Kryzys w branży IT w Indiach

2018-01-01 10:40
publikacja
2018-01-01 10:40

Indyjski sektor IT w 2017 r. dotknął kryzys. Szacuje się, że w mijającym roku siedem największych firm zwolniło 56 tys. inżynierów. Do 2021 r. redukcje pracowników przekroczą 600 tys. Branża zwalnia gorzej wykwalifikowanych programistów, których zastępują maszyny.

/ fot. Subhash Sharma / ZUMA Wire

Około godziny 7.30 rano 28-letni Vinod siedzi już w autobusie firmowym zmierzającym w stronę Hinjawadi, przedmieścia Puny w stanie Maharasztra. Miasto powoli się budzi i ulice są jeszcze puste. O tej porze roku jest szaro i zimno. Za oknem migają przydrożne jadłodajnie z gorącą cziją, słodką herbatą z mlekiem.

"Każdego dnia jadąc do pracy zastanawiam się, czy dzisiaj dostanę wypowiedzenie" - mówi Vinod ze smutkiem w głosie. Autobus, którym jedzie, jest prawie pełny, obok siedzą inni pracownicy firm IT z parku technologicznego Hinjawadi. Spod swetrów wystają kołnierzyki białych koszul i kolorowe smycze identyfikatorów.

"Zwalniają ludzi w całej branży; jednego dnia dają ci nowy projekt, a drugiego dnia mogą zwolnić" - opowiada młody inżynier, który boi się podać nazwiska i miejsca pracy. To jedna z największych firm w branży, bo w Hinjawadi mają swoje biura giganci indyjskiego IT. Jest tutaj m.in. Tata Technologies, Infosys, Cognizant i Wipro.

Ekonomiczny dziennik "Mint" oszacował, że w 2017 roku w siedmiu największych indyjskich firmach IT redukcje zatrudnienia sięgnęły 56 tys. pracowników. To o połowę więcej niż w poprzednim roku. Indyjska firma rekrutacyjna Head Hunters ocenia, że w ciągu następnych trzech lat pracę będzie tracić 200 tys. inżynierów rocznie. W branży, która w Indiach zatrudnia 4 mln specjalistów IT, w sumie do 2021 r. skala zwolnień sięgnie ponad 600 tys. osób.

"Jedno słowo: automatyzacja. Pracę inżynierów, zwłaszcza tych o niższych umiejętnościach, przejmują programy komputerowe" - tłumaczy PAP Hiten Chauhan, specjalista od zarządzania zasobami ludzkimi, który od kilkunastu lat pracuje w firmach IT w indyjskich dolinach krzemowych. "Zwalnianych ludzi często nie możemy już przeszkolić, bo nasze uczelnie nie przygotowały ich do nowych wymogów rynku" - dodaje.

"Nie jestem pesymistą, ale to trudne zadanie i myślę, że 60-65 proc. z nich po prostu nie jest zdolnych do przeszkolenia" - powiedział dziennikowi "The Economic Times" szef Capgemini India, Srinivas Kadula.

"Potrzebujemy coraz więcej ludzi, którzy wychodzą poza schematy, są kreatywni i potrafią myśleć nieszablonowo" - mówi PAP Himal Karmacharya, którego firma Leapfrog zdobywa kontrakty w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. "Widzimy taki trend od pewnego czasu, ale pracownicy sektora dopiero teraz zauważyli zmiany" - wskazuje.

W 2017 r. indyjska firma rekrutacyjna Aspiring Minds zbadała umiejętności 36 tys. studentów informatyki. Okazało się, że zaledwie 5 proc. kandydatów radziło sobie z wyznaczonymi zadaniami. Winą za to obarczono kiepski i niepraktyczny program nauczania, szczególnie na uczelniach w mniejszych ośrodkach miejskich.

"Moim zdaniem egzaminy i sposób nauczania wciąż promują ludzi, którzy dobrze zdają testy i wykonują zlecone zadania niewymagające kreatywności" - mówi PAP Sushil Regmi, młody inżynier tuż po studiach w Delhi, który miał kłopot ze znalezieniem pracy w dużych firmach IT. "Dlatego pracuję jako wolny strzelec. Kiedyś firmy informatyczne brały całe roczniki jeszcze przed ukończeniem studiów, teraz wszystko się zmieniło" - dodaje.

Dziennik "Hindustan Times" informuje, że rekrutacja firm IT na uczelniach technicznych spadła o połowę. Z tego powodu w ostatnim roku zamknięto 300 wyższych szkół technicznych. Ogólnoindyjska Rada Edukacji Technicznej chce zamknięcia w sumie 800 uczelni, które nie spełniają wymogów stawianych szkołom technicznym.

"Kiedyś każdy chciał tu pracować" - mówi Vinod, patrząc na futurystyczne biurowce Hinjawadi. "Teraz trzeba się bronić przed zwolnieniem. Może będziemy zakładać tu związki zawodowe?" - zastanawia się.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ cyk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki