REKLAMA
WEBINAR

Biden przedstawił propozycję nowego budżetu USA. Wyższe podatki dla najbogatszych i 6 mld dol. dla Ukrainy

2023-03-09 23:12
publikacja
2023-03-09 23:12

Wydatki na poziomie 6,9 bilionów dol., w tym 842 mld na obronę oraz 6 mld na dalsze wsparcie Ukrainy i NATO zakłada propozycja nowego budżetu zaprezentowanego w czwartek przez prezydenta Joe Bidena. Kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie już zapowiedzieli sprzeciw wobec głównych punktów propozycji Bidena.

Biden przedstawił propozycję nowego budżetu USA. Wyższe podatki dla najbogatszych i 6 mld dol. dla Ukrainy
Biden przedstawił propozycję nowego budżetu USA. Wyższe podatki dla najbogatszych i 6 mld dol. dla Ukrainy
/ BACKGRID USA

Jak powiedział prezydent podczas wystąpienia w Filadelfi, jego projekt budżetu na rok fiskalny 2024 ma na celu "dać szansę ludziom pracującym" i jednocześnie sprawić, że "najbogatsi i największe korporacje zaczną płacić swoją część" podatków.

Propozycja przewiduje zwiększenie łącznych wydatków z 6,3 bilionów dolarów do 6,9 bln i zwiększenie deficytu budżetowego z 1,6 bln w tym roku do 1,8 bln w przyszłym, m.in. za sprawą zwiększonych nakładów na badania, służbę zdrowia dla ubogich, przedszkola i szkolnictwo wyższe. Jednocześnie Biden chce podnieść podatki dla miliarderów, największych korporacji, inwestorów oraz osób zarabiających powyżej 400 tys. dol. rocznie. Według Białego Domu w dłuższej perspektywie ma to znacząco obniżyć deficyt.

Propozycja Bidena mówi też o zwiększeniu budżetu Pentagonu do 842 mld dol., o 26 mld więcej niż w obecnym budżecie. Na tę kwotę ma się złożyć dodatkowe 6 mld na pomoc Ukrainie i "innym europejskim państwom partnerskim w obliczu trwającej rosyjskiej agresji". Biały Dom wcześniej zapowiadał, że uwzględnione w budżecie jeszcze w ubiegłym roku środki na pomoc Ukrainie (45 mld dol.) wystarczą na większość obecnego roku.

Ponadto, według propozycji Bidena, 9,1 mld miałoby zostać przeznaczone na wzmacnianie bezpieczeństwa i obecnośći sił USA w regionie Indo-Pacyfiku.

Propozycja Bidena niemal z pewnością nie zostanie przyjęta ze względu na to, że od tego roku większość w Izbie Reprezentantów posiadają Republikanie. Przywódcy tej partii w Izbie w czwartek ostro skrytykowali projekt, uznając go we wspólnym oświadczeniu za "niepoważny" i "nieodpowiedzialny" ze względu na zwiększenie wydatków oraz podatków.

Obie partie pozostają w klinczu w sprawie podniesienia limitu zadłużenia, którego niepodniesienie może grozić formalnym bankructwem państwa w maju br. Republikanie już wcześniej zapowiedzieli, że będą dążyć do ostrych cięć w wydatkach i ograniczenia deficytu. Partia jednak nie zgłosiła dotąd swojej propozycji budżetu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
abcx
zwiększenie deficytu budżetowego z 1 600 000 000 000 $ w tym roku do 1 800 000 000 000 $ - ale fajne liczby
kjx
Hahahah fiskus bierze się za allegrowiczów itp. No to teraz wyjdą cyrki :) Posypią się kary :)
vacarius
Po co mu wyższe podatki? Niech się uczy od Vateusza Morawieckiego lepiej robić nowe podatki a to od cukru a to od tłuszczu itp niby dla dobra ludzi aby mniej się obżerali.
polityka_to_nie_ekonomia
W USA już były wysokie podatki dla najbogatszych tylko ci najbogatsi mają zawsze środki i motywację by tak optymalizować podatki, że większość z nich ich nie płaciła. Oczywiście dla reszty brzmi to ładnie i zapomną, że te podatki dla korpo zapłacą oni pośredno
polonu
dodam tylko tyle to jest ostrzeżenie , bo społeczeństwo Polskie patrzy na to wszystko obojętnie , a wszyscy wiedzą kto rządzi w Warszawie , wojna może się rozszerzyć na teren Polski ,trzeba dalej komentować .nie widać co się dzieje w Ukrainie Ameryka daleko , mamy rząd Polski czy polskojęzyczny ,tylko tyle więcej nic , co mamy już dodam tylko tyle to jest ostrzeżenie , bo społeczeństwo Polskie patrzy na to wszystko obojętnie , a wszyscy wiedzą kto rządzi w Warszawie , wojna może się rozszerzyć na teren Polski ,trzeba dalej komentować .nie widać co się dzieje w Ukrainie Ameryka daleko , mamy rząd Polski czy polskojęzyczny ,tylko tyle więcej nic , co mamy już uciekać na zachód Europy , czemu wszyscy się przyglądają temu tak bezradnie , co mamy umierać za USA czy Ukrainę , bo samo płacenie może nie wystarczyć .a wojna się rozszerzy na kraje Bałtyckie i Polskę reszta będzie się przyglądać .tak jak my teraz przyglądamy się Ukrainie , i kartki mobilizacyjne będą przychodzić , na rzeź. to nie żarty , synowie ,ojcowie pomiotów żydowskich nie pójdą się bić, ustawa ich chroni, reszta śmietanki załatwi sobie po znajomościach ,kogo wyłowią wiadomo .tylko rakiety będą sprawiedliwe bo polecą na wszystkich i z Warszawa zostaną wspomnienia .a kolesie z brodami ze złotem za ocean .. to wisi na włosku .jak było w Afganistanie . to ostatni wyczyn .tak będzie wyglądać Polska , już nikt nie patrzy na nic biorą gdzie popadnie uzbrojenie cena nie gra roli , do czego się szykują tak że UWAGA .NA ŻYDÓW W WARSZAWIE I USA. Rosja ruszy z armią A, jeszcze Chiny się w to włączą i z Polski zostanie stadion piłkarski bez bramek i zawodników .później to zalesią będą bory ,Już w planach dawnego Układu Warszawskiego jasno wynikało że epicentrum walk to Polska , i znika z powierzchni ziemi , zobaczcie dawne plany UW .I to nie są żarty bo jak do tego dojdzie to kamień na kamieniu nie zostanie . a za 100 lat wyrośnie piękny las . Oby do tego nie doszło nie wiele trzeba , czy czekamy na rakiety ? to czekamy .Tak jest nakręcane że jak ktoś napisze prawdę to jest uważany za ruskiego trolla ,i nagonka pełno opłaconych naganiaczy w internecie siejących nienawiść i podżegaczy na każdym kroku . Nie potrzeba nam w Warszawie żydów palmy ,wojny won do Izraela . rozkradli i zadłużyli gnoje cały kraj i mało im jeszcze chcą mordować .
polonu
tam syn Bidena przed 2014 r już się zaopiekował Ukraińskim gazem i ropą naftową na półwyspie Krymskim tylko Putin go przegonił , oni nie śpią po nocach , jak dobrać się do surowców Ukraińskich a to już jest Rosja , Ameryka dalej drukuje dolara na maxa , Co zrobią Chiny , bo oni im wiszą około 980 mld dol , było grubo ponad 1 bln tam syn Bidena przed 2014 r już się zaopiekował Ukraińskim gazem i ropą naftową na półwyspie Krymskim tylko Putin go przegonił , oni nie śpią po nocach , jak dobrać się do surowców Ukraińskich a to już jest Rosja , Ameryka dalej drukuje dolara na maxa , Co zrobią Chiny , bo oni im wiszą około 980 mld dol , było grubo ponad 1 bln ale Chiny się pozbywają tego długu . Jankesi jak nie dobiorą się do surowców Ukraińskich to leżą bankructwo . A Ukraina po Rosji to najbogatszy kraj w surowce w Europie , warte biliony dolarów oni idą na całego . wciągnęli w to Europę aby ta płaciła na tę wojnę , zarabiają na wojnie i jeszcze chcą się dobrać do Ukrainy , na jednym ogniu dwie pieczenie pieką .Europa płaci Polska na czele peletonu , Ukraina umiera , a żydzi amerykańcy liczą pieniądze i już obliczyli ile warte są surowce Ukrainy , na pierwszy ogień ,gaz ropa i ruda uranowa ,reszta potem .
peluquero
https://zapodaj.net/e79bd9c91e3c1.png.html

Tylko pamiętaj, żeby przy takich komentarzach wpisywać 'disclaimer' że nie popierasz działań Rosji, ponieważ zgodnie z nową linią, krytyka działań - jaki by on nie był - założyciela i największego 'sojusznika', może być interpretowana zero-jedynkowo, jako poparcie
https://zapodaj.net/e79bd9c91e3c1.png.html

Tylko pamiętaj, żeby przy takich komentarzach wpisywać 'disclaimer' że nie popierasz działań Rosji, ponieważ zgodnie z nową linią, krytyka działań - jaki by on nie był - założyciela i największego 'sojusznika', może być interpretowana zero-jedynkowo, jako poparcie 'reżimu' Putina - nie popierasz USA a więc popierasz Rosję, co oczywiście jest bzdurą, ale już poparłeś organizację terrorystyczną. Wprowadzane są systematycznie do regulaminów różnych serwisów takie zapisy, umożliwiające nawet zgłoszenie takiego wpisu do organów ścigania.
peluquero odpowiada peluquero
założyciela dop. NATO
prawda_ odpowiada peluquero
Slyszalem, ze ostatnio jakas kobieta w Polsce stanela przed sadem za 'wspieranie dzialan Rosji'. Od kiedy to w Polsce istnieja regulacje kontrolujace wolnosc slowa w ten sposob? I co robic, jesli w rzeczywistosci Rosja miala argument by ingerowac na Ukrainie, a o ktorym nikt nie mowi, a chodzi o wojne kulturalna Kijowa z Slyszalem, ze ostatnio jakas kobieta w Polsce stanela przed sadem za 'wspieranie dzialan Rosji'. Od kiedy to w Polsce istnieja regulacje kontrolujace wolnosc slowa w ten sposob? I co robic, jesli w rzeczywistosci Rosja miala argument by ingerowac na Ukrainie, a o ktorym nikt nie mowi, a chodzi o wojne kulturalna Kijowa z prorosyjkim wschodem i przesladowanie rdzennej rosyjskiej ludnosci zamieszkalej na tych terenach. O czym sie nie mowi, zaraz po obraniu prezydentury Zelenski zdelegalizowal cala opozycje, wszystkie opozycyjne stacje telewizyjne, zakazano nauczania rosyjskiego w szkolach oraz zdelegalizowano Moskiewska cerkiew na terenie calego kraju.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki