REKLAMA

Kredyty bez wkładu własnego - banki w blokach startowych. "Zainteresowanie jest spore"

Michał Kisiel2022-05-27 06:00, akt.2022-05-27 08:51analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-27 06:00
aktualizacja
2022-05-27 08:51
Kredyty bez wkładu własnego - banki w blokach startowych. "Zainteresowanie jest spore"
Kredyty bez wkładu własnego - banki w blokach startowych. "Zainteresowanie jest spore"
/ Shutterstock

Lada dzień na rynku zadebiutują nowe kredyty hipoteczne – z rządową gwarancją wkładu własnego. Górnym limitem zapewnianej przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji będzie kwota 100 tys. zł. Jak wskazuje ekspert Expander Advisors, zainteresowanie programem jest spore.

26 maja wchodzi w życie ustawa regulująca program gwarancji i dopłat do kredytów hipotecznych. Kredytobiorcy, którzy spełniają podstawowy zestaw wymogów (m.in. nie posiadają prawa do nieruchomości mieszkalnej, chyba że wychowują już co najmniej dwójkę dzieci), będą mogli się starać o objęcie gwarancją części zaciąganego zobowiązania. Gwarancja zastąpi wymagany przez banki wkład własny i obejmie od 10 do 20 proc. wartości inwestycji, jednak nie więcej niż 100 tys. zł.

Od 27 maja banki, które zechcą przyłączyć się do programu, będą mogły zawierać umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lada moment nowe produkty pojawią się zatem w ofertach kredytodawców.

– Zainteresowanie tym programem jest spore. Trudno jednak określić, jaka będzie popularność w praktyce. Żaden bank nie pokazał jeszcze oferty tego typu kredytu. Przypuszczam, że może być zbliżony do ofert w ramach poprzedniego programu "Mieszkanie dla młodych". Wtedy marża była o 0,2-0,4 pp. wyższa od standardowych kredytów mieszkaniowych. Aktualnie mamy informację z czterech banków na temat uczestnictwa w programie, z czego trzy potwierdziły, że będą miały ten produkt w ofercie. Pozostałe banki nie wydały jeszcze oficjalnej informacji na ten temat – wskazuje Krystian Misztal, Starszy Ekspert Finansowy Expander Advisors.

– Problemem mogą być też dość niskie limity cen mieszkań. Na szczęście pojawiła się zapowiedź ich podwyższenia. Największym hamulcem będzie natomiast bardzo niska zdolność kredytowa. Już teraz jest ona mniej więcej o połowę niższa niż jeszcze w wrześniu biegłego roku, a po kolejnych podwyżkach stóp procentowych będzie dalej spadała. Nie wiadomo więc, czy osoby zainteresowane programem będą mogły otrzymać kredyt na taką kwotę, która pokryje całą cenę mieszkania czy domu. Warto jednak porównywać oferty banków i jeżeli się okaże, że jakiś bank odmawia nam przyznania kredytu, to być może inny nam go przyzna. Warto skorzystać z usług pośrednictwa pozwalających szybko porównać oferty wielu banków – komentuje Misztal.

Jak wskazywaliśmy na łamach Bankier.pl, program będzie wkrótce modyfikowany. Limity cen nieruchomości przewidziane w systemie gwarancji bardzo ograniczą możliwość nabycia mieszkań i domów w większości lokalizacji. "Na rynku wtórnym średnie ceny transakcyjne poniżej ustawowych limitów zanotowano w I kw. 2022 r. w Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Poznaniu i Zielonej Górze" wskazywał w analizie Marcin Kaźmierczak.

Aktualizacja 27.5. Pierwszym bankiem, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na udział w programie gwarantowania wkładu własnego jest Bank Pekao SA.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
lukaszslask
Do Cieszynmiasto
Ale tu nie chodzi,zeby rozdawac mieszkania za darmo,ake np
Ile jest zniszczonych kamienic?oddac w nich mieszkanie za remont!
Pierwsz dzialka,niech panstwo sprzedaje po 50 zl i tak skorzysta,bo beda pity dla miasta dzueci szkoly przedszkola
5 tys M2 mieszkania to klient nie placi podatkow,powyzej jak ktos
Do Cieszynmiasto
Ale tu nie chodzi,zeby rozdawac mieszkania za darmo,ake np
Ile jest zniszczonych kamienic?oddac w nich mieszkanie za remont!
Pierwsz dzialka,niech panstwo sprzedaje po 50 zl i tak skorzysta,bo beda pity dla miasta dzueci szkoly przedszkola
5 tys M2 mieszkania to klient nie placi podatkow,powyzej jak ktos chce kupic droga wolna,ake wydaje mi sie,ze deweloperzy wyjda z odpowiednim produktem
Dzisiaj po wsztstkich podwyzkach wybudowanie m2 to jakies 3,7 tys to co deweloper budujacy np 1000m2 blok nie moze tego sprzedac za 5 tys m2 i zarobic milion w ciagu dwoch lat???a to tylko jeden blok,niech buduje wuecej to zarobi wiecej:)a popyt przy 5 tys za m2 sie napewno znajdzie…ale nie u nas odrazu 100,200% marzy,zeby prawnuki odrazu ustawic i plywac lodzia podwodna
Robmy programy obnizajace ceny nieruchomosci,bo bez tego pouwalamy Ludzi w milionowe kredyty i cala godpodarka siadzie,bo nie bedzie na nic innego……
dareku87
Ciekawe, muszę się zainstereosować. Dostaliśmy świetną ofertę od dewelopera na mieszkanie na os. Życzliwa Praga w Warszawie – ciężko przejść obok…
anty12
Pinokio przewidzial, ze ceny wzrosna czy liczy na jakies pieniezki norweskie ? :D
tymitun
"Kredyt gwarantowany" zwany też "gwarancją BGK" to nie to samo co dopłata do zaciągniętego kredytu. Proszę przeczytać uważnie szczegóły na stronie ministerstwa. Jedyną korzyść finansową kredytobiorca odniesie, gdy urodzi mu się drugie lub trzecie dziecko, ale dopiero po zaciągnięciu kredytu na 100% wartości "Kredyt gwarantowany" zwany też "gwarancją BGK" to nie to samo co dopłata do zaciągniętego kredytu. Proszę przeczytać uważnie szczegóły na stronie ministerstwa. Jedyną korzyść finansową kredytobiorca odniesie, gdy urodzi mu się drugie lub trzecie dziecko, ale dopiero po zaciągnięciu kredytu na 100% wartości mieszkania.
tymitun
Kolejny program napędzający popyt na rynku mieszkaniowym. Kiedy powstanie program zwiększający podaż mieszkań?
trolley
11% pustostanów i jeszcze mało mieszkań? lol
cieszynmiasto
To tak nie działa. Wszelkie próby dania mieszkania ludziom którzy nie potrafią na nie sami zarobić skończy się załamaniem rynku, w takiej czy innej formie. Przykro mi - tego się zrobić poprostu NIE DA
tomek__s
Kiedy bankier.pl zrobi artykuł o tym, że ten program to zwykłe złodziejstwo?
Miliony polskich rodzin wzięły kredyty i je same spłaciły lub je nadal spłacają. Za te rodziny państwo nie spłacało kredytów.
Wg tego programu państwo pieniędzmi polskich podatników spłaci kredyty rodzinom, które teraz wezmą kredyt.
Zwykłe
Kiedy bankier.pl zrobi artykuł o tym, że ten program to zwykłe złodziejstwo?
Miliony polskich rodzin wzięły kredyty i je same spłaciły lub je nadal spłacają. Za te rodziny państwo nie spłacało kredytów.
Wg tego programu państwo pieniędzmi polskich podatników spłaci kredyty rodzinom, które teraz wezmą kredyt.
Zwykłe złodziejstwo.
jpelerj
A obok artykuł "Zdolność kredytowa topnieje jak śnieg w maju". Nie można redakcji Bankiera odmówić poczucia humoru. Bo przypomnijmy - klient musi mieć zdolność kredytową na całość kwoty kredytu, razem z tą gwarantowana częścią.
szprotkafinansjery
Ale im mniejsza zdolność, tym zapewne mniejsze oszczędności, więc brak wkładu może być dla takiej osoby ratunkiem. Przecież jedyny "problem" z tym programem to ceny nieruchomości, ale przy obecnej inflacji promocji nie będzie.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki