Kraków: dziś rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży [Program]

W Krakowie są już pielgrzymi, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży. Oficjalnie ŚDM rozpoczną się mszą św. na krakowskich Błoniach 26 lipca o godz. 17:30. Następnego dnia do Krakowa przylecieć ma papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie (fot. Artur Widak / FORUM)

Pielgrzymi z całego świata docierają do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, które rozpoczynają się we wtorek, 26 lipca. Ceremonia otwarcia oraz inauguracyjna msza św. rozpocznie się o godz. 17:30. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz. Ma w niej wziąć udział kilkaset tysięcy osób.

27 lipca

Dzień później do stolicy Małopolski zawita papież Franciszek. Jego przylot na lotnisko w Balicach planowany jest na godz. 16:00. Zaraz potem Ojciec Święty odwiedzi Wawel, a następnie, ok. godz. 17:40, złoży wizytę u prezydenta Andrzeja Dudy. O godz. 18:30 Franciszek spotka się w katedrze na Wawelu z polskimi biskupami. Wieczorem papież powita wiernych przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich.

28 lipca

W czwartek Franciszek odwiedzi Jasną Górę. Jego przyjazd do Częstochowy jest zaplanowany na godzinę 9:45. O 10:30 w sanktuarium odbędzie się msza z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział 300 tys. osób, w tym prezydent i najwyższe władze kraju.

O godz. 17:00 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekaże Franciszkowi klucze do miasta, zaś 15 minut później Ojciec Święty przyjedzie papamobile na Błonia. O godz. 17:30 Franciszek z Okna Papieskiego pozdrowi zgromadzonych na placu. Przywitanie papieża potrwa 1,5 godziny i ma wziąć w nim udział 600 tys. wiernych.

29 lipca

Na piątek planowana jest wizyta Franciszka w Auschwitz. Rozpocznie się ona o godz. 9:30. Spotka się tam m.in. z 15 osobami ocalałymi z obozu. Godzinę później papież złoży wizytę w obozie Birkenau. W wydarzeniu weźmie udział 1000 gości, w tym 25 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

O 16:30 Franciszek odwiedzi Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu, zaś na 18:30 zaplanowana jest Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży na Błoniach.

30 lipca

W sobotę o godz. 8:30 Franciszek odwiedzi sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie wyspowiada pięć osób w językach włoskim, hiszpańskim i francuskim. Następnie, o 10:30, odbędzie się msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, w której weźmie udział 2 tys. kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów.

O godz. 13:00 Franciszek zje obiad z 12 osobami: przedstawicielami młodzieży z każdego kontynentu oraz chłopcem i dziewczyną z Polski. Towarzyszyć będzie im tłumacz oraz arcybiskup krakowski. O 19:00 papież przyjedzie na Campus Misericordiae w Brzegach, a o 19:30 rozpocznie się czuwanie modlitewne z wiernymi.

31 lipca

O 10:00 odbędzie się msza św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, zaś o 17:00 papież przyjedzie do Tauron Areny, gdzie spotka się z komitetem organizacyjnym i wolontariuszami ŚDM. Godzinę później nastąpi przyjazd do Balic oraz ceremonia pożegnania Franciszka.

Pozostałe wydarzenia

Dodatkowo we wtorek rozpoczyna się Festiwal Młodych - cykl koncertów,warsztatów i wydarzeń kulturalnych. Będą się one odbywać popołudniami i wieczorami oraz potrwają do piątku. W środę, czwartek i piątek dla uczestników ŚDM na terenie całego Krakowa zorganizowane zostaną katechezy w różnych językach. Od wtorku do piątku działać będzie także Centrum Powołaniowe, gdzie katolickie szkoły oraz zgromadzenia zakonne będą mogły zaprezentować swoją działalność uczestnikom ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się od 1985 r. co dwa-trzy lata. Polska po raz drugi jest ich gospodarzem. W sierpniu 1991 r. odbyły się one w Częstochowie i wzięło w nich udział 1,6 miliona wiernych. Poprzednie spotkanie młodych katolików miało miejsce w 2013 r. w Rio de Janeiro i uczestniczyło w nim 3,7 miliona osób.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil