REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kryptowaluty pogłębiają spadki. Cena bitcoina reaguje na podatkowe zmiany w USA i upadek Silvergate

Michał Kubicki2023-03-10 11:55redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-10 11:55

Poza wstrząsem na rynkach akcji, którego źródłem jest przecena sektora bankowego, w piątek mocno tracą także kryptowaluty. Cena bitcoina pogłębia spadki zapoczątkowane problemami banku Silvergate, który ostatecznie zostanie zamknięty, ale reaguje też na podatkowe plany administracji prezydenta USA Joe Bidena.  

Kryptowaluty pogłębiają spadki. Cena bitcoina reaguje na podatkowe zmiany w USA i upadek Silvergate
Kryptowaluty pogłębiają spadki. Cena bitcoina reaguje na podatkowe zmiany w USA i upadek Silvergate
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Seria negatywnych informacji dla rynku kryptowalut ściągnęła cenę bitcoina poniżej 20 tys. dolarów. W ciągu 24 godzin spadła ona już o ponad 8 proc. i ustanowiła okresowe minimum poniżej 19 700 dol. Tylko w czwartek kurs zniżkował o około 6 proc., co było największym dziennym spadkiem od upadku giełdy FTX. Etehereum spadł w tym czasie poniżej 1 400 dol., czyli o ok. 9 proc.

tradingeconomics.com

Za negatywnym sentymentem na rynku krypto kryje się dalszy ciąg sprawy związanej z bankiem Silvergate, który ogłosił w środę, że kończy dzialność po tym, jak w IV kwartale 2022 r. odnotował blisko 1 mld dol. straty i wiązało się z ogromnym odpływem aktywów, przez co depozyty klientów spadły o blisko 70 proc. do 3,8 mld dol.

Aby pokryć straty, Silvergate musiał sprzedać papiery dłużne o wartości 5,2 mld dolarów, co i tak nie uratowało sytuacji, wobec czego bank podjął decyzję o dobrowolnej likwidacji.

"W świetle ostatnich wydarzeń branżowych i regulacyjnych Silvergate uważa, że uporządkowana i dobrowolna likwidacja działalności banku jest najlepszym sposobem działania" - czytamy w informacji prasowej banku. 

Sprzedaż dłużnych papierów, by ratować płynność oraz oświadczenie Silvergate o „wydarzeniach branżowych i regulacyjnych”, są tropem do następnych problemów branży, które w ostatnich dniach pojawiły się na horyzoncie.

Po pierwsze problemy z kapitałami własnymi zaczął mieć Silicon Valley Bank, który kojarzony z firmami typu start-up i funduszami VC inwestującymi w ryzykowne projekty musiał ratować się emisją akcji o wartości 2,25 mld dolarów, co położyło się cieniem na cały amerykański sektor bankowy i spowodowało spadki akcyjnych indeksów.

Mocno oberwał także kojarzony z klientami ze świata kryptowalut Signature, którego akcje potaniały o 12 proc. Bank zaczął zmniejszać ekspozycję na cyfrowe aktywa, a klienci z ostrożności wycofywać swoje środki. Z tym że o ile Silvergate miał nieco ponad 11 miliardów dolarów aktywów, to w Signature było to ponad 100 miliardów, a sam bank wydał oświadczenie, że nie inwestuje, nie handluje i nie udziela pożyczek zabezpieczonych aktywami cyfrowym.

W dodatku, co być może w największym stopniu zdecydowało o spadkach cen krypotowalut, pojawił się projekt nowego budżetu USA. Prezydent Joe Biden przedstawił m.in. propozycję, „prądowego podatku”, co przy zużywanej energii do kopania kryptowalut budzi dodaktowe wątpliwości o opłacalność procesu. Zniesiona miałaby być także ulga dotycząca możliwości rozliczania straty z krypto aktywów, a w dodatku podniesiony ma zostać podatek od zysków kapitałowych. Rząd USA liczy na pozyskanie w ten sposób 24 mld dolarów.

I na koniec wiceprzewodniczący Fedu Michael Barr powiedział w czwartek, że Rezerwa Federalna wyda wkrótce więcej wytycznych dla banków i wzmocni nadzór nad rynkiem kryptowalut, szczególną uwagę zwracając na stablecoiny.

„Kongres ma kluczową rolę do odegrania w ustanowieniu przepisów dla stablecoinów, ponieważ one w szczególności stwarzają potencjalne ryzyko systemowe, jeśli nie są odpowiednio uregulowane” – powiedział Barr, cytowany przez "WSJ".

Wiceszef Fedu wezwał banki do zachowania ostrożności w angażowaniu się w sektor kryptograficzny. Wiele z dotychczasowych działań nadzorczych Fedu miało formę ogólnych wskazań, jednak ma się to zmienić i także dzięki zespołowi powołanych ekspertów wytyczne w tym obszarze będą bardziej szczegółowe.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
428ustka
dobrze ze mamy nadzor finansowy on na takie cos w polsce nie pozwoli
lightning_network
Gdy już wszystko wokół zacznie się walić - ludzie w końcu zrozumieją, iż jedynym bezpiecznym stablecoinem - bo opartym o policzalne terawatogodziny - jest Bitcoin.

Który będzie wtedy po te mityczne 100 tys usd - nie dlatego że sieć tak znowu urosła, tylko dlatego że shitcoiny jak dolar, euro czy reszta śmieci - takie słabe.
Gdy już wszystko wokół zacznie się walić - ludzie w końcu zrozumieją, iż jedynym bezpiecznym stablecoinem - bo opartym o policzalne terawatogodziny - jest Bitcoin.

Który będzie wtedy po te mityczne 100 tys usd - nie dlatego że sieć tak znowu urosła, tylko dlatego że shitcoiny jak dolar, euro czy reszta śmieci - takie słabe.

https://stacker.news/items/150133
bha
Od dekad Mamona Mamona Zyski Zyski zostały pępkiem świata. Niestety nic dobrego to już nie wróży
my_kroolik
Krypto sypnęły się jak tylko na realnych aktywach można wreszcie zarabiać. To jest tak naprawdę najlepszy dowód na to, że gospodarka kapitałowa nie potrafi działać w warunkach deflacji. W latach, gdy obligacje rządowe były emitowane z ujemnymi rentownościami, pojawił się popyt na absurdalne, oparte na anarchistycznej teorii ucieczki Krypto sypnęły się jak tylko na realnych aktywach można wreszcie zarabiać. To jest tak naprawdę najlepszy dowód na to, że gospodarka kapitałowa nie potrafi działać w warunkach deflacji. W latach, gdy obligacje rządowe były emitowane z ujemnymi rentownościami, pojawił się popyt na absurdalne, oparte na anarchistycznej teorii ucieczki przed państwem (ciekawe czy wyznawcy dzwonią na policję w razie zagrożenia, czy ten przejaw aktywności państwa też jest im obcy?), aktywa. Takie, które realnie użyteczne są tylko do prania brudnych pieniędzy, unikania podatków, kupowania dragów i broni, oraz finansowania terroryzmu. Słaba rekomendacja inwestycyjna. No i nagle okazało się, ze jeśli bondy dają znowu 5% p.a., to nie ma co szukać kwadratowych jaj, tylko trzeba wrócić pod skrzydła Wujka Sama. Cóż za zaskoczenie!
janmieszak
Zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto bezpieczne? Nie zawsze - też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem (w tym akcje, obligacje, złoto, towary). Można inwestować by co roku średnio mieć 8-9%. Jak to robić? Przeczytajcie sobie ksiazkę pt. „Chcę być szczęśliwy Zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto bezpieczne? Nie zawsze - też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem (w tym akcje, obligacje, złoto, towary). Można inwestować by co roku średnio mieć 8-9%. Jak to robić? Przeczytajcie sobie ksiazkę pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Jest o inwestowaniu w akcje, obligacje, fundusze ETF, złoto, nieruch. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej w polskich warunkach, by nie musieć pracować do końca życia.
zoomek
Nie porównuj fizycznego złota a tą tulipanową manią na nieistniejące fizycznie zapisy na serwerach. Ludzie - czy upadliście na głowy? O tym szaleństwie będą kręcić seriale.
monuz
Sytuacja staje się niepewna, właściciele tysięcy piwnic z nielegalnymi przyłączami do prądu mają dylemat: dalej kopać czy lepiej zasilać lampy do uprawy krzaczków.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Co do lokat i rachunków bankowych - wpłaciłeś? To nie są już twoje pieniądze. Mam nadzieję że o tym wiesz.
https://www.bitchute.com/video/vTbuc2b24Kdv/
2 minuty

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki