REKLAMA
WEBINAR

Kryzys bankowy w USA? Wall Street ostro w dół

Krzysztof Kolany2023-03-09 22:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-09 22:05

Mocna przecena akcji amerykańskich banków w czwartek pociągnęła w dół nowojorskie indeksy. W grze pozostają też obawy przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

Kryzys bankowy w USA? Wall Street ostro w dół
Kryzys bankowy w USA? Wall Street ostro w dół
fot. f11photo / / Shutterstock

To miała być dość spokojna sesja w oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Jednak w drugiej części handlu doszło do mocnych spadków. Nasdaq poszedł w dół o 2,05% i zakończył dzień na poziomie 11 338,35 pkt. S&P500 po utracie 1,85% znalazł się na wysokości 3 918,32 pkt. Dow Jones oddał 1,66% i zakończył sesję z wynikiem 32 254,86 pkt.

W oczy rzucała się bardzo silna przecena akcji największych banków. Notowania JP Morgan, Wells Fargo i Bank of Ameryka poszły w dół po przeszło 6%. Walory Morgan Stanley, Citigroup i PNC Financial zniżkowały po 3-5%.

Czerwony trop wiedzie do Silicon Valley Bank Financial Group wyspecjalizowanej w finansowaniu typu venture capital. Notowania tej względnie niewielkiej (212 mld USD aktywów) kalifornijskiej grupy bankowej poszły w dół o zdumiewające 60%. Była to reakcja na ogłoszenie przez zarząd planu awaryjnej emisji akcji, aby podratować kapitały własne. Starszym stażem inwestorom mogło to przypominać wydarzenia z lata 2007, gdy rozpoczął się poprzedni kryzys finansowy w USA. Na dodatek akcje Singature Bank przeceniono o 12%, co wiązano z problemami kryptowalutowego banku Silvergate Capital.

Zasadniczo plajty w przyzwyczajonym do taniego kredytu i rozdmuchanych wycen aktywów sektorze finansowym są nie do uniknięcia w sytuacji, gdy Rezerwa Federalna ostro podnosi stopy procentowe. Przez poprzednie kilka dekad większość kryzysów finansowych była poprzedzona podwyżkami stopy funduszy federalnych. Ta ostatnia już za tydzień ma według rynku terminowego wzrosnąć o kolejne 50 pb. i w połowie roku sięgnąć 5,50-5,75%. Przypomnijmy, że jeszcze rok temu stopy w Fedzie były bliskie zera.  

Nerwowo na Wall Street jest także z powodu publikowanych przed rozpoczęciem piątkowej sesji danych z rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że lutowy raport BLS pokaże wzrost zatrudnienia rzędu 205 tys. i utrzymanie stopy bezrobocia na najniższym poziomie od przeszło pół wieku. Mocne „payrollsy” zapewne przypieczętowałyby losy 50-punktowej podwyżki stopy funduszy federalnych.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
peluquero
dobrze rozkręcony kryzys musi być odpowiednio skapitalizowany
simonsoft8
kryzysu nie widać, lecz upadki poszczególnych banków. Quercus przyznaje się do swojego imienia
hfast
Tak dla zabawy wpisałem w wyszukiwarce pytanie: ile jest dolarów na świecie? Odpowiedź: "Szacuje się, że istnieje ponad sześćdziesiąt tysięcy bilionów dolarów, z czego tylko 1% to papiery lub monety, dlatego możemy sobie wyobrazić znaczenie, jakie produkty i podmioty finansowe kontrolujące wątki globalnej gospodarki." -Tak dla zabawy wpisałem w wyszukiwarce pytanie: ile jest dolarów na świecie? Odpowiedź: "Szacuje się, że istnieje ponad sześćdziesiąt tysięcy bilionów dolarów, z czego tylko 1% to papiery lub monety, dlatego możemy sobie wyobrazić znaczenie, jakie produkty i podmioty finansowe kontrolujące wątki globalnej gospodarki." - zabawa trwa a statek tonie ;)
hfast
eeee a chatGPT poległ na pytaniu i zbył twierdzeniem "Nie jest możliwe dokładne oszacowanie, ile dolarów jest na świecie, ponieważ ilość dolarów jest dynamiczna i stale się zmienia..."
wolnylogin
W sumie nic się nie stanie jak część banków przejdzie do historii oby tylko nikt nie wpadł na pomysł by znów, z pieniędzy podatników, je ratować!
dawid_gmyrek
Upadek Bear Stearns lub Lehman Bros. również?

Banki inwestycyjne to nie SKOKi, PiSarczyku!
polak1978
"wyspecjalizowanej w finansowaniu typu venture capital", czyli finansowaniu spółek typu zombie, które przy wyższych stopach zaczynają sie wywracać.
Ściana już trzeszczy i zaczyna pękać.
janmieszak
kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
hfast
no ja na parapecie hoduję kiełki i szczypiorek, przyjdzie wiosna to jajka ptakom będę podkradać

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki