cyfrowej. DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie -> info wikipedia org.
~Greg
Mam telewizor, ale nie mam anteny ani kablówki, tylko dziecko siedzi przed tv i ogląda bajki na youtubie - czyli monitor - nawet jak włączę tvp.pl. od 17.11.2015 i tak byłby to bezużyteczny mebel. TVP ma zyski z reklam jak prywatni, co to za deal dla ludzi? haracz i podatek dla Małego Brata.
~jankes
Żydowska prowincja niewolnicza polandia to chory obszar w euroburdelu
~Oldhorse
OK pytanie na forum a czy emeryt po 70-tce wydający na leki /utrzymujące go
jeszcze na chodzie co miesiąc 250 Pln co jest 1/4 jego emerytury
to też ma płacić na utrzymanie Jacka K. bo on nigdy nie zapłacił jak
sam mówi ,,haraczu,, i taki facio został ,,psem ogrodnika,,żałosne ??
Oldhorse.
~emeryt
Czy będąc inwalidą I grupy mogę posiadać dwa TV w swoim domu jednorodzinnym ?
~Auto
Ja mam 65 lat grupa 07S i 05R Umiarkowane ,,to jest na serce i kręgosłup ..czy mnie przysługuje darmowy Abonament ....JAK BY NIE BYŁO MAM KŁOPOTY Z SERCEM I JAK WIDZĘ TE NĘDZNE PROGRAMY W TELEWIZJI ,,,I NOTOWANIA PREZYDENTA ,,,78 PROCENT TO PRZEZ NOTOWANIA CBOS MOGĘ DOSTAĆ ZAWAŁ...
~Halka
Polecam również zapoznać się z tymi informacjami dot. tego kto może być zwolniony z płacenia abonamentu : http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/abonament-rtv-aby-byc-zwolnionym-trzeba-zlozyc-wniosek.html

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki