Interwencja Bankier.pl: korzystam z kablówki, czy muszę płacić abonament RTV?

Z płatnością za abonament zalega już ponad 3 mln abonentów. Ci, którzy mimo wezwań nie zapłacą tego parapodatku, trafią na listę dłużników KRD, a w odzyskaniu należności z tego tytułu pomogą urzędy skarbowe i pracownicy Poczty Polskiej.

Z drugiej strony wielu z nas rezygnuje z oglądania programów Telewizji Polskiej na rzecz programów dostępnych w telewizji kablowej. Jednak nie wiemy, czy wówczas nadal musimy opłacać abonament.

Pytanie czytelnika:

Nie jestem zadowolona z poziomu i jakości programów nadawanych przez Telewizję Polską, dlatego od kilku lat korzystam z cyfrowego Polsatu. Czy w związku z tym nadal powinnam opłacać także abonament RTV?

Odpowiedź:

Nie mamy dobrych wieści dla naszej czytelniczki. Opłata za telewizję kablową nie zwalnia bowiem z obowiązku zapłaty abonamentu za używanie odbiorników RTV. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie można utożsamiać opłacania rachunków za korzystanie z telewizji kablowej lub satelitarnej z abonamentem za używanie odbiorników RTV. Są to dwie zupełnie różne opłaty.

-Abonament jest świadczeniem publicznoprawnym (jak np. podatki) należnym państwu, podlegającym egzekucji administracyjnej, od której w razie opóźnień z zapłatą naliczane będą odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Z kolei opłata za telewizję kablową czy telewizję satelitarną to opłata uiszczana na rzecz podmiotu komercyjnego w oparciu o cywilnoprawną umowę – wyjaśnia Sylwia Galiszkiewicz, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Przedsiębiorcy mają jeszcze gorzej

Większość z nas obowiązek uiszczenia abonamentu kojarzy raczej z odbiornikiem radiowym i telewizorem znajdującym się w domu. Tymczasem obowiązek jego zapłaty dotyczy także przedsiębiorców, zarówno np. osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, jak i przedsiębiorstw państwowych oraz spółek kapitałowych i osobowych.

Dodatkowo, osoby fizyczne prowadzące wspólnie gospodarstwo domowe i posiadające kilka odbiorników radiowych i telewizyjnych, w tym dodatkowo używające radioodbiornika we własnym samochodzie, płacą miesięcznie jedną opłatę abonamentową, od jednego zarejestrowanego odbiornika. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku ośrodków leczniczych niebędących przedsiębiorcami, przedszkoli, szkół itd.

Zobacz też: Kto nas zmusi do płacenia abonamentu RTV

- Tymczasem przedsiębiorca – czy to osoba fizyczna prowadząca działalności gospodarczą, czy np. spółka  – podlega obowiązkowi zapłaty abonamentu od każdego zarejestrowanego odbiornika radiowego i telewizyjnego. Oznacza to w praktyce, że jeśli przedsiębiorca prowadzący np. pub, sklep czy inną działalność, posiada i używa w lokalu przedsiębiorstwa odbiornika radiowego lub telewizyjnego, zobowiązany jest zarejestrować i zapłacić miesięczny abonament od każdego z nich, także zainstalowanego w pojeździe służbowym – wyjaśnia nasz ekspert. Dotyczy to oczywiście także tych odbiorników, w których ogląda się programy telewizji kablowej.

Problem duży/ nieduży

Gdy w firmie korzysta się z jednego odbiornika, wówczas koszt nie jest duży. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca posiada np. sporą flotę samochodową, a w każdym z pojazdów zainstalowane są odbiorniki radiowe. Używanie każdego z nich podlegać będzie miesięcznej opłacie abonamentowej, która wynosi aktualnie  5,50 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiofonicznego, zaś za używanie odbiornika telewizyjnego (albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego) – 18,50 zł miesięcznie.

Ustawa mówi o tym, że abonament pobierany jest od odbiorników zarejestrowanych. Cześć abonentów nie rejestruje więc urządzeń. Tu ustawodawca, przewidując próby uchylania się od obowiązku rejestracji, ustanowił sankcję w postaci opłaty w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Przeczytaj pełną analizę sytuacji naszej czytelniczki. Przygotowała ją Sylwia Galiszkiewicz, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna Czytaj opinię>>

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać - napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail interwencje@twoja-firma.pl.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~teresa777

chciałam się zapytać czy tv kablowa jest legalną firmą ,bo skoro jest legalna dlaczego mam opłacać jakieś haracze za TVP ,której nie oglądam

! Odpowiedz
0 0 ~pawel

Ale czy dekoder z kablówki jest odbiornikiem radiowo-telewizyjnym opisanym w ustawie ???? Nie umożliwia odbiór DVB-T, więc skąd odpowiedź, że kupując kablówkę MUSISZ płacić abonament ? Dekoder ma wyjście HDMI, które podłączasz do monitora komputerowego czy też rzutnika,... Nie potrzeba do tego telewizora.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~hhaaaaaaa

Trzeba być powalonym, żeby płacić za telewizor jak o za sprzęt (bo sam go sobie kupujesz, potem za prąd który ciągnie, za kablówkę - i tu logika się kończy. Bo czemu mam niby jeszcze płacić ....abonament????

! Odpowiedz
0 12 ~bk

czyli jednym słowem następny podatek od posiadania, aby oglądać telewizję publiczną musimy posiadać dekodery i czy go mam czy też nie płącę, szkoda że nie muszę zapłacić za posiadanie butów...

! Odpowiedz
0 14 ~etie

To powinno sie znalezć nie wiem gdzie,ale prawnie obywatel ma prawo żądąć aby doprowadzić to do porządku.Dlaczego obywatel ma płacic dwa abonamenty jeden kablówce,drugi TP. Zlikwidowac TP i problem przestanie istnieć. Przecież na TP

! Odpowiedz
1 2 ~Over

no niestety takie to porąbane prawo :/ jedyne co można zrobić to korzystać z tańszej kabkówki i opłacać abonament. gigakablówka chyba najtansza na rynku a w pakiecie full opcja.

! Odpowiedz
0 9 ~POLI

Propozycja dla rządu zrezygnować z tvp polskiej i po problemie. zostanie tv satelitarna prywatna od której kupimy usługę, która będzie finansowana z reklam! Wolę oglądać reklamy niż płacić haracz Państwu za coś z czego nie korzystam . Niech sobie zakodują to gówno i sami oglądają. I TAK OGLADAMY POLSATY I INNE KANAŁY NA CO NAM TEN SZAJS !! Niech ściągają sobie od polsatu, nc plus ... od tych co udostępniają ich kanały, jak nie to blokada. Ja nie ogladam i nie chce oglądać tych kanałów , tak jak spora liczba polaków więc nie będę za to płacić, jak płacę innemu dostawcy. Za internet też płacę jednemu dostawcy. Płacimy podatki to fale radiowe się nam należą, chociaż coś za darmo mogłby być w tym kraju. CZY TO JEST DEMOKRACJA?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Krzychu

ZŁODZIEJSTWO. Placisz dwa razy za usługi Rtv. Raz operatorowi tv satelitarnej {kablowej}
a drugi raz Poczcie Polskiej za zarejestrowanie sprzetu audio video Kur---wa Tacy to porzzja

! Odpowiedz
0 15 ~emeryt

jeżeli korzystam z tv satelitarnej lub kablowej to mój tv działa jak monitor a nie jak odbiornik tv odbierający fale z eteru a za korzystanie z monitora nie płaci się abonamentu

! Odpowiedz
0 3 ~Winetu

W Polsce narzuca nam się jedyną słuszną wiarę ,jedyny autorytet JP-2 oraz opłatę miernej TV co to do ...... jest! ? okupacja???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne