Kryzys rosyjski uderzy w polską gospodarkę

Krzysztof Kolany2014-03-19 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-03-19 06:00

Nawet jeśli rosyjska armia nie zaanektuje kolejnych fragmentów Ukrainy, a Zachód nie wprowadzi sankcji gospodarczych na Rosję, to Polska i tak ucierpi na skutek działań Władimira Putina. Straty mogą sięgnąć 1% wartości produktu krajowego brutto.

Kryzys rosyjski uderzy w polską gospodarkę
Źródło: Thinkstock

Mleko już się rozlało i nie czas pytać, czy będą straty, tylko jak będą duże. Na skutek krymskiej awantury Putina od początku roku rubel stracił na wartości 10%. Przestraszony wizją wojny rosyjski-ukraińskiej i ewentualnymi sankcjami ze strony Zachodu (oraz reperkusjami ze strony Moskwy) zagraniczny kapitał zintensyfikował ewakuację z Rosji. Analitycy banku Goldman Sachs szacują, że od początku roku z Rosji uciekło 45-50 mld dolarów, a do końca 2014 roku kwota ta może urosnąć do 130 mld USD wobec 63 mld USD w roku 2013.

Spirala recesji już się nakręca

Aby zatrzymać odpływ zagranicznego kapitału oraz powstrzymać deprecjację rubla, 3 marca Bank Rosji podjął desperacką decyzję o podwyższeniu stóp procentowych z 5,5% do 7,0%. Dodatkowo rosyjskie władze wydały 10 mld dolarów na interwencje walutowe. Wszystko bez skutku. Kapitał nadal ucieka, a rubel jest rekordowo słaby względem euro i dolara.

Ekonomicznych konsekwencji przepływów kapitałowych nie da się już zatrzymać. Mniej zagranicznego kapitału to mniej inwestycji, których przestarzała i nieefektywna gospodarka Rosji potrzebuje niczym kania dżdżu. Po drugie, zarządy zachodnich korporacje „nagle” uświadomiły sobie, jak bardzo niedoszacowane były ryzyko inwestowania w Rosji. Po aneksji Krymu i deklaracjach o konfiskacie zagranicznych przedsiębiorstw każdy menedżer w USA czy Niemczech trzy razy zastanowi się, nim zainwestuje nad Wołgą.

Roczna dynamika PKB Rosji Źródło: tradingeconomics

Poważne reperkusje gospodarcze będzie miała deprecjacja rubla. Wysoka inflacja (obecnie 6,2%, ale w następnych miesiącach zapewne mocno wzrośnie) zdusi konsumpcję, co przy szoku inwestycyjnym wywołanym odpływem kapitału i wyższymi stopami procentowymi niemal gwarantuje Rosji recesję przynajmniej w drugim i trzecim kwartale. Już teraz analitycy tną tegoroczne prognozy dla rosyjskiej gospodarki. Według ekspertów banku Morgan Stanley PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 0,8% wobec zakładanych poprzednio 2,5%. Goldman Sachs obniżył swoje szacunki z 3% do 1%. W 2013 roku PKB Rosji wzrósł o 1,3%, co było najgorszym wynikiem od 2009 roku.

Polski eksport w tarapatach

Skutkiem deprecjacji rubla zapewne będzie ograniczenie rosyjskiego importu, ponieważ zagraniczne towary z dnia na dzień stały się znacząco droższe dla posiadaczy rosyjskiej waluty. Konsekwencje gospodarcze dla Polski będą dwojakie. Po pierwsze, mogą skończyć się wycieczki Rosjan z Królewca na zakupy do Gdańska i Malborka.

Po drugie, polskie towary na rynku rosyjskim staną się droższe względem miejscowych konkurentów, co grozi spadkiem sprzedaży tych pierwszych. Zagrożony jest polski eksport do Rosji, którego wartość w 2013 roku sięgnęła 10,8 mld dolarów i była o 9,2% wyższa niż przed rokiem. Rosja była piątym rynkiem zbytu dla polskich towarów i odpowiadała za 5,3% wartości całego eksportu.

Ponadto gwałtowne osłabienie rubla oznacza kłopoty finansowe dla firm rosyjskich zadłużonych w euro i dolarach. Może to implikować falę bankructw rosyjskich kontrahentów oraz wzrost ryzyka nieotrzymania zapłaty za towary wysłane do Rosji. Gdyby założyć, że w najgorszym wypadku polski eksport do Rosji zmniejszy się o połowę, to straty wyniosłyby 17 mld złotych, a więc ok. 1% oczekiwanego tegorocznego PKB.

Ile to faktycznie będzie kosztować?

Rzecz w tym, że gospodarka jest procesem bardzo złożonym i nie można jej sprowadzać do zbioru równań matematycznych. Nie wystarczy kalkulator, aby oszacować potencjalne skutki spadku eksportu do Rosji. Część przedsiębiorstw zapewne znajdzie inne rynki zbytu na swoje towary. Część uplasuje produkcję w kraju, prowadząc do korzystnych skutków dla polskich konsumentów (większa konkurencja, niższe ceny).

Ale zarazem konsekwencje negatywne mogą wykraczać poza wspomniany wcześniej 1% PKB. Polska gospodarka jest silnie powiązana z krajami Unii Europejskiej. W 2013 roku kraje UE wysłały do Rosji towary o łącznej wartości niemal 120 mld euro, z czego połowę stanowiły maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. Za 30% unijnego eksportu do Rosji odpowiadają przedsiębiorstwa z Niemiec. Dostawcami niemieckich koncernów motoryzacyjnych często są firmy z Polski.

Trudno jednak oszacować, jak silny będzie ten efekt. Zwłaszcza że gospodarka jest systemem bardzo dynamicznym i mówiąc o wpływie kłopotów Rosji na polski eksport, trzeba wziąć pod uwagę zarówno oczekiwane ożywienie gospodarcze w strefie euro, ale także postępujących kryzys na rynkach wschodzących. W 2013 roku na kraje rozwijające się przypadało już 8,8% polskiego eksportu, czyli 17,8 mld dolarów – o 65% więcej niż do Rosji.

Dlatego na potencjalny kryzys rosyjski należy patrzeć w szerszym kontekście perturbacji gospodarczych w krajach rozwijających się. Choć nasze bezpośrednie relacje handlowe z krajami BRICS nie są zbyt silne, to poprzez dostawy komponentów dla firm niemieckich czy francuskich polskie przedsiębiorstwa pośrednio powiązane są z modnymi ostatnio krajami grupy Fragile Five (ang. wrażliwa piątka: Turcja, Brazylia, RPA, Indie, Indonezja). Rosnące ryzyko zapaści gospodarczej w Chinach czy kryzysu w Rosji to elementy układanki mogące przekreślić nadzieje na osiągnięcie wysokiego wzrostu gospodarczego w Polsce w drugiej połowie 2014 oraz w 2015 roku.

Krzysztof Kolany
Główny analityk Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

russiagdpgrowthannualpng
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Artur
anie redaktorze. Nie kryzys rosyjski uderzy w gospodarkę polski tylko embargo zachodu dla Rosji spowoduje uderzenie w naszą gospodarkę. Rosja dostanie po d... i oczywiście pośrednio my. Patrz handel mięsem i owocami - jak na razie.
~jorgenn
Problemów dołożyli politycy udzielając się na Majdanie a gdyby cicho siedzieli tak jak np. Niemcy no to nik by nam dzwi przed nosem nie zamykał ,myślę że ta cała rusofobia kturą nakręcają Pisowcy siejąc nienawiść . May strategiczne położenie i zalety powinniśmy skorzystać w imię dobra gospodarczego a nie pchać Problemów dołożyli politycy udzielając się na Majdanie a gdyby cicho siedzieli tak jak np. Niemcy no to nik by nam dzwi przed nosem nie zamykał ,myślę że ta cała rusofobia kturą nakręcają Pisowcy siejąc nienawiść . May strategiczne położenie i zalety powinniśmy skorzystać w imię dobra gospodarczego a nie pchać się w utarczki a potem płakać że przecież należymy do NATO a oni nie chcą nas bronić hehe !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~wujek
Trzeba mieć pretensje do Łukaszenki. To On wysłał do Polski dwa chore dziki w celu dokonania aneksji polskich świń. Świnie jak się okazuje nie są chore ale za to ich właściciele mają problem. Nie mają ich gdzie sprzedać. Ruskie ich nie chcą, Ukraińcy też mówią, że są be a i kraje zachodnie mają wątpliwości.Trzeba mieć pretensje do Łukaszenki. To On wysłał do Polski dwa chore dziki w celu dokonania aneksji polskich świń. Świnie jak się okazuje nie są chore ale za to ich właściciele mają problem. Nie mają ich gdzie sprzedać. Ruskie ich nie chcą, Ukraińcy też mówią, że są be a i kraje zachodnie mają wątpliwości. Ale za to kraje zachodu chętnie wywożą swoje świnki do Rosji i na Ukrainę. A nam pozostało jedynie psioczenie na Putina. Zobaczymy co będzie dalej. Ja myślę, że dzięki naszej polityce wschodniej inspirowanej przez Kaczyńskiego i chętnie wspieranej przez Tuska, który nie chce być gorszym od Kaczyńskiego, będziemy mieli poważne kłopoty gospodarcze. Coś tak czuję na mój stary nos, że takie bezgraniczne i bezkrytyczne wspieranie Ukrainy wyjdzie nam bokiem. Wyjdziemy na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.
~MacGawer
Hmmm... a gdzie logika wypowiedzi? Skoro dziki padłe na ASF pojawiły się na długo przed agresją na Ukrainę, to jaki mają związek przyczynowo-skutkowy z jej potepianiem? Te białoruskie dziki to najlepszy dowod na to, że gdy chce się uderzyć psa kij się zawsze znajdzie. Jak chcesz byc pieskiem ktorego Putin regularnie Hmmm... a gdzie logika wypowiedzi? Skoro dziki padłe na ASF pojawiły się na długo przed agresją na Ukrainę, to jaki mają związek przyczynowo-skutkowy z jej potepianiem? Te białoruskie dziki to najlepszy dowod na to, że gdy chce się uderzyć psa kij się zawsze znajdzie. Jak chcesz byc pieskiem ktorego Putin regularnie tresuje kijkiem to prosze bardzo. Ja osobiście jestem przeciw i pusty śmiech mnie ogrania na biadolenie takich postaci jak "Realista" lub "Ja". Normalnie jak dzieciaki manipulowane przez byle PR-owca. Jeszcze przed wejściem Polski do UE Rosja pod byle pretekstem blokowała granicę i co? Prezydent Kwaśniewski przekonywał, że "jak wejdziemy do UE to takie działania będą niemożliwe". Jak widać są możliwe, a nawet cieszą niemiaszków. A teraz Palikoty ktore glosami "Realistów" dostały się do sejmu twierdzą, że "jak będziemy mieli euro to...". Ta... Zawsze winny jest ktoś, ONI w sejmie coś tam spieprzyli. A że glosowali na tych "onych" to nie widzą. Każdy kto ma odrobinę oleju w głowie (z rolnikami włącznie!) widząc poczyniania polityków i lemingow co ich wybrali powinien w czyn wprowadzać stare ruskie przysłowie:

UMIESZ LICZYĆ? LICZ NA SIEBIE.

Jak PiS stracił wladzę na rzecz PO długo, bardzo długo trwało zniesienie embarga na eksport polskiego miesa do Rosji. A gdy je wreszcie zniesiono to z takimi obostrzeniami, że eksport był wręcz symboliczy. Nie dało wam to nic do myslenia szanowni "realiści" "ja" i inni?
~Realista ...
. Moja strategia na wybory: do Brukseli głosuję na pis, choć się nimi brzydzę, ale trzeba gdzieś wysłać tych pożytecznych idiotów. Na mój koszt, ale warto zapłacić. W wyborach krajowych to KNP i Janusz Korwin Mikke. Choć wcześniej SLD i Palikot , ale zarazili się kaczyzmem, a Palikota zaczynam podejrzewać o V kolumnę . Moja strategia na wybory: do Brukseli głosuję na pis, choć się nimi brzydzę, ale trzeba gdzieś wysłać tych pożytecznych idiotów. Na mój koszt, ale warto zapłacić. W wyborach krajowych to KNP i Janusz Korwin Mikke. Choć wcześniej SLD i Palikot , ale zarazili się kaczyzmem, a Palikota zaczynam podejrzewać o V kolumnę Tuska. Trzeba zablokować anty-narodowe PO. Rozwalili budowlankę, teraz rozwalają rolnictwo. Krzyczą o innowacyjności przemysłu a najzdolniejszy materiał wysłali na zachód. Unia to pułapka. Chociaż jak Niemcy przejmą rządy nad całą Unią, to jest nadzieja. Niemcy to już nazwa, mam znajomych pracujących tam, to mówią: Niemcy to w Australii, w Niemczech pracuje reszta innych nacji z Europy i spoza Europy. PO stawia na bankruta jakim są drukarze, „drukaże”, trzeba wymyślić inny synonim, podsłuch działa. Przyjechali tutaj aby nam sprzedawać nic nie warte zabawki w zestawieniu z bronią jądrową. Czy nasza armia kiedykolwiek nas obroniła, nigdy. Beznadziejna obrona i straty w nacji, oraz infrastrukturze. Wyrzucanie pieniędzy, czyli rozwalanie naszej zbrojeniówki, następna gałąź do zniszczenia. Już są pierwsze oznaki spowalniania Polski, bilans zadłużenia, wzrost o 300 mln Euro. 

„Zawsze możesz być kimś więcej, mieć coś więcej, zrobić coś więcej, bo zawsze możesz się tego nauczyć.
T. Harv Eker. 
Realista, nieświadomie ochrzczony, jak 100% tzw wierzących.
~Drake
Dnia 2014-03-19 o godz. 20:53 ~Realista ... napisał(a):
> . Moja strategia na wybory: do Brukseli głosuję na pis,
> choć się nimi brzydzę, ale trzeba gdzieś wysłać tych
> pożytecznych idiotów. Na mój koszt, ale warto zapłacić. W
> wyborach krajowych to KNP i Janusz Korwin Mikke. Choć
>
Dnia 2014-03-19 o godz. 20:53 ~Realista ... napisał(a):
> . Moja strategia na wybory: do Brukseli głosuję na pis,
> choć się nimi brzydzę, ale trzeba gdzieś wysłać tych
> pożytecznych idiotów. Na mój koszt, ale warto zapłacić. W
> wyborach krajowych to KNP i Janusz Korwin Mikke. Choć
> wcześniej SLD i Palikot , ale zarazili się kaczyzmem, a
> Palikota zaczynam podejrzewać o V kolumnę Tuska. Trzeba
> zablokować anty-narodowe PO. Rozwalili budowlankę, teraz
> rozwalają rolnictwo. Krzyczą o innowacyjności przemysłu a
> najzdolniejszy materiał wysłali na zachód. Unia to pułapka.
> Chociaż jak Niemcy przejmą rządy nad całą Unią, to jest
> nadzieja. Niemcy to już nazwa, mam znajomych pracujących
> tam, to mówią: Niemcy to w Australii, w Niemczech pracuje
> reszta innych nacji z Europy i spoza Europy. PO stawia na
> bankruta jakim są drukarze,
> „drukaże”, trzeba wymyślić inny
> synonim, podsłuch działa. Przyjechali tutaj aby nam
> sprzedawać nic nie warte zabawki w zestawieniu z bronią
> jądrową. Czy nasza armia kiedykolwiek nas obroniła, nigdy.
> Beznadziejna obrona i straty w nacji, oraz infrastrukturze.
> Wyrzucanie pieniędzy, czyli rozwalanie naszej zbrojeniówki,
> następna gałąź do zniszczenia. Już są pierwsze oznaki
> spowalniania Polski, bilans zadłużenia, wzrost o 300 mln
> Euro. 

„Zawsze możesz być kimś więcej, mieć
> coś więcej, zrobić coś więcej, bo zawsze możesz się tego
> nauczyć.
T. Harv Eker. 
Realista, nieświadomie
> ochrzczony, jak 100% tzw wierzących.


Jesteś realisto (to tylko jeden z twoich nicków) największym "pożytecznym idiotą" na forum. Rozumiem, że skoro elita intelektualna, jak to nazywasz, wyssana została przez obrzydliwych kapitalistów, to znaczy, że w kraju pozostał motłoch, tak?? Czyli wszystkich piszących na forum nazywasz motłochem na czele oczywiście ze sobą? Niezła, "oryginalna logika". Powinieneś pisać powieści sensacyjne o intrygach i spiskach "finansjery" i w tym na pewno byś się spełnił.

Kończ Waść, wstydu oszczędź !
~Srejk odpowiada ~Drake
Głosuj na PIS, głosuj. Kaczu Cię urządzi. Zlikwiduje Ci bezrobocie, bo wszyscy będą budować kościoły i pomniki.
Od ściany do ściany.
~Drake odpowiada ~Srejk
Dnia 2014-03-20 o godz. 19:55 ~Srejk napisał(a):
> Głosuj na PIS, głosuj. Kaczu Cię urządzi. Zlikwiduje Ci
> bezrobocie, bo wszyscy będą budować kościoły i pomniki.
Od
> ściany do ściany.

Mimo, że Platforma nie spełnia wszystkich moich oczekiwań, ja i cała moja rodzina głosujemy na nią.
Dnia 2014-03-20 o godz. 19:55 ~Srejk napisał(a):
> Głosuj na PIS, głosuj. Kaczu Cię urządzi. Zlikwiduje Ci
> bezrobocie, bo wszyscy będą budować kościoły i pomniki.
Od
> ściany do ściany.

Mimo, że Platforma nie spełnia wszystkich moich oczekiwań, ja i cała moja rodzina głosujemy na nią. Głosowanie na debili typu JKM, Kakę czy Palikota byłoby samobójstwem.
~Realista ...
„Biedni” pożyteczni idioci.
Cóż można powiedzieć o tzw politykach „ekspertach” typu Kowal”. Który w pierwszych dniach kryzysu prognozował i plótł bzdury, że Rosja przejmuje się opinią „międzynarodową, bo wg niego są bardzo na to czuli”. Bzdura
„Biedni” pożyteczni idioci.
Cóż można powiedzieć o tzw politykach „ekspertach” typu Kowal”. Który w pierwszych dniach kryzysu prognozował i plótł bzdury, że Rosja przejmuje się opinią „międzynarodową, bo wg niego są bardzo na to czuli”. Bzdura i jeszcze raz bzdura. Teraz wszyscy uchwycili się, jak tonący brzytwy, sankcji. Jakim trzeba być idiotą, żeby powtarzać te bzdury. Sankcje to przede wszystkim uderzą w zachód a już szczególnie Polskę. Czy ci „pożyteczni” idioci nie widzą jak reagują rynki finansowe na spowolnienie w Chinach, Chinach z którymi Rosja konsultowała swoje działania. Indiach, będących wręcz sojusznikiem Rosji. Indie sojusznik Rosji, bo Pakistan ich rozdziela. to jest prawdziwa polityka a nie Polska, która chce sobie wziąć na plecy bankruta, Ukrainę, głównego konkurenta do "pomocy" z Unii. Chociaż może to nie jest takie głupie, bo ta pomoc, to jest "pomoc". Zachód nie nakłada i nie nałoży sankcji na Rosję, bo prawdziwy Suweren mu na to nie pozwala. Demokracja to pic na wodę i mydlenie oczu. Robią pozorowane wybory, dla ciemnego luda a od setek lat rządzi ten sam Suweren, gorszy niż dyktator. Dyktator swoje działanie bierze na siebie, Finansjera z tylnego rzędu pociąga za sznurki, karze się mordować na wojnie. Lansuje mit bohatera narodowego i liczy te krwawe srebrniki. Powiedzenie, że bez pieniędzy nie można prowadzić wojny, bo czyż można. Co jest głównym towarem eksportowym drukarzy, dolar a następnie broń. No i oczywiście za te drukowane d... wysysanie najzdolniejszych jednostek z biednych krajów i wpędzanie ich w jeszcze większą biedę. Unia Europejska wyssała z Polski najbardziej wartościowy „materiał” ludzki, wykształcony za nasze pieniądze. Pod tym względem jesteśmy kolonią Europy zachodniej i rzuca nam tzw „pomoc”. W NATO jesteśmy po to żeby bronić ich interesów i kupować ich broń. Nas się poświęci w pierwszym uderzeniu. Oczywiście uruchomi się propagandę o bohaterach. A potem dogada się z przeciwnikiem. Polscy „politycy”, którzy używają tylko epitetów, bezrefleksyjnie powtarzają bzdury podsuwane z tylnego rzędu. „Polityk” mówi do rolników: „państwo was zawiodło”, tak to od lat mówiła opozycja a nie wicepremier rządu. Politycy „polscy” klecący bzdury o sankcjach, ale tylko bredzący. Przecież jeżeli chcą być tacy pierwsi we wszelkiej głupocie, to powinni nałożyć samodzielnie sankcje. Zresztą powinni je nałożyć dla zachowania twarzy, bo sankcje Polska już ma. Rosja Chiny, Japonia tam polskie mięso ma zakaz wstępu. Ale czyż można się dziwić, gdy ten anty-narodowy rząd wymyślił następną głupotę, skup mięsa z zony i jego przetwarzanie, zamiast utylizacji. Później się dziwią, że Polska w całości stała się zoną. Niszczą następną gałąź gospodarki, po budownictwie. Przecież to powinien być Trybunał Stanu. Obecny kryzys jest im bardzo na rękę. Przyjmują jakieś bzdurne przepisy uchwalone pod dyktando i interes firm farmaceutycznych a później je łamią w świetle kamer, jak łamane były wszelkie przepisy w słynnej i dziwnej katastrofie smoleńskiej. Potem najbardziej winny temu polityk, „polityk” bredzi o zamachu. Skup interwencyjny Świń to też niezły przekręt, jak pokazała tvn. W pierwszym rzędzie wielcy hodowcy. Jest okazja można doić budżet, czyli nasze pieniądze. Podobno pomagają rolnikom, tak „rolnikom”.
„Zawsze możesz być kimś więcej, mieć coś więcej, zrobić coś więcej, bo zawsze możesz się tego nauczyć.
T. Harv Eker. 
Realista, nieświadomie ochrzczony, jak 100% tzw wierzących.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki